بازگشت هیئت سازمان ملل از ماموریت حقیقت یاب حقوق بشر در اتیوپی |

کمیسیون بین‌المللی کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد در اتیوپی موظف است تحقیقات کامل و بی‌طرفانه در مورد اتهامات نقض و نقض قوانین بین‌المللی حقوق بشر را انجام دهد.

به طور خاص، نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه و قوانین بین‌المللی پناهندگان در کشور اتیوپی را که در 3 نوامبر 2020 توسط همه طرف‌های درگیری در منطقه تیگری انجام شده است، بررسی خواهد کرد.

جلسه برای دسترسی

در ابتدا توسط شورای حقوق بشر در 17 دسامبر 2021 ایجاد شد، این کمیسیون سه نفره – متشکل از Kaari Betty Murungi (رئیس)، استیون راتنر و رادیکا کوماراسوامی – یک سفر پنج روزه به کشور را به پایان رساند و در آنجا با معاون نخست وزیر دیدار کرد. ، وزیر دادگستری و سایر مقامات ارشد دولتی.

اعضا امیدوار بودند که جلسات آنها با مقامات منجر به “دسترسی فوری و مطلق به سایت های بازدید” و همچنین توانایی آنها در جمع آوری گواهینامه شود.

کمیسیون همچنین وظیفه ارائه رهنمودها و توصیه‌هایی در مورد کمک‌های فنی به دولت اتیوپی در مورد عدالت انتقالی، از جمله پاسخگویی، آشتی، و شفا دارد.

علاوه بر این، اعضا با اعضای کمیسیون گفتگوی ملی و گروه ویژه بین وزارتی، کمیسیون ملی حقوق بشر اتیوپی، جامعه مدنی، دیپلمات‌ها، و آژانس‌های سازمان ملل متحد و کارمندان در اتیوپی برای بحث در مورد وضعیت حقوق بشر در این کشور دیدار کردند.

بررسی ادامه دارد

کمیسیون اولین به روز رسانی خود را در 30 ژوئن 2022 پس از اینکه بازرسان منصوب شده از سوی سازمان ملل اعلام کردند که تحقیقاتی را درباره قتل عام حداقل 200 نفر در منطقه ارومیا اتیوپی آغاز کرده اند، ارائه کرد.

خانم در آن زمان در حاشیه شورای حقوق بشر در ژنو صحبت می کرد. مورونگی گفت که در ادامه کار خود برای تحقیق در مورد نقض حقوق مرتبط با درگیری در منطقه تیگری شمالی اتیوپی که در نوامبر 2020 شعله ور شد، کمیسیون گزارش هایی از قتل ها در ارومیه غربی دریافت کرده است.

علیرغم بسیاری از درگیری های دیگر در سراسر جهان، خانم. مورونگی تاکید کرد که جهان نباید آنچه را که در اتیوپی اتفاق می افتد نادیده بگیرد.

“گسترش مداوم خشونت، که با سخنان نفرت انگیز و تحریک به خشونت های قومیتی و جنسیتی دامن می زند، نشانه های هشدار دهنده اولیه جنایات وحشیانه بیشتر علیه غیرنظامیان بی گناه، به ویژه زنان و کودکانی است که آسیب پذیرتر هستند.”

کمیسیون قرار است در جلسه بعدی خود در سپتامبر 2022 گزارش کتبی را در این سفر به نهاد حقوق بشر ارائه کند.

گزارشگران ویژه و کارشناسان مستقل توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مستقر در ژنو برای بررسی و گزارش در مورد موضوع خاص حقوق بشر یا وضعیت یک کشور منصوب می شوند. مناصب افتخاری است و کارشناسان برای کارشان پولی دریافت نمی کنند.

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

تماس با ما