اخبار مختصر 12 آوریل 2023 |

این خبر مختصر از سازمان ملل است.

UNCTAD: دهه از دست رفته برای کشورهای در حال توسعه غرق در بدهی در پیش است

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد) روز چهارشنبه هشدار داد که کشورهای در حال توسعه غرق در بدهی با سال ها درد اقتصادی ناشی از کندی رشد جهانی، نرخ بهره بالا و کاهش سرمایه گذاری روبرو هستند.

با رشد اقتصادی سالانه کمتر از سطح قبل از همه‌گیری در سال 2023، UNCTAD اعلام کرد که افزایش سطح بدهی‌ها به تأثیر «خردکننده» بر کشورهای در حال توسعه می‌افزاید.

به گفته آنکتاد، افزایش نرخ بهره “بیش از 800 میلیارد دلار برای کشورهای در حال توسعه در سال های آینده هزینه خواهد داشت”، زیرا هزینه های خدمات بدهی افزایش می یابد و هزینه های سرمایه گذاری و عمومی افزایش می یابد.

بیش از 60 کشور در حال حاضر بیشتر برای خدمات بدهی عمومی خارجی نسبت به مراقبت های بهداشتی هزینه می کنند.

UNCTAD گفت که این پویایی ها بحران هزینه زندگی را که بر مردم کشورهای در حال توسعه تأثیر می گذارد عمیق تر می کند و نابرابری ها را افزایش می دهد.

برای رفع این مشکلات، نهاد سازمان ملل بهبود دسترسی به نقدینگی بین المللی را برای اقتصادهای در حال توسعه توصیه کرد.

دبیرکل حقوق ملل متحد کارشناس هائیتی را منصوب کرد

فولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز چهارشنبه اعلام کرد ویلیام اونیل از ایالات متحده کارشناس مستقل جدید حقوق بشر در هائیتی خواهد بود.

آقای. انتصاب اونیل به دنبال قطعنامه شورای حقوق بشر اتخاذ شد که هفته گذشته برای تعیین این مأموریت به تصویب رسید.

این قطعنامه توسط خود هائیتی حمایت شد، در بحبوحه خشونت های مرگبار باندها و نگرانی های فزاینده امنیت غذایی، که تأثیر مخربی بر حقوق بشر داشته است.

یک وکیل با سابقه طولانی در حمایت از عملیات سازمان ملل در شرایط پس از جنگ از کوزوو گرفته تا رواندا و هائیتی، آقای. اونیل وظیفه نظارت بر وضعیت حقوق بشر در کشور را بر عهده خواهد داشت.

دفتر حقوق ملل متحد (OHCHR) اعلام کرد که “توجه ویژه” به ابعاد جنسیتی، وضعیت کودکان و قاچاق انسان خواهد داشت.

بازرسی ها در مرکز هماهنگی مشترک ابتکار غلات دریای سیاه از سر گرفته می شود

بازرسی‌های معمول کشتی‌ها در مرکز هماهنگی مشترک برای ابتکار غلات دریای سیاه، پس از توقف در روز گذشته، روز چهارشنبه از سر گرفته شد تا به طرف‌های درگیر «زمان بیشتری» برای توافق بر سر اولویت‌های عملیاتی داده شود.

مرکز هماهنگی مشترک، مستقر در استانبول، نمایندگان اوکراین، فدراسیون روسیه، ترکیه و سازمان ملل را گرد هم می آورد.

این سازمان بر حرکت کشتی‌های تجاری نظارت می‌کند و از طریق بازرسی‌های خود، از انطباق با رویه‌های توسعه‌یافته از طریق ابتکار غلات دریای سیاه برای محموله‌ها به و از بنادر اوکراین اطمینان حاصل می‌کند.

سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای روز سه‌شنبه از همه درگیران خواست تا «مسئولیت‌های خود را انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که کشتی‌ها به حرکت روان و ایمن به نفع امنیت غذایی جهانی ادامه می‌دهند».

از زمانی که این ابتکار با میانجیگری سازمان ملل متحد در جولای 2022 تأسیس شد، بر صادرات ایمن بیش از 27.5 میلیون تن مواد غذایی نظارت کرده و امکان آن را فراهم کرده است.

این شامل بیش از نیم میلیون تن محموله گندم برای حمایت از عملیات بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان، شاخ آفریقا و یمن است.

به گفته سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل، این ابتکار همچنین به کاهش 20 درصدی قیمت‌های جهانی مواد غذایی از زمانی که در مارس سال گذشته به اوج خود رسید، کمک کرده است.

دومینیکا توماشفسکا-مورتیمر، اخبار سازمان ملل.

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما