این شرکت مسافرتی از گردشگران می خواهد که همین الان از اوکراین دیدن کنند

(سی ان ان) – بازدید از اوکراین در حال حاضر برای تجربه زندگی در میانه جنگ، دیدن شهرهای بمباران شده آن، احساس خطر و دیدار با جنگنده هایش، به احتمال زیاد در لیست آرزوهای سفر کسی نیست.

اما شش ماه پس از حمله روسیه به کشور و موجی از مرگ و ویرانی، یک سازمان از گردشگران دعوت می کند که بیایند.

پلتفرم آنلاین Visit Ukraine. امروز ماه گذشته تورهای یک روزه با راهنما را در به اصطلاح “شهرهای شجاع” که در برابر مهاجمان روسی سرپیچی کرده اند و همچنان به مقاومت خود ادامه می دهند، راه اندازی کرد و به مسافران این امکان را می دهد که نگاهی به نحوه زندگی کشور در میان درگیری داشته باشند.

علیرغم هشدارهای بین‌المللی درباره سفر به اوکراین، این شرکت می‌گوید تا کنون ۱۵۰ بلیط فروخته است، در حالی که وب‌سایت آن که اطلاعات سفر ایمن به اوکراین و از اوکراین را ارائه می‌دهد، ماهانه ۱.۵ میلیون بازدید دریافت می‌کند که ۵۰ درصد بیشتر از آمار قبل از حمله است.

می‌گوید هر کسی که برای این تورها ثبت‌نام کند، می‌تواند منتظر پیاده‌روی در میان زباله‌های بمب، ساختمان‌های ویران، کلیساها و استادیوم‌ها، و همچنین تجهیزات نظامی سوخته، به‌علاوه ناله‌های منظم آژیرهای حمله هوایی باشد. مین های زمینی نیز یک خطر هستند.

در حالی که ممکن است برای گذراندن تعطیلات یک راه احمقانه به نظر برسد، آنتون تاراننکو، بنیانگذار و مدیر عامل Visit Ukraine به سی‌ان‌ان سفر می‌گوید که این مانند «گردشگری تاریک» نیست که بازدیدکنندگان را به مکان‌های دیگر مرگ، فاجعه و ویرانی در سراسر جهان می‌بیند.

تاراننکو می‌گوید این تورها فرصتی برای اوکراین است تا روحیه سرپیچی شهروندان خود را برجسته کند و همچنین به جهان خارج نشان دهد که زندگی حتی در جنگ ادامه دارد.

“زندگی کردن بدون توجه به هر چیزی”

بدن اوکراینی 3

از اوکراین دیدن کنید امروز مسافران خارجی را تشویق می کند که به اوکراین سفر کنند.

از اوکراین دیدن کنید

او می‌گوید: «این فقط به بمب‌ها مربوط نمی‌شود، آنچه امروز در اوکراین اتفاق می‌افتد درباره نحوه زندگی مشترک با جنگ، کمک به یکدیگر نیز است. «تغییر واقعی وجود دارد، یک روح خیابانی جدید.

«شاید آن طرف خیابانی که اخیراً بمبی در آن منفجر شد، دوستانی را در حال خوردن غذاهای سنتی خوب در یک اغذیه فروشی که دوباره باز شده می بینید.

“ما برای لحظاتی خوشحالیم، فقط چیزهای بد و غم انگیزی که در تلویزیون دیده می شود وجود ندارد. زندگی ادامه دارد و این امید وجود دارد که به زودی همه اینها تمام شود.

“بچه ها در حال بزرگ شدن هستند، ما سعی می کنیم تا آنجا که ممکن است زندگی کنیم بدون توجه به هر چیزی.”

وزارت امور خارجه ایالات متحده در حال حاضر یک هشدار “سطح 4: سفر نکنید” علیه اوکراین به دلیل تهاجم روسیه دارد. این سازمان از همه شهروندان ایالات متحده می خواهد که فوراً کشور را ترک کنند و هشدار می دهد که پس از تعلیق عملیات در سفارت کیف این کشور، هیچ گونه کمک کنسولی نمی تواند ارائه شود.

هشدارهای مشابهی توسط سایر کشورها صادر شده است. دفتر امور خارجه و کشورهای مشترک المنافع و توسعه بریتانیا هشدار داد که به دلیل حملات به شهرها و مناطق “خطر واقعی برای زندگی” وجود دارد.

با این وجود، تاراننکو مردم را ترغیب می کند که از آن بازدید کنند. او می گوید: «اگر می خواهید شهرهای ویران شده و مردم شجاع ما را ببینید که در حال جنگ هستند، لطفاً همین الان بیایید.

اما، او می افزاید، بازدیدکنندگان باید بدانند که هیچ کجای اوکراین 100 درصد امن نیست، اگرچه داشتن راهنما به کاهش خطر کمک می کند.

او می‌گوید: «ما مرتباً وضعیت را بررسی می‌کنیم تا بتوانیم سطوح مختلف ایمنی را زیر نظر داشته باشیم.» او با اشاره به اینکه بسیاری از اوکراینی‌ها اکنون به مناطقی که ابتدا از آنها فرار کرده‌اند، به ویژه پایتخت کیف، به دلیل تهاجم، بازگشته‌اند.

تاراننکو می‌گوید: «اوکراین دوباره در حال رشد است، مردم به شهرها بازمی‌گردند، شهرداری‌ها شروع به بازسازی می‌کنند، شهرها در حال بهبودی از وحشت هستند و یک میلیون خارجی در کشور زندگی می‌کنند. کیف اکنون قابل بازدیدترین و امن‌ترین مکان است».

او اضافه می کند که کشف کشور به معنای نگاه کردن به چشمان اوکراینی هایی است که زندگی آنها برای همیشه تغییر کرده است اما در انتظار پیروزی زندگی می کنند.

بازدید از اوکراین توسط دولت به دلیل کارش در حمایت از صنعت توریسم ویران شده کشور آسیب دیده از جنگ و ارائه اطلاعات برای کمک به ورود و خروج شهروندان مورد قدردانی قرار گرفته است. اما هیچ تاییدیه رسمی برای حرکت فعلی آن برای تشویق بازدیدکنندگان وجود ندارد.

ماریانا اولسکیف، رئیس آژانس دولتی توسعه گردشگری اوکراین به سی ان ان گفت: اکنون زمان مناسبی برای بازدید نیست، اما پس از پیروزی و پایان جنگ، از مردم دعوت خواهیم کرد تا از اوکراین بازدید کنند.

“در سطح دولتی ما می‌خواهیم اوکراین برای گردشگری باز باشد، اما برای آن به سلاح‌های بیشتری نیاز داریم، باید پیروز شویم و جنگ را متوقف کنیم. موضع رسمی ما این است که در زمانی که سفر امن باشد، شاید امکان پذیر باشد، از اوکراین بازدید کنیم. سال آینده، امیدوارم.”

اولسکیف گفت که توریسم داخلی در واقع در اوکراین از سر گرفته شده است و با وجود جنگ به 50 درصد سطح قبل از جنگ رسیده است، اما ورود خارجی ها خیلی زود و بسیار خطرناک است. او پیشنهاد کرد که می توان تورها را به عنوان راهی برای حمایت از صنعت گردشگری خریداری کرد.

“مثل انداختن تاس”

بدن اوکراینی 2

دولت های خارجی به شهروندان خود نسبت به سفر هشدار داده اند.

از اوکراین دیدن کنید

اگرچه حکومت نظامی در اوکراین وضع شده و ترافیک هوایی به حالت تعلیق درآمده است، تاراننکو می گوید که بازدیدکنندگان خارجی هنوز هم می توانند به راحتی به داخل و خارج از کشور سفر کنند و از پست های بازرسی شرقی کشور با اروپا عبور کنند.

در حالی که امکان سفر وجود دارد، کارشناسان مستقل امنیت سفر نسبت به آن هشدار می دهند.

چارلی مک گراث، مالک Objective Travel Safety، شرکتی مستقر در بریتانیا که افراد را برای مناطق جنگی آموزش می دهد، می گوید حتی مناطقی از اوکراین که به نظر امن می رسند می توانند خطری واقعی داشته باشند.

او به سی ان ان می گوید: «به دلیل حملات تصادفی مداوم روسیه، از احتیاط شدید دعوت می کنم. اگرچه غرب اوکراین نسبتاً امن است و به نظر می رسد زندگی ادامه دارد، جنوب شرقی بسیار خطرناک تر است. این مانند تاس انداختن است.»

او می‌گوید بازدیدکنندگان به اطمینان خاطر در مورد حفاظت از آنها در تورها و اینکه اگر مجروح شوند یا راهنمایشان کشته شود چه اتفاقی می‌افتد نیاز دارند. همچنین سوالاتی در مورد اینکه چه بیمارستان ها و منابع محلی درگیر خواهند شد وجود دارد.

او می افزاید: توصیه می کنم این کار را نکنید.

تاراننکو می گوید، صرف نظر از خطرات، اشتها برای بازدید از اوکراین وجود دارد. او می گوید از 150 بلیت فروخته شده تاکنون، 15 بلیت به آمریکایی ها رسیده است.

گروه‌های تور محدود به گروه‌های 10 نفره خواهند بود. شرکت‌کنندگان با راهنمای خود در نقاط وانت ملاقات خواهند کرد و در مورد نحوه عمل در صورت بروز یک موقعیت بحرانی آماده خواهند شد – مانند اینکه در صورت به صدا درآمدن آژیر حمله هوایی، کجا پناهگاهی پیدا کنند.

او می‌گوید: «داشتن یک راهنمای که مکان را می‌داند و دقیقاً کدام مسیر را می‌شناسد، تضمینی است. «اگر 10 متر در سمت چپ یا 10 متر در سمت راست قدم بردارید، ممکن است به مین یا بمب برسید.

به عنوان مثال در منطقه بوچا جنگل‌هایی وجود دارد که هنوز بمب‌ها فعال هستند و می‌توانند در هر زمان منفجر شوند.»

‘زندگی معمولی’

بدن اوکراینی 4

مقامات اوکراینی همچنین از بازدیدکنندگان می خواهند که تا پایان جنگ دور بمانند.

از اوکراین دیدن کنید

تورهای یک روزه 3 تا 4 ساعت طول می کشد اما بر اساس درخواست قابل تمدید است. این شرکت می گوید سود حاصل از فروش تمامی بلیت ها صرف حمایت از پناهندگان جنگی می شود.

اولکسی ولاسنکو، 32 ساله، یک کارآفرین مسافرتی تجاری مستقر در کیف به CNN گفت که در یکی از این تورها در ماه ژوئیه شرکت کرد و از چندین شهر آسیب دیده در جنگ بازدید کرد. او گفت در حالی که در طول این سفر با هیچ خطر ظاهری مواجه نشد، اما یک خطر ذاتی وجود داشت.

او گفت: “البته همیشه خطر وجود دارد، زیرا جنگ ادامه دارد، اما من فکر می کنم اکنون متفاوت است.” “مردم علاقه مند به سفر برای دیدن ویرانی های بعد از جنگ هستند. با این حال، من این تور را به زنان و کودکان توصیه نمی کنم، اما به مردان جوان، چرا که نه؟

در کیف، لویو، بوچا، ایرپین، اکنون یک زندگی عادی وجود دارد، با وجود هشدارهای موشکی هر روز، دیگر هیچ سرباز اشغالگر روسی وجود ندارد.

در میان تورهای ارائه شده مجموعه‌ای با عنوان «شهرهای شجاع» است که مقاصدی مانند «بوچای قوی و شکست‌ناپذیر» و «ایرپین» را در بر می‌گیرد – دو مکان نزدیک به کیف که در روزهای اولیه تهاجم به‌طور وحشیانه‌ای توسط روسیه هدف قرار گرفتند.

نکات برجسته مانند مروری بر برخی از بدترین عناوین درگیری با سفر به مناطق مسکونی بمباران شده و گنجینه های فرهنگی آسیب دیده است.

از دیگر تورهای شهری می توان به «سومی پایدار و مقاوم»، «کیف در یک روز»، «تور گشت و گذار در لویو» و «اودسا – مروارید کنار دریا» اشاره کرد.

برخی از مناطق مانند ماریوپول و میکولایف، یا تحت کنترل روسیه هستند یا هنوز تحت حمله مداوم نیروهای روسی هستند، برای تورها ممنوع هستند.

اما تارانکو خوشبین است که در سال آینده بازدیدکنندگان را به آنجا دعوت کند، زمانی که به گفته او، امیدواریم جنگ پایان یابد.

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

تماس با ما