برخی از خودروسازان می گویند بازیافت قطعات خودرو آینده است. اما آیا واقع بینانه است؟

ساده به نظر می رسد. اما مطالعه‌ای که در سال 1998 توسط انجمن مهندسان خودرو منتشر شد، نشان داد که سدان‌های سایز متوسط ​​آمریکایی حدود 20000 قطعه دارند. گرگ کیولیان، نویسنده اصلی این مطالعه که اکنون استاد مرکز سیستم‌های پایدار دانشگاه میشیگان است، گفت: اتومبیل‌ها فقط پیچیده‌تر شده‌اند، که برای بازیافت‌کنندگان یک چالش است. آقای “در پایان عمر وسیله نقلیه جای زیادی برای بهبود وجود دارد.” کیولیان گفت.

بازیافت‌کنندگان خودرو، قطعات با ارزش مانند موتورهای در حال کار را برای استفاده مجدد جدا می‌کنند. باقی مانده هالک به شرکت های ضایعات فلزی می رود که معمولا بقیه را خرد می کنند. اما خرده آلیاژ مخلوط استفاده محدودی دارد.

آلومینیوم بگیرید. جان ویریتز، معاون استاندارد و فناوری در گفت: «جریان آلومینیوم در آن مورد ترکیبی از آلیاژهای مختلف، از جمله آلیاژ ریخته‌گری است که به خوبی به ورق باز نمی‌گردد.» که در پانل‌های بدنه استفاده می‌شود. انجمن آلومینیوم او گفت که تقاضا برای مواد مخلوط نشده در حال افزایش است زیرا خودروسازان به طور فزاینده ای از پانل های بدنه آلومینیومی سبک وزن استفاده می کنند.

در تولید دایره‌ای، پاسخ به مشکل مرتب‌سازی تغییر فرآیند طراحی است تا شامل طرحی برای برچیدن شود، بنابراین یک خودروی بازنشسته به راحتی به منابعی مانند فلز، پلاستیک، لاستیک و شیشه جدا می‌شود. تنظیم خودروها برای تهیه مواد قابل بازیافت به راحتی به تولیدکنندگان کمک می کند تا از مشکلات زنجیره تامین خلاص شوند: خودرو به زنجیره تامین خود تبدیل می شود.

یکی از مکان‌هایی که صنعت خودرو می‌گوید دستاوردهای محسوسی دارد، در بسته‌بندی و حمل و نقل مواد است. کوین بات، رئیس شرکت تأمین‌کنندگان برای محیط‌زیست، کنسرسیومی از شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی که با حمل‌ونقل سروکار دارند، گفت: «ما بسته‌بندی را با استفاده از ظروف حمل و نقل قابل استفاده مجدد کاهش دادیم. اگرچه این ایده جدید نیست، اما تویوتا آمریکای شمالی، جایی که آقای. بات، مدیر بخش پایداری محیط زیست، گفت که از سال 2017، 65 میلیون پوند مقوا و 171 میلیون پوند جعبه های چوبی را کاهش داده است و با استفاده از ظروف ساخته شده از پلاستیک بازیافتی برای ارسال قطعاتی مانند پایه، مبدل های کاتالیزوری و فرمان، 273 میلیون دلار صرفه جویی کرده است. شفت ها کنسرسیوم می‌خواهد این رویه را همه اعضایش ببینند.

بین ساخت و بازیافت، البته، استفاده وجود دارد. هدف دایره‌ای در آنجا، تمدید مدت زمان ماندن خودرو در جاده است: خودروهای جدید کمتر به معنای مواد کمتر و انرژی کمتر مورد نیاز برای ساخت خودروی جدید است. اما یک مشکل وجود دارد – در یک نقطه خاص، روشن نگه داشتن یک ماشین قدیمی ممکن است بیشتر از ساخت یک ماشین جدید در ایجاد آلودگی نقش داشته باشد.

جنیفر راسل، که یکی از نویسندگان گزارش سازمان ملل در مورد اقتصاد دایره ای است، گفت: «اگر ما گازسوزها را برای مدت طولانی در جاده نگه داریم، از نقطه نظر مادی سود می بریم، اما نه از نقطه نظر انتشار گازهای گلخانه ای.

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.

تماس با ما