اتحادیه اروپا قرارداد 69 میلیارد دلاری مایکروسافت برای Activision را تایید کرد

پیشنهاد متزلزل ۶۹ میلیارد دلاری مایکروسافت برای خرید شرکت بازی‌های ویدیویی Activision Blizzard روز دوشنبه زمانی که قانون‌گذاران اتحادیه اروپا بزرگ‌ترین قرارداد فناوری مصرف‌کننده در دو دهه اخیر را تصویب کردند، بارقه‌ای از امید را دریافت کرد.

مقامات اتحادیه اروپا گفتند پس از آن که مایکروسافت، سازنده کنسول ایکس باکس، امتیازاتی را برای اطمینان از اینکه شرکت های رقیب سرویس های جدید بازی آنلاین دسترسی به عناوین توسعه یافته توسط Activision، مانند Call of Duty که بسیار محبوب است، ادامه دهند، به این معامله اجازه خواهند داد.

با این وجود، خرید پرفروش‌ها، که به آزمونی تبدیل شده است برای اینکه آیا قانون‌گذاران در سراسر جهان به دلیل نگرانی‌ها در مورد قدرت این صنعت، یک ادغام بزرگ فناوری را تأیید می‌کنند یا خیر، همچنان با یک صعود سربالایی روبرو است. تنظیم‌کننده‌های آمریکایی و بریتانیایی هر کدام در ماه‌های اخیر اقدام به توقف خرید کرده‌اند، با این استدلال که ترکیبی از سازنده ایکس‌باکس با شرکت پشت سر فرنچایز Call of Duty مانع رقابت می شود. مایکروسافت در حال مبارزه با هر دو اقدام است.

این معامله شکاف هایی را در میان تنظیم کننده ها در مورد چگونگی کاهش قدرت بزرگترین شرکت های فناوری جهان نشان داد.

مخالفت با این خرید تا حدی بر روی به اصطلاح بازی‌های ابری متمرکز شده است، یک فناوری نسبتاً جدید که به افراد امکان می‌دهد بازی‌ها را روی تلفن‌ها، تبلت‌ها و سایر دستگاه‌ها پخش کنند و به طور بالقوه نیاز به سخت‌افزاری مانند کنسول‌ها را از بین می‌برد. رگولاتورهای آمریکایی و بریتانیایی گفتند که خرید اکتیویژن توسط مایکروسافت، این بخش در حال توسعه صنعت بازی را قبل از اینکه فرصتی برای شکوفایی پیدا کند، تضعیف خواهد کرد. کمیسیون اروپا، نهاد اجرایی بلوک 27 کشوری، پس از موافقت مایکروسافت با تضمین 10 سال تضمین این که گیمرها می‌توانند عناوین Activision را در سرویس‌های بازی ابری که توسط سایر شرکت‌ها مانند Nvidia توسعه می‌یابند، بازی کنند، تأیید کرد.

پس از مذاکره در مورد امتیازات با مایکروسافت، مقامات اتحادیه اروپا گفتند که به این نتیجه رسیده‌اند که این معامله می‌تواند انجام شود، به ویژه به این دلیل که بازار بازی‌های ابری هنوز بسیار کوچک است. به گفته رگولاتورها، بسیاری از عناوین اکتیویژن که در حال حاضر در سرویس‌های بازی‌های ابری کوچک‌تر قابل بازی نیستند، اکنون در دسترس خواهند بود، که باعث تقویت مصرف‌کننده برای فناوری جدید می‌شود.

رگولاتور اتحادیه اروپا در بیانیه ای گفت: “این تعهدات به طور کامل نگرانی های رقابتی شناسایی شده توسط کمیسیون را برطرف می کند و نشان دهنده بهبود قابل توجهی برای استریم بازی های ابری در مقایسه با وضعیت فعلی است.”

مایکروسافت گفت این امتیازات به نفع مصرف کنندگان خواهد بود.

برد اسمیت، رئیس مایکروسافت گفت: «کمیسیون اروپا از مایکروسافت خواسته است تا به بازی‌های محبوب Activision Blizzard به طور خودکار مجوز خدمات بازی‌های ابری رقیب را بدهد. این امر در سطح جهانی اعمال خواهد شد و میلیون‌ها مشتری در سراسر جهان را قادر می‌سازد تا این بازی‌ها را با هر دستگاهی که انتخاب می‌کنند بازی کنند.»

کمیسیون اروپا اعلام کرد که این معامله به بازار کنسول‌ها آسیبی نمی‌زند، زیرا مایکروسافت انگیزه‌ای برای منع دسترسی رقبای خود مانند پلی‌استیشن سونی به عناوین Activision ندارد. بدون قربانی کردن سود در اتحادیه اروپا، پلی استیشن سهم بازار بسیار بیشتری نسبت به ایکس باکس دارد.

این معامله دشواری دستیابی به اجماع جهانی برای تنظیم یک صنعت فناوری در حال تحول را نشان می دهد. در حالی که سیاست گذاران در هر دو سوی اقیانوس اطلس نگرانی خود را در مورد قدرت رو به رشد صنعت فناوری ابراز کرده اند، تفاوت ها در مورد زمان و نحوه مداخله همچنان وجود دارد.

تصویب در روز دوشنبه یک موقعیت نادر است که به نظر می رسد تنظیم کننده های اروپایی بیشتر از ایالات متحده سازگار هستند. برای سال‌ها، تنظیم‌کننده‌های ضدانحصار اروپایی، تحت رهبری مارگرت وستاگر، به شدت به دنبال شرکت‌های بزرگ فناوری مانند گوگل هستند و میلیاردها دلار جریمه صادر می‌کنند و دستور تغییر در برخی از رویه‌های تجاری را می‌دهند. قانون جدید اتحادیه اروپا که تا سال آینده اجرایی می شود، نظارت رقابتی بیشتری را بر بزرگترین شرکت های فناوری اضافه خواهد کرد.

اما در این مورد این ایالات متحده است که موضع سخت تری اتخاذ می کند. لینا خان، رئیس کمیسیون تجارت فدرال، چالش ادغام ها را بخش اصلی برنامه خود برای مهار غول های فناوری قرار داده است. FTC برای جلوگیری از خرید Activision توسط مایکروسافت در ماه دسامبر شکایت کرد و استدلال کرد که این معامله به مصرف کنندگان آسیب می رساند و گیمرها را از رقبا دور می کند. قانون‌گذاران بریتانیایی ماه گذشته از این روند پیروی کردند و خرید را به دلیل نگرانی در مورد آسیب رساندن به بازار بازی‌های ابری رد کردند.

سارا کاردل، مدیر اجرایی تنظیم کننده ضد انحصار بریتانیا، سازمان رقابت و بازار، گفت: تصمیم کمیسیون اروپا به مایکروسافت قدرت زیادی می دهد تا شرایط و ضوابط بازار بازی های ابری را برای دهه آینده تعیین کند.

خانم “در حالی که ما به رسمیت می شناسیم و احترام می گذاریم که کمیسیون اروپا حق دارد دیدگاه متفاوتی داشته باشد، CMA بر تصمیم خود می ایستد.” کاردل در بیانیه ای گفت.

سخنگوی FTC از اظهار نظر خودداری کرد.

تایید در بروکسل یک صفحه شطرنج قانونی پیچیده را برای مایکروسافت و اکتیویژن راه اندازی می کند که چند حرکت برای بازی باقی مانده است. سرنوشت این معامله اکنون تا حد زیادی به روند قانونی در ایالات متحده و بریتانیا بستگی دارد.

این دو شرکت باید نشان دهند که این معامله رقابت را محدود نمی کند، به خصوص اگر مایکروسافت دسترسی به عناوین Activision را تضمین کند. در حالی که دادگاه‌های آمریکایی نشان داده‌اند که می‌توانند نسبت به غلبه بر ضدانحصار دولت بازتر باشند ابتکارات، در بریتانیا کمتر متداول است که احکام سازمان رقابت و بازار لغو شود.

ضرر در هر یک از کشورها به دلیل ماهیت جهانی شده و به هم پیوسته صنعت بازی های ویدیویی و فناوری مورد استفاده آن می تواند برای این معامله کشنده باشد.

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما