اخبار مختصر 30 ژوئن 2022 |

این خبر مختصر از سازمان ملل است.

اتیوپی هنوز در چنگال گسترش خشونت، سخنان نفرت انگیز و بحران کمک است

بازرسان حقوق منصوب شده از سوی سازمان ملل روز پنجشنبه اعلام کردند که تحقیقاتی را درباره قتل عام حداقل 200 نفر در منطقه ارومیا اتیوپی آغاز کرده اند.

Kaari Betty Murungi، رئیس کمیسیون بین المللی کارشناسان حقوق بشر در مورد اتیوپی، در حاشیه شورای حقوق بشر در ژنو سخنرانی می کرد.

کمیسیون هفته گذشته گزارش هایی از قتل ها در ارومیه غربی دریافت کرده بود، زیرا به کار خود برای تحقیق در مورد نقض حقوق مرتبط با درگیری در منطقه تیگری شمالی اتیوپی، که در نوامبر 2020 شعله ور شد، ادامه داد.

علیرغم بسیاری از درگیری های دیگر در سراسر جهان، خانم. مورانگی گفت که جهان نباید آنچه را که در اتیوپی اتفاق می‌افتد نادیده بگیرد:

“گسترش مداوم خشونت، که با سخنان نفرت انگیز و تحریک به خشونت های قومیتی و جنسیتی دامن می زند، نشانه های هشدار دهنده اولیه جنایات وحشیانه بیشتر علیه غیرنظامیان بی گناه، به ویژه زنان و کودکانی است که آسیب پذیرتر هستند.” گسترش درگیری‌ها بحران انسانی موجود در اتیوپی و منطقه را بدتر می‌کند.»

با گذشت چهار ماه از تهاجم روسیه، نیازهای اوکراین همچنان گسترده است

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد در روز پنجشنبه در گزارشی درباره درگیری ها اعلام کردند که در سراسر اوکراین، میزان نیازهای ناشی از تهاجم روسیه همچنان گسترده است و نگرانی های حقوق بشر همچنان ادامه دارد.

آنها همچنین درخواست های مکرر برای دسترسی به بنادر دریای سیاه کشور برای صادرات غلات ضروری را تکرار کردند.

اوسنات لوبرانی، هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در اوکراین، در صحبت از کیف، گفت که حدود 16 میلیون نفر در اوکراین نیازهای متعددی دارند: آب، غذا، خدمات بهداشتی، سرپناه و حفاظت.

از 24 فوریه، زمانی که جنگ آغاز شد، سازمان ملل متحد و شرکای بشردوستانه به نزدیک به 9 میلیون نفر در هر منطقه از اوکراین کمک های نجات بخش داده اند.

غرفه خانم لوبرانی گفت که با وجود این موفقیت ها، دسترسی به کمک ها هنوز در بسیاری از نقاط بسیار خطرناک است:

ما نتوانستیم تدارکات امدادی را تحویل دهیم یا به خرسون دسترسی پیدا کنیم. ما نتوانستیم وسایل امدادی را تحویل دهیم یا به ماریوپل دسترسی پیدا کنیم. ما نتوانستیم از هیچ نوع کمکی حمایت کنیم، حتی نتوانستیم طرفین را مجبور کنیم که در مورد گذرگاه‌های امن برای تخلیه مردم از سیویرودونتسک به توافق برسند، تا آنها بتوانند در جهت دلخواه خود حرکت کنند.”

تقویت تشخیص آبله میمون آفریقا

سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز پنجشنبه اعلام کرد که شیوع آبله میمون در کشورهای آفریقایی که قبلا هرگز شناسایی نشده است، یک “علامت نگران کننده” است، اما اقداماتی برای تقویت تلاش های ملی برای تشخیص و درمان این بیماری در حال انجام است.

دکتر Matshidiso Moeti، مدیر منطقه‌ای WHO برای آفریقا، قبل از درخواست حمایت بیشتر برای گسترش فناوری توالی‌یابی ژنومی که در طول همه‌گیری COVID-19 معرفی شد، گفت که نظارت و تشخیص آزمایشگاهی در کشورهای آسیب‌دیده «سنگ‌های اساسی» کنترل بیماری است.

امروزه، اگرچه همه کشورهای آفریقایی می‌توانند با استفاده از دستگاه‌های واکنش زنجیره‌ای پلیمراز، آبله میمون را آزمایش کنند، بسیاری از آنها فاقد معرف‌های مورد نیاز برای انجام این کار در مقیاس بزرگ‌تر هستند.

برای کمک، WHO می‌خواهد 60000 آزمایش را برای آفریقا تضمین کند که حدود 2000 آزمایش و معرف به کشورهای پرخطر و 1000 آزمایش برای کشورهای در معرض خطر ارسال شود.

سازمان جهانی بهداشت گفت، بر اساس آخرین داده های توالی یابی Monkepox، “هیچ ارتباط اخیر” بین ویروسی که در اروپا و آفریقا در گردش است وجود ندارد.

در خارج از شش کشور آفریقایی با سابقه انتقال انسان، این ویروس در سه کشور نیز گزارش شده است که هرگز مورد انسانی نداشته اند.

اینها غنا، مراکش و آفریقای جنوبی هستند که این بیماری را در دو بیمار بدون سابقه سفر تایید کرده است که نشان می دهد احتمال انتقال محلی زیاد است.

انتخابات، آخرین مانع بر سر راه توافق بین طرف های مخالف لیبی است

در ژنو اعلام شده است که علیرغم «اجماع بی‌سابقه» بین طرف‌های مخالف لیبی، آنها نتوانسته‌اند در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری به توافق برسند.

استفانی ویلیامز، مذاکره کننده کهنه کار سازمان ملل روز پنجشنبه در بیانیه ای گفت که روسای مجلس نمایندگان لیبی و شورای عالی دولتی لیبی بر مشکلات متعددی مانند تقسیم مسئولیت ها بین رئیس جمهور، نخست وزیر، کابینه و دولت محلی غلبه کرده اند. .

اما «اختلاف» بر سر شرایط لازم برای صلاحیت نامزدهای اولین انتخابات ریاست جمهوری کشور، خانم. ویلیامز گفت.

و او خاطرنشان کرد که اگرچه “پیشرفتی که طی سه دور رایزنی در قاهره” و در ژنو این هفته به دست آمد، قابل توجه بود، “برای پیشبرد به سمت انتخابات سراسری ملی، که خواست واقعی مردم لیبی است، کافی نیست.” .

دانیل جانسون، اخبار سازمان ملل

Cassie Wells

حل کننده مشکل به طرز خشمگینانه ای فروتن. ماون فرهنگ پاپ استاد عمومی موسیقی. متعصب وب هیپستر پسند. ارتباط دهنده.

تماس با ما