بورجه سالمینگ، اولین ستاره NHL از سوئد، در ۷۱ سالگی درگذشت

بورجه سالمینگ، مدافع تالار مشاهیر تورنتو Maple Leafs که اولین ستاره سوئدی NHL و پیشگام بازیکنان اروپایی متعددی بود که چهره لیگ را تغییر داده‌اند، روز پنجشنبه در Nacka، سوئد درگذشت. او 71 سال داشت.

Leafs گفت که علت این بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک است که به نام بیماری Lou Gehrig شناخته می شود.

گری بتمن، کمیسر NHL، در بیانیه‌ای گفت که سالمینگ مسیری را که بسیاری از بهترین بازیکنان تاریخ NHL دنبال می‌کردند، ایجاد کرد و در عین حال تمام کلیشه‌های موجود در مورد بازیکنان اروپایی را که در لیگی که قبلاً تقریباً به طور کامل توسط آمریکایی‌های شمالی پراکنده بود، در هم شکست. ورود او در سال 1973.

سالمینگ با بازی با لیفز به مدت 16 فصل و دیترویت رد وینگز در آخرین فصل خود، در سال 77-1976 به اولین تیم ستاره NHL و پنج بار به تیم ستاره دوم انتخاب شد. او دو بار نایب قهرمان جایزه نوریس شد، که به مدافع برتر لیگ اعطا شد و هر بار پشت سر لری رابینسون از مونترال کانادا به پایان رسید. در سال 1996، او اولین بازیکن سوئدی بود که وارد تالار مشاهیر هاکی شد.

سالمینگ در ویدئویی در سال 2017 برای “100 بازیکن برتر NHL ارائه شده توسط مولسون کانادایی” به یاد می آورد: “وقتی آنها به من زنگ زدند، واقعا گریه می کردم.” ما به کانادایی ها نشان دادیم که می توانیم هاکی بازی کنیم.»

سالمینگ با بازی در 1099 بازی فصل عادی برای تورنتو، رکورد بیشترین پاس گل (620) را به نام خود ثبت کرد و بیشترین گل (148)، امتیاز (768) و امتیاز حذفی (49) توسط یک مدافع در تاریخ لیفز را به نام خود ثبت کرد. اما تیم های او هرگز به فینال جام استنلی نرسیدند.

سالمینگ که همچنین یک مهارکننده شوت برجسته بود، در سال 2017، زمانی که لیگ صدمین سال تاسیس خود را جشن گرفت، به عنوان یکی از 100 بازیکن برتر NHL انتخاب شد.

آندرس بورجه سالمینگ در 17 آوریل 1951 در شهر کرونا در شمال سوئد، پسر ارلند و کارین سالمینگ به دنیا آمد. پدرش در 5 سالگی در یک حادثه معدن فوت کرد.

Maple Leafs در می 1973 پس از اینکه یک پیشاهنگ او را دید و معتقد بود که او می تواند در سبک هاکی آمریکای شمالی که برخلاف تاکید اروپایی ها بر ظرافت، یک بازی سخت را نشان می داد، با سالمینگ قرارداد امضا کرد.

لنی مک‌دونالد، رئیس تالار مشاهیر هاکی و سال‌ها به‌عنوان بازیکنی که در سال‌های اخیر به‌عنوان بازیکن معرفی شده بود، می‌گوید: «حریف‌ها به او بدرفتاری می‌کردند، بدنش پر از جوش بود، اما او فقط می‌گفت: «من خوبم، خوبم». با Leafs، پس از مرگ سلمینگ به NHLcom گفت.

سالمینگ در ویدیوی مولسون گفت: “شات های ارزان زیادی دریافت کردید، اما این تنها بخشی از بازی بود.”

علیرغم همه صحبت هایی که در مورد نرم بودن بازیکنان هاکی اروپایی زمان خود می شد، سالمینگ چیزی جز این بود. در نوامبر 1986، صورت محافظت نشده او یک تیغه اسکیت را از جرارد گالانت از دیترویت، که اکنون مربی رنجرز است، جذب کرد، زمانی که گالانت بر روی یک مدافع مستعد تورنتو در حین تقلا با دهانه دروازه در دروازه لیفز ضربه خورد. حدود 250 بخیه برای بستن زخم لازم بود. دو هفته بعد سلمینگ با پوشیدن گیره به بازی بازگشت.

سالمینگ برای سوئد در چهار دوره مسابقات قهرمانی جهانی فدراسیون بین‌المللی هاکی روی یخ، سه جام کانادا و بازی‌های المپیک زمستانی 1992 بازی کرد. او در سال 1998 وارد تالار مشاهیر فدراسیون شد و در سال 2008 به تیم ستاره‌های یکصد ساله آن معرفی شد. این تیم شش بازیکن برجسته تاریخ هاکی روی یخ بین‌المللی را به رسمیت شناخت.

سالمینگ به همراه خانواده‌اش در اوایل نوامبر از سوئد به تورنتو رفت تا درمان‌های پزشکی تکمیلی انجام شود و همچنین در مراسم معارفه تالار مشاهیر که در آنجا برگزار شد، شرکت کرد. هنگامی که تورنتو در ماه نوامبر با ونکوور کاناکس روبرو شد، سلمینگ ها از ورزشگاه لیفز اسکاتیابانک آرنا بازدید کردند. 12. The Leafs یک ویدیو ادای احترام به سالمینگ نشان داد، و اگرچه ALS او را به شدت ناتوان کرده بود، او برای یک رویارویی تشریفاتی، کیک را رها کرد. برگها در آن شب یک ترکیب کاملا سوئدی را برای قدردانی از او راه اندازی کردند.

شماره سلمینگ پیراهن 21، که بازنشسته شده بود، از تیرهای در Scotiabank Arena آویزان است.

بازماندگان سلمینگ عبارتند از همسرش پیا. فرزندان آنها ترزا، آندرس، راسموس، بیانکا، لیزا و سارا. و یک برادر، استیگ.

هنگامی که لیفز در یک بازی جاده ای در روز جمعه با مینه سوتا وایلد روبرو شد، بازیکنان آنها تکه هایی برای احترام به سالمینگ پوشیدند. آنها “BORJE” را با حروف زرد روی یک برگ افرا آبی با تاج زرد نشان دادند که رنگ پرچم سوئد را منعکس می کند. آن تاج یادآور نام مستعار سالمینگ بود: پادشاه.

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

تماس با ما