از سلامت پا در پیاده روی اربعین چه می دانید؟

تاول و زخم، پا درد، رگ به رگ شدن و مشکلات پا با رعایت نکاتی قابل کنترل است.

به گفته اهالی پیاده روی اربعین 80 کیلومتر پیاده روی است که حداقل دو تا سه روز به طول می انجامد و زائران در این مسیر با مشکل مواجه می شوند.

یکی از رایج ترین مشکلات مربوط به پاهای بازدیدکنندگان است که بسته به آمادگی جسمانی، سن و سن، سابقه و مشکلات قبلی، پوشش پا و نوع کفش ممکن است به اشکال مختلف ظاهر شود.

دکتر زهرا درزی متخصص آسیب شناسی و اصلاح حرکت در این خصوص گفت: بیشتر بررسی ها مربوط به افراد مبتلا به تاول و زخم است. تاول ها و زخم های پا گاهی خون آلود و عفونی می شوند که در این صورت باید در اقدامات اورژانسی درمان مناسب را پیدا کنند. همچنین برخی از افراد به خصوص افرادی که مشکل دیابت دارند، در پاهای خود زخم می گیرند که این مشکل نیز شایع است.

توصیه مهم به بازدیدکنندگان این است که مراقب سلامتی خود باشند. حتما از کفش و جوراب مناسب و مجزا استفاده کنید. نوشیدن آب هنگام راه رفتن و مالش کفش از عوامل اصلی ایجاد تاول است.

رگ به رگ شدن نیز بسیار شایع است. این عارضه که معمولاً با کفش قبلی و کفش نامناسب تشدید می شود، باعث درد و مشکلات حرکتی برای مراجعه کنندگان می شود. افزایش راه رفتن نیز تورم و عوارض بیشتری ایجاد می کند. توصیه کلی این است که اینگونه افراد با کش پاهای خود را به شکلی مناسب ثابت کرده و از سفت یا شل نبودن باند اطمینان حاصل کنند.

مشکل بعدی که مربوط به راه رفتن است به صورت درد پا ظاهر می شود. این مشکلات بسته به آمادگی جسمانی، میزان استراحت و نوع راه رفتن افراد به دو شکل متفاوت است: اگر فردی با سرعت راه برود، در ناحیه پای جلویی احساس درد می کند، به همان صورت که اگر مسافت طولانی را بدون راه رفتن انجام دهید. استراحت کنید یا سریع راه بروید اگر آن را بردارید، در ناحیه استخوان های جلویی درد خواهید داشت.

درد پشت ساق به گرفتگی عضلات مربوط می شود و به دلایل مختلفی بروز می کند. اکثر این دردها حالتی کسل کننده دارند و تجمع اسید لاکتیک در آن ناحیه اتفاق می افتد. ما عادت نداریم هر روز در این سطح راه برویم و تجربه درد و سفتی طبیعی است، اما ماساژ با روغن بابونه یا استفاده از لیموی تازه در حین راه رفتن کمک کننده است.

درد در کف پا، بین انگشتان و بین مفاصل نیز به پوشش پا، کفش، سرعت راه رفتن و ناراحتی در نواحی اسکلتی از جمله کمردرد بستگی دارد. اگر در این ناحیه احساس درد یا ناراحتی می کنید، بهتر است در برنامه خود به طور مکرر استراحت کنید. دکتر درزی تاکید کرد: اینگونه افراد باید هر 45 دقیقه یکبار بایستند، بنشینند، پاهای خود را حرکت دهند، شستشو دهند، خشک کنند و در صورت امکان پاهای خود را دراز کرده و بالا بیاورند.

توصیه کلی این است که مراقبت خوب از پاها به طور قابل توجهی به جلوگیری از تاول، زخم و درد در این ناحیه کمک می کند. / همشهری انگلیزی

Marisol Snow

خیلی پایین میاد کارآفرین حرفه ای. پیشگام بیکن. ادم شبکه های اجتماعی متعصب موسیقی هاردکور. پزشک اینترنت.

تماس با ما