آیا دایناسورها را می توان از DNA بازآفرینی کرد؟

فرارو- آیا واقعاً می توان DNA دایناسورها را به دست آورد و سپس آن را بازسازی کرد؟ این سوالی است که همیشه توسط باستان شناسانی که در طول زندگی خود به مطالعه تاریخ می پردازند می پرسند. آیا امروزه دانشمندان واقعاً می توانند این کار را انجام دهند؟

به رابورو به نیکل از کوروشیشن، آن که از این تطبیل DNA میکینمین اسید اسید دوکی ریبونوکلیک است کیزی در هر کلول کی کی کی کی کی کی روی روی است وست روی روی است که دیناسورها.

به مولکول هایی به نام DNA فکر کنید که حامل کد ژنتیکی هستند، مجموعه ای از دستورالعمل ها که به رشد و شکوفایی بدن و ذهن کمک می کند.

DNA شما قطعا با DNA افراد دیگر متفاوت است. باید گفت که DNA بسیاری از ویژگی های شما را تعیین می کند، مانند رنگ چشم یا صاف یا مجعد بودن موهای شما.

یافتن DNA در “قطعات نرم” حیوانات – اندام ها، رگ های خونی، اعصاب، ماهیچه ها و چربی بسیار آسان تر است.

با این حال، بخش های نرم یک دایناسور مدت هاست که از بین رفته اند. آنها یا از هم جدا شدند یا توسط دایناسور دیگری خوردند.

دایناسورها

آیا DNA در فسیل ها وجود دارد؟

دایناسورهای فسیلی تنها چیزی هستند که از حیوانات ماقبل تاریخ باقی مانده است. این فسیل‌ها که ده‌ها میلیون سال در گل و خاک، مواد معدنی و آب‌های باستانی غوطه‌ور بوده‌اند، بخش‌های سخت دایناسورها مانند استخوان، دندان و جمجمه را نیز به‌دست آورده‌اند. دایناسورهای فسیلی را روی زمین، بستر رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و در کناره‌های صخره‌ها و کوه‌ها می‌یابیم. هرازگاهی شخصی ظاهر می شود و در حیاط خود گیاهی را می یابد. بیشتر فسیل‌ها کاملاً نزدیک به سطح هستند و معمولاً در سنگ‌های رسوبی قرار دارند.

با فسیل های کافی، دانشمندان می توانند یک اسکلت دایناسور بسازند، چیزی که هنگام رفتن به موزه می بینید.

دایناسورها

دایناسور دایناسور

با این حال، دانشمندان هنگام جستجوی DNA در فسیل‌های دایناسورها با چالش بزرگی روبرو هستند.

مولکول های DNA در نهایت شکسته می شوند. مطالعات اخیر نشان می دهد که DNA تجزیه می شود و در نهایت پس از حدود 7 میلیون سال ناپدید می شود.

این دوره زمانی طولانی به نظر می رسد، اما آخرین دایناسور در پایان دوره کرتاسه ناپدید شد. این زمان بیش از 65 میلیون سال است. اگر امروز یک فسیل کشف کنید، هر دایناسور DNA برای مدت طولانی در آن بوده است. این بدان معناست که تا آنجا که دانشمندان می دانند، حتی با استفاده از بهترین فناوری موجود امروزی، نمی توان از DNA آن دایناسور ایجاد کرد.

اگرچه برای یافتن DNA دایناسور خیلی دیر شده است، دانشمندان اخیراً چیزی تقریباً به همان اندازه جالب یافته اند. آنها قطعات DNA را در فسیل های نئاندرتال ها و دیگر پستانداران باستانی مانند ماموت های پشمالو کشف کردند. این کشف منطقی تلقی می شود. این قطعات کمتر از 2 میلیون سال قدمت دارند، یعنی مدت ها قبل از تجزیه تمام DNA.

دایناسورها

فقط برای سرگرمی، بیایید تصور کنیم که در مقطعی در آینده، محققان قطعاتی از DNA دایناسورها را پیدا کرده اند. دانشمندان هنوز نتوانسته اند فقط با قطعاتی که به دست آورده اند دایناسور کامل بسازند. در عوض، آنها باید این قطعات را با DNA یک حیوان مدرن ترکیب کنند تا یک موجود زنده بسازند.

با این حال، نمی توان آن را یک دایناسور واقعی نامید، بلکه ترکیبی ترکیبی از دایناسور و به احتمال زیاد یک پرنده یا خزنده است. به نظر شما این ایده خوب است؟ در گذشته، دانشمندان فیلم های “ژوراسیک” این را آزمایش کردند و می دانید چه اتفاقی در آنجا افتاده است.

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

تماس با ما