اخبار مختصر 15 آگوست 2022 |

یک سال از تسلط طالبان، زنان و کودکان رنج می برند

به مناسبت یک سال از تسلط طالبان بر افغانستان، سازمان ملل متحد روز دوشنبه در مورد وضعیتی که همچنان رو به وخامت است هشدار داد.

به گفته رامیز آلاکبروف، معاون نماینده ویژه، بیش از نیمی از جمعیت کشور اکنون زیر خط فقر زندگی می کنند و نزدیک به 23 میلیون نفر در ناامنی غذایی قرار دارند.

و زنان و دختران افغان شاهد “کاهش قابل توجه حقوق اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و تشدید نگران کننده در سیاست ها و رفتارهای جنسیتی محدود کننده” بوده اند.

بدون تحصیل، کار و آزادی حرکت، آنها خود را به طور فزاینده ای به حاشیه رانده می شوند. الاکباروف گفت.

در همین حال، سیما باهوس، رئیس زنان سازمان ملل متحد، خاطرنشان کرد که “قتل عمدی اقدامات” علیه زنان و دختران افغان نیز یک اقدام وحشتناک خود خرابکاری برای کشوری است که با چالش های بزرگ از جمله قرار گرفتن در معرض “بادهای معکوس اقتصادی جهانی” مواجه است. .

او اصرار کرد عملا مقامات برای همه دختران مدارس باز کنند و به زنان اجازه استخدام و مشارکت در سیاست بدهند.

کشتی اجاره شده سازمان ملل متحد که گندم را به اتیوپی حمل می کند، آماده ترک اوکراین می شود

منشور سازمان ملل فرمانده شجاع کشتی باری در حال آماده شدن برای خروج از بندر یوژن اوکراین در شرق اودسا است که 23000 تن غله را به جیبوتی در شرق آفریقا حمل می کند.

از آنجا، غلات تحت ابتکار برنامه جهانی غذا (WFP) برای رفع انسداد محموله های مواد غذایی پس از تهاجم روسیه به اوکراین، به اتیوپی منتقل می شود.

ماه گذشته، روسیه و اوکراین با سازمان ملل متحد و ترکیه برای از سرگیری تحویل غلات در دریای سیاه به توافق رسیدند که باعث ناامنی غذایی جهانی شده بود.

سازمان ملل متحد هشدار داد که میلیون ها نفر در اتیوپی، کنیا، سومالی، سودان جنوبی و سودان به ویژه با کمبود شدید مواد غذایی مواجه هستند.

حدود دوازده کشتی از زمان قرارداد ژوئیه اوکراین را ترک کرده اند، اما آنها عمدتاً ذرت را برای خوراک دام یا سوخت زیستی به جای گندم برای مصرف انسان حمل می کردند.

پنجمین تلاش برای تصویب پیمان اقیانوسی سازمان ملل در نیویورک آغاز شد

مذاکرات روز دوشنبه بین کشورهای عضو سازمان ملل با هدف تکمیل معاهده دریای آزاد سازمان ملل برای حفاظت از اقیانوس ها در سطح جهانی از سر گرفته می شود.

با توجه به اینکه دو سوم اقیانوس های جهان خارج از قلمرو هر کشوری هستند، آب های عمدتاً کنترل نشده با تهدیدات زیادی از جمله صید بی رویه و استخراج معادن در اعماق دریا روبرو هستند.

در صورت توافق، 30 درصد از اقیانوس های جهان تا سال 2030 در مناطق حفاظت شده قرار می گیرند.

پس از ده سال و چهار جلسه بی نتیجه، حداقل 49 کشور متعهد به دستیابی به یک معاهده حقوقی شدند و در ماه مارس تصمیم گرفتند که پنجمین و آخرین جلسه با امید به امضای این پیمان تا پایان سال برگزار شود.

علاوه بر کووید-19، که مانع از نشست کشورها شده بود، اختلافات در مورد آنچه باید گنجانده شود ادامه دارد.

در کنفرانس اقیانوس سازمان ملل در ماه ژوئن، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، “وضعیت اضطراری اقیانوسی” اعلام کرد و گفت که “خودخواهی” برخی از دولت ها مانع از تلاش ها برای توافق بر سر یک معاهده دریای آزاد شده است.

کاتیلینا دارتفورد، اخبار سازمان ملل

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

تماس با ما