برنانکه رئیس سابق فدرال رزرو در میان سه نفر آمریکایی برنده جایزه نوبل اقتصاد است

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

سه نفر از ایالات متحده شامل بن برنانکی، رئیس سابق فدرال رزرو، که نقشی کلیدی در مبارزه با بحران مالی سال 2008 ایفا کرد، روز دوشنبه جایزه نوبل اقتصاد را برای تحقیق در مورد بانک ها در زمان آشفتگی دریافت کردند.

هیئت داوران گفت که برنانکی به همراه داگلاس دایموند و فیلیپ دیبویگ به دلیل “به‌طور قابل توجهی درک ما از نقش بانک‌ها در اقتصاد، به‌ویژه در زمان بحران‌های مالی و همچنین نحوه تنظیم بازارهای مالی را بهبود بخشیده‌اند.”

برنانکی، 68 ساله، هم به‌خاطر محرک‌های بهبود پس از رکود سال 2008 و هم توسط منتقدان به دلیل انجام کمی برای جلوگیری از آن، مورد انتقاد قرار گرفته و به بانک سرمایه‌گذاری Lehman Brothers اجازه سقوط داده است.

او این جایزه را برای تحلیلی که در اوایل دهه 1980 درباره رکود بزرگ در دهه 1930 انجام داد، که بدترین بحران اقتصادی در تاریخ مدرن بود، دریافت کرد.


هیئت داوران نوبل خاطرنشان کرد، به ویژه، برنانکی نشان داد که چگونه بانک‌های ورشکسته نقش تعیین‌کننده‌ای در رکود جهانی داشتند و باعث شد این رکود نه تنها عمیق، بلکه طولانی‌مدت باشد.

کمیته نوبل گفت که برنانکه در نقش خود به عنوان رئیس بانک مرکزی “توانست دانش حاصل از تحقیقات را در سیاست گذاری قرار دهد”، در طول بحران مالی 2008-2009.

برنانکی به دلیل واکنش غیرمعمول فدرال رزرو مبنی بر کاهش نرخ بهره و پر کردن نقدینگی سیستم مالی مورد تحسین قرار گرفته است.

بانک اجرا می شود

دایموند، استاد دانشگاه شیکاگو، متولد 1953، و دیبویگ، 67 ساله، استاد دانشگاه واشنگتن در سنت. لوئیس، برای نشان دادن اینکه چگونه “بانک ها راه حل بهینه ارائه می دهند” را برای هدایت پس انداز به سرمایه گذاری با عمل به عنوان یک واسطه، مورد تقدیر قرار گرفتند.

این زوج همچنین نشان دادند که چگونه این مؤسسات در برابر به اصطلاح بانک‌ها آسیب‌پذیر هستند.

کمیته نوبل گفت: “اگر تعداد زیادی از پس انداز به طور همزمان به بانک بیایند تا پول خود را برداشت کنند، این شایعه ممکن است به یک پیشگویی خود تحقق بخش تبدیل شود – فرار بانکی رخ می دهد و بانک از بین می رود.”

این کمیته اضافه کرد که می‌توان از این پویایی خطرناک توسط دولت‌هایی که بیمه سپرده‌ها را ارائه می‌کنند و با تبدیل شدن به آخرین راه‌حل وام‌دهنده به بانک‌ها خط حیاتی می‌بخشند، اجتناب کرد.

توره الینگسن، رئیس کمیته جایزه در علوم اقتصادی، گفت: «بینش برندگان توانایی ما را برای اجتناب از بحران‌های جدی و کمک‌های گران‌قیمت افزایش داده است».

وی افزود: به طور خلاصه، این تئوری می گوید که بانک ها می توانند فوق العاده مفید باشند، اما ثبات آنها تنها در صورتی تضمین می شود که به درستی تنظیم شوند.

دیاموند که پس از اعلام این خبر با خبرنگاران صحبت می کرد، روز دوشنبه تصمیم مقامات ایالات متحده برای عدم کمک مالی به بانک سرمایه گذاری آمریکایی Lehman Brothers را منعکس کرد، همانطور که آنها بعداً سایر موسسات مالی را انجام دادند.

سقوط بانک در سپتامبر 2008 با اعلام ورشکستگی به بازارهای مالی شوک وارد کرد.

دایموند گفت: «بهتر بود راهی سازگارتر، راهی کمتر ناپایدار و راه غیرمنتظره برای حل و فصل Lehman Brothers پیدا کنیم.

دایموند می‌گوید: «اگر آنها راهی پیدا می‌کردند، فکر می‌کنم جهان با بحران‌های شدید کمتری روبرو می‌شد.

نوبل دروغین

از میان تمام جوایز نوبل، جایزه اقتصاد کمترین تعداد برنده زن را دارد، فقط دو نفر از زمان اهدای آن در سال 1969 – الینور اوستروم در سال 2009 و استر دوفلو در سال 2019.

جایزه اقتصاد که توسط بانک مرکزی سوئد تعیین شد، تنها جایزه ای بود که از پنج جایزه اصلی ایجاد شده توسط دانشمند آلفرد نوبل غایب بود و گاهی اوقات نام آن را “نوبل دروغین” می کرد.

اما مانند سایر جوایز با یک مدال و مبلغ جایزه 10 میلیون کرون سوئد (حدود 900000 دلار) همراه است.

برندگان جایزه را از شاه کارل شانزدهم گوستاف در مراسمی رسمی در 10 دسامبر در استکهلم، سالگرد مرگ دانشمند آلفرد نوبل در سال 1896 دریافت خواهند کرد که در آخرین وصیت نامه خود جوایز را ایجاد کرد.

سال گذشته، این افتخار به طور مشترک به دیوید کارت کانادا، جاشوا آنگریست اسرائیلی-آمریکایی و گیدو ایمبنس هلندی-آمریکایی برای تحقیقاتی که کار تجربی را در حوزه خود «انقلابی» کرد و درک بهتری از نحوه عملکرد بازارهای کار به ارمغان آورد، تعلق گرفت.

جایزه اقتصاد فصل نوبل امسال را پایان می دهد.

(AFP)

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

تماس با ما