اخبار مختصر 30 دسامبر 2022 |

این خبر مختصر از سازمان ملل است.

دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار “حداکثر خویشتنداری” در بولیوی شد

در بحبوحه افزایش تنش ها در بولیوی، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار آرامش و “حداکثر خویشتنداری” شد.

درخواست تجدیدنظر دبیرکل سازمان ملل پس از محکومیت رهبر مخالفان و فرماندار لاپاز، لوئیس فرناندو کاماچو به چهار ماه بازداشت پیش از محاکمه صورت گرفت.

حکم او پس از دستگیری در ارتباط با ناآرامی های اجتماعی در سال 2019 صادر شد که منجر به فرار اوو مورالس رئیس جمهور سابق از کشور شد.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه ای اعلام کرد که نسبت به این وضعیت نگران است و بر اهمیت حاکمیت قانون و روند عادلانه و شفافیت در رسیدگی های حقوقی تاکید کرده است.

درخواست دبیرکل حقوق بشر سازمان ملل برای نجات پناهندگان میانماری

چند روز پس از آخرین نجات دریایی پناهجویان روهینگیا توسط خدمه ماهیگیری اندونزیایی، فولکر تورک، مسئول حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه خواستار حمایت بیشتر منطقه ای برای حفاظت از آنها شد.

بیش از 200 روهینگیا – که در سال 2017 از آزار و اذیت نظامی در میانمار گریختند – امسال در تلاش برای عبور از دریای آندامان از بنگلادش جان خود را از دست دادند. ترک گفت.

وی افزود: قایق هایی که برای عبور از این گذرگاه ها استفاده می شوند ناامن و پر ازدحام هستند و مسافران روزها بدون کمک رها می شوند.

بیش از 2400 روهینگیا در سال 2022 سفر دریایی را انجام داده اند و بدون هیچ نشانه ای از پایان بحران، رئیس حقوق بشر سازمان ملل از کشورهای بیشتری خواست تا برای حفظ امنیت آنها کمک کنند.

به طور مشخص، آقای ترک از آنها خواست تا عملیات جستجو و نجات پیشگیرانه را هماهنگ کنند، آوارگان روهینگیا را در قلمرو خود پیاده کنند و از محافظت از آنها اطمینان حاصل کنند.

کمیساریای عالی حقوق بشر همچنین از کشورهای منطقه و جهان خواست تا به بنگلادش برای حمایت از بیش از یک میلیون پناهجوی روهینگیا که از سال 2017 در آنجا به دنبال حمایت هستند، کمک کنند.

وی افزود: باید راه حلی فوری برای امکان بازگشت داوطلبانه همه روهینگیاها با احترام کامل به کرامت و حقوق بشر آنها به عنوان شهروندان کامل و برابر میانمار پیدا شود. ترک گفت.

اتیوپی: کمپین سراسری واکسیناسیون سرخک

به اتیوپی، جایی که آژانس‌ها و شرکای سازمان ملل با مقامات در یک کمپین سراسری واکسیناسیون سرخک کار می‌کنند که هدف آن دستیابی به بیش از 15 میلیون کودک است.

سازمان جهانی بهداشت، WHO، روز جمعه با اعلام این خبر گفت که از هم اکنون تماس با جوامع را آغاز کرده است تا اطمینان حاصل شود که عملیات بدون مشکل انجام می شود.

آژانس بهداشت سازمان ملل متحد گفت سرخک که قابل پیشگیری است، همچنان یک مشکل عمده بهداشتی در اتیوپی است و چندین شیوع در مناطق مختلف این کشور گزارش شده است.

واکسیناسیون برای 15.5 میلیون جوان 9 تا 59 ماهه در سراسر کشور برنامه ریزی شده است، از جمله در مکان های صعب العبور که تحت تأثیر خشکسالی و درگیری قرار گرفته اند.

علاوه بر این، و همراه با صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) و GAVI، اتحاد واکسن، WHO از طیف وسیعی از خدمات نجات دهنده دیگر حمایت می کند.

اینها شامل تزریقات کووید-19 و ایمن سازی مجدد برای کودکانی که واکسینه نشده اند، غربالگری برای سوء تغذیه حاد، قطره های ویتامین A و کرم زدایی در برابر انگل های روده ای است.

کارکنان پزشکی همچنین قصد دارند به زنان مبتلا به فیستول مامایی پس از زایمان و شناسایی پای پرانتزی در کودکان کمک کنند.

دانیل جانسون، اخبار سازمان ملل

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما