اولین تخمین رسمی خشکسالی سومالی 43000 کشته را نشان می دهد

به گفته آژانس‌های بین‌المللی و دولت سومالی که روز دوشنبه اولین آمار رسمی کشته‌شدگان را درباره خشکسالی بی سابقه که کشور شاخ آفریقا را ویران کرد، اعلام کرد، سال گذشته حدود 43 هزار نفر در اثر خشکسالی در سومالی جان خود را از دست دادند.

حداقل نیمی از این مرگ و میرها کودکان زیر 5 سال بودند که در جنوب مرکزی سومالی، مرکز بحران خشکسالی زندگی می کردند. کارشناسان حتی قبل از انتشار این گزارش که توسط دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن انجام شده و توسط سازمان بهداشت جهانی، صندوق کودکان سازمان ملل متحد و دولت سومالی منتشر شده است، خشکسالی را بدترین خشکسالی در دهه‌های اخیر نامیده‌اند.

محققان هشدار دادند که در شش ماهه اول سال جاری نیز بین 18000 تا 34000 نفر احتمالاً تسلیم خشکسالی خواهند شد.

تخمین‌های جدید تأثیر وحشتناک خشکسالی را نشان می‌دهد که منجر به جابجایی گسترده، شیوع بیماری و سوءتغذیه حاد در میان کودکان شده است – که میلیون‌ها نفر را نه تنها در سومالی بلکه در کنیا و اتیوپی تحت تأثیر قرار داده است. خشکسالی میلیون ها حیوان دامی را که خانواده ها برای تامین غذا و درآمد به آنها وابسته هستند از بین برده است و نزدیک به نیمی از جمعیت 16 میلیونی سومالی را گرسنه کرده است.

گرم شدن کره زمین احتمال خشکسالی را افزایش می دهد و رویدادهای شدید آب و هوایی که برخی از آنها با تغییرات آب و هوایی مرتبط هستند، جوامع را در سراسر سومالی ویران کرده است که منجر به خشکسالی های مکرر، سیل های ناگهانی، طوفان ها و افزایش دما می شود.

زمین‌های کشاورزی نیز پس از پنج فصل بارانی ضعیف متوالی ویران شده‌اند و گرسنگی را در کشوری تشدید کرده‌اند که در حال حاضر با افزایش شدید قیمت مواد غذایی، سوخت و کود ناشی از جنگ در اوکراین و پیامدهای همه‌گیری کووید-19 دست و پنجه نرم می‌کند.

دکتر WHO از ابتدای این خشکسالی به وضوح اعلام کرده است که خشکسالی به همان اندازه که یک بحران غذایی و اقلیمی است، یک بحران بهداشتی است. مامون الرحمن مالک، نماینده سومالی در سازمان جهانی بهداشت در بیانیه ای پس از انتشار این مطالعه گفت.

او گفت: “ما برای جلوگیری از مرگ و میر و نجات جان هایی که قابل اجتناب هستند، با زمان مسابقه می دهیم.”

آخرین آمار تنها سه ماه پس از آن منتشر شد که سازمان ملل اعلام کرد سومالی به سختی از قحطی جلوگیری کرده است، اما گفت که احتمال زیادی وجود دارد که بین آوریل و ژوئن امسال رخ دهد. طبقه بندی مرحله امنیت غذایی یکپارچه، سازمانی برای نظارت بر گرسنگی جهانی، قحطی را تعریف می کند همانطور که وقتی 20 درصد از خانوارها در یک منطقه با کمبود شدید غذا مواجه هستند، 30 درصد از کودکان در آنجا از سوء تغذیه حاد رنج می برند و از هر 10000 نفر، دو بزرگسال یا چهار کودک هر روز از گرسنگی می میرند. برخی از کارشناسان و کارکنان بشردوستانه می گویند که اعلام رسمی قحطی می تواند کمک های بیشتری را به سومالی باز کند.

به گفته مقامات سازمان ملل، بخشی از دلیل اجتناب سومالی از قحطی تمام عیار شامل افزایش بودجه از سوی اهداکنندگان و واکنش سریع آژانس های کمک رسانی و مقامات محلی برای رسیدن به نیازمندان بود. اما سازمان ملل گفت که وضعیت همچنان فاجعه بار است و درخواست ۲.۶ میلیارد دلار برای کمک به میلیون‌ها انسان نیازمند کرد.

خشکسالی در حال ویران کردن سومالی است، حتی در شرایطی که این کشور با ناامنی عمیق و بی ثباتی سیاسی مواجه است. دولت مرکزی در موگادیشو، پایتخت، درگیر یک حمله همه جانبه علیه گروه الشباب وابسته به القاعده است و از شبه نظامیان محلی، نیروهای اتحادیه آفریقا و کشورهایی از جمله ایالات متحده حمایت شده است. الشباب با از دست دادن سرزمین و سربازان، نیروهای امنیتی و غیرنظامیان را هدف قرار داده، چاه ها را تخریب کرده و کامیون های حامل کمک های غذایی را منفجر کرده است.

برآوردهای منتشر شده در روز دوشنبه نشان می دهد که تعداد تلفات در سال اول خشکسالی در سال 2021 بیشتر از بحران سال 2017 بود که حدود 31400 نفر جان باختند. اما با قحطی ویرانگر سال 2011 مقایسه نشد، زمانی که حدود 30000 نفر در هر ماه جان خود را از دست دادند و نزدیک به 260000 نفر که حدود نیمی از آنها کودکان زیر پنج سال بودند، در طول سال جان خود را از دست دادند.

دکتر. علی حاجی آدم ابوبکر، وزیر بهداشت سومالی در بیانیه‌ای هشدار داد که این کشور به شدت نیازمند افزایش بودجه برای غذا، آب سالم و خدمات پزشکی است تا از فاجعه دیگری در این مقیاس جلوگیری کند.

به گفته وی، اگر اینطور نشود، «افراد آسیب پذیر و به حاشیه رانده شده بهای این بحران را با جان خود خواهند پرداخت».

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد

تماس با ما