ایالات متحده می گوید چین باید پس از گزارش سازمان ملل در مورد سوء استفاده از سین کیانگ، “مسئول بازخواست” باشد

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز پنجشنبه گفت که گزارش مورد انتظار سازمان ملل در مورد نقض حقوق بشر در استان سین کیانگ چین، مجدداً بر دیدگاه واشنگتن مبنی بر اینکه پکن مرتکب «نسل کشی» علیه اویغورها شده است، تأکید کرد.

بلینکن گفت که ایالات متحده از گزارش «مهم» که دقایقی قبل از خروج میشل باشله، دبیرکل حقوق بشر سازمان ملل متحد – که به شدت از سوی واشنگتن به دلیل سفر اخیر به چین مورد انتقاد قرار گرفت – منتشر شد، استقبال می کند.

وی در بیانیه‌ای با اشاره به جمهوری خلق چین گفت: «این گزارش نگرانی شدید ما را در مورد نسل‌کشی و جنایات علیه بشریت که مقامات دولتی جمهوری خلق چین علیه اویغورها مرتکب می‌شوند، عمیق‌تر و مجدداً تأیید می‌کند».

وی گفت: «ما همچنان جمهوری خلق چین را به پاسخگویی می‌خواهیم و از جمهوری خلق چین می‌خواهیم که بازداشت‌شدگان ناعادلانه را آزاد کند، برای کسانی که ناپدید شده‌اند پاسخگو باشد و به بازرسان مستقل اجازه دسترسی کامل و بدون مانع به سین‌کیانگ، تبت و سراسر جمهوری خلق چین را بدهد.»

گزارش مهم سازمان ملل متحد مجموعه‌ای از موارد نقض حقوق از جمله شکنجه و کار اجباری علیه اویغورها و دیگر اقلیت‌های عمدتا مسلمان را تشریح کرد که خشم پکن را برانگیخت.

در این بیانیه آمده است که چین ممکن است مرتکب “جنایت علیه بشریت” شده باشد، اما رفتار خود با اویغورها را “نسل کشی” نامید، اتهامی که از اوایل سال 2021 توسط ایالات متحده مطرح شد و از آن زمان توسط قانونگذاران در چندین کشور غربی دیگر پذیرفته شد.


© AP

گروه‌های حقوق بشر چین را متهم کرده‌اند که یک میلیون نفر یا بیشتر از گروه‌های اقلیت را به اردوگاه‌های بازداشت منتقل کرده است، جایی که بسیاری گفته‌اند شکنجه، تجاوز جنسی، و مجبور به ترک زبان و مذهب خود شده‌اند.

این کمپ ها تنها بخشی از آن چیزی بود که سازمان های حقوق بشر آن را یک کمپین بیرحمانه علیه افراط گرایی در استان دورافتاده غربی سین کیانگ نامیده اند که شامل سیاست های سختگیرانه کنترل تولد و محدودیت های همه جانبه برای حرکت مردم نیز می شود.

>> شکنجه، سقط جنین اجباری: اتهامات کلیدی در گزارش سازمان ملل در مورد سین کیانگ

ارزیابی دفتر حقوق بشر سازمان ملل مستقر در ژنو تا حد زیادی گزارش های قبلی محققان، گروه های مدافع و رسانه های خبری را تایید کرد و وزن بدن جهانی را به نتیجه گیری ها اضافه کرد.

انتشار آن واکنش خشمگینی را از سوی پکن برانگیخت که این ارزیابی را ساختگی ساخته شده توسط کشورهای غربی محکوم کرد.

وانگ ونبین سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: «این ارزیابی مجموعه ای از اطلاعات نادرست است که به عنوان ابزار سیاسی برای ایالات متحده و سایر کشورهای غربی برای استفاده استراتژیک از سین کیانگ برای مهار چین عمل می کند.» این دوباره نشان می دهد که دفتر حقوق بشر سازمان ملل کاهش یافته است. به یک مجری و همدست آمریکا و دیگر کشورهای غربی.»


سایر کشورها از این گزارش استقبال کردند که درگیر کشمکش بین چین و کشورهای اصلی غربی و همچنین گروه های حقوق بشری بود که از تاخیرهای مکرر در انتشار این سند انتقاد کردند.

ژاپن که اخیراً انتقادات خود را از رفتار چین با اویغورها شدیدتر کرده است، یکی از اولین کسانی بود که اظهار نظر کرد و بر “نگرانی خود در مورد شرایط حقوق بشر در سین کیانگ” تاکید کرد.

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، که پیشتاز رقابت برای جایگزینی بوریس جانسون به عنوان نخست‌وزیر است، خاطرنشان کرد که این گزارش «شامل شواهد دلخراشی از جمله گزارش‌های دست اول قربانیان است که چین را در چشم جامعه بین‌المللی شرمنده می‌کند». “

دیده بان حقوق بشر گفت که این گزارش پایه محکمی برای اقدامات بیشتر سازمان ملل برای ایجاد پاسخگویی در مورد تخلفات ایجاد کرده است.

جان فیشر، معاون مدیر حمایت جهانی برای این گروه گفت: «هرگز برای سیستم سازمان ملل اینقدر مهم نبوده که در مقابل پکن بایستد و در کنار قربانیان بایستد».

(فرانسه 24 با AFP، AP)

Sadie Kirk

کارشناس فرهنگ پاپ. موسیقی نینجا. عاشق غذا. نویسنده. دوست حیوانات در همه جا. گورو معمولی بیکن.

تماس با ما