جان جاسو بیسبال را رها کرد تا از زندگی در قایق لذت ببرد

جان جاسو می دانست که می خواهد بازنشسته شود، بنابراین شروع به خرید قایق های بادبانی کرد. فصل 2017 بود و جاسو، اولین بازیکن پایه پیتسبورگ دزدان دریایی، زمان استراحت خود را در خانه صرف گشتن در وب سایت های قایق می کرد. و هنگامی که دزدان دریایی از یک تیم در نزدیکی یک آب بازدید می کردند، او در ماریناها سرگردان می شد و خود را در آب های آزاد تصور می کرد.

یک صبح ژوئن در بالتیمور، قبل از اولین زمین مسابقه ساعت 7:10 بعدازظهر در برابر اوریولز، جاسو ماشینی کرایه کرد و به آناپولیس، Md. در آنجا قایق مورد نظرش را پیدا کرد: یک Jeanneau 44 DS مدل 2014. او آن را بررسی کرد، خرید و آن را به خانه خارج از فصل خود در سن پترزبورگ فرستاد. پترزبورگ، فلوریدا او به موقع به استادیوم برگشت تا با RBI 2 به 4 برود

چهار ماه بعد، زمانی که فصل دزدان دریایی بدون حضور در پلی آف به پایان رسید، تعداد انگشت شماری از خبرنگاران به سمت کمد جاسو رفتند و از او پرسیدند که چه برنامه ای دارد. او به پایان قرارداد دو ساله 8 میلیون دلاری خود با این تیم رسیده بود و قرار بود بازیکن آزاد شود. او به آنها گفت که مقصد بعدی او جایی در دریای کارائیب خواهد بود. او در حال بازنشستگی بود.

او گفت: “من یک قایق بادبانی دارم، بنابراین من فقط می خواهم با کشتی دور شوم.”

پنج سال بعد، زمانی که پرتاب کننده ها و شکارچی ها در روز دوشنبه وارد کمپ های تمرینی بهاری در آریزونا و فلوریدا شدند، جاسو، آخرین شکارچی که یک بازی عالی را ثبت کرده است، از اینکه به سمت غروب آفتاب رفته است، پشیمان نیست. او می‌گوید: «گاهی اوقات من فقط در قایق می‌روم که در آب می‌چرخد، نه قایقرانی یا حتی ماهیگیری، و با خودم فکر می‌کنم: «هیچ جای دیگری در این سیاره وجود ندارد که ترجیح می‌دهم همین‌جا باشم». . “این برای کسی که هستم مناسب است.”

سفر بیسبال جاسو هرگز به خوبی یک مناسب نبود. تامپا بی او را در دور دوازدهم درفت 2003 انتخاب کرد و در پایان فصل 2008 به مسابقات بزرگ راه یافت. در دوران حرفه‌ای 9 ساله‌اش، او سه بار مورد معامله قرار گرفت و پس از تحمل ضربه‌های مغزی متعدد، از گیربکس به پایه اول رفت. اما او نکات برجسته زیادی هم داشت: او بازی بی‌نقص فلیکس هرناندز در سال 2012 را برای سیاتل مارینرز – از آن زمان در MLB وجود نداشت – و برای اولین چرخه در تاریخ PNC پارک زمانی که در پیتسبورگ در سال 2016 حضور داشت، موفق شد. dreadlocks در اواخر دوران حرفه ای او باعث شد تقریباً فوراً قابل تشخیص باشد. طبق گفته Spotrac، او بیش از 17 میلیون دلار درآمد شغلی داشت.

اما او متوجه شد که زندگی MLB به روش‌های غیرمنتظره‌ای غیرقابل تحقق است. او گفت: “بیسبال مرا برای زندگی آماده کرد.” “من آن را دوست دارم و به آن احترام می گذارم. اما بخشی از این فرهنگ مصرف گرایی و مصرف بیش از حد بود که بر من سنگینی کرد. حتی زمانی که من بازنشسته شدم، مردم گفتند: “شاید از میلیون ها دلار دور شوید!” اما من قبلاً میلیون ها دلار درآمد داشتم. چرا همیشه باید بیشتر، بیشتر، بیشتر داشته باشیم؟»

قایق سواری خلاء زندگی او را پر کرد. او با هر پای کشتی آشنا شد. او در کلاس مکانیک موتورهای دیزلی شرکت کرد و پنل های خورشیدی و ژنراتور بادی نصب کرد. او ساعت ها ویدیوهای یوتیوب در مورد وسایل الکترونیکی را می خورد و مطمئن می شد که می داند هر سیم چه کاری انجام می دهد. او گفت: “اگر مشکلی در اقیانوس آزاد رخ دهد، من تنها کسی هستم که آن را برطرف می کنم.”

تنها کاری که باقی مانده بود: یاد بگیرید چگونه قایقرانی کنید.

او یک آگهی برای یک تور غروب خورشید در Craigslist پیدا کرد و به کاپیتان ایمیل زد و چند صد دلار برای یک دوره تصادف در فرماندهی یک قایق پیشنهاد کرد. بعد از چند ساعت احساس راحتی کرد و به تنهایی رفت. او گفت: «این مانند یادگیری زدن یک توپ سریع و کنار گذاشتن یک اسلایدر بود. می‌توانید تمام روز صحبت مربیان را بشنوید، اما تنها زمانی یاد می‌گیرید که چگونه آن را در یک بازی انجام دهید.»

جاسو نام قایق خود را رومینگ رز گذاشت و در اوایل سال 2018 سفرهای یک روزه خود را به خلیج مکزیک آغاز کرد. یک روز در آن بهار، او در حال کار بر روی قایق خود بود که با یک حس ناگهانی و عجیب برخورد کرد. او گفت: “فکر کردم، چیزی در حال حاضر واقعاً عجیب است.” “مثل اینکه داشتم چیزی را فراموش می کردم. و بعد به من ضربه زد: باید در تمرینات بهاری می بودم. شروع کردم به خندیدن چون فهمیدم: اصلاً دلم برایش تنگ نشده بود.»

او اولین سفر بزرگ خود را چند هفته بعد انجام داد. او به سمت جنوب به کی وست رفت و به مدت سه هفته در قایق ماند و سپس به سمت جزایر آباکو در شمال باهاما حرکت کرد و در طول یک ماه در یک خلیج حفاظت شده لنگر انداخت. وقتی شنید که طوفان بزرگی از اقیانوس اطلس عبور می کند، بلند شد. او از بیشتر بادها و باران در بادبان پنج روزه به خانه اجتناب کرد، اما در شب آخر، او گفت که با بادهای شدید و رعد و برق مواجه شده است.

روی عرشه، یک دستش را روی چرخ و یک دستش را روی کیفش نگه داشت. بند نجات او را محکم بسته بودند تا در صورت پرت شدن از آب درآید. او رعد و برق آسمان را تماشا کرد و احساس کرد که امواج آن قایق را می لرزاند. او به گارد ساحلی در مورد موقعیت خود هشدار داد و برادرش را به عنوان پشتیبان فراخواند. او پس از چند ساعت دستپاچگی به خشکی بازگشت.

او گفت: “در حال حاضر شما وحشت زده اید و می خواهید تا حد امکان از خطر دور باشید.” “اما وقتی تمام شد، بیشتر از جایی که هستید قدردانی می کنید. وقتی ابرهای طوفانی از هم جدا می شوند، این سرخوشی وجود دارد. مثل این است که نفس خود را در زیر آب حبس کنید و سپس به سطح آب برگردید و اولین جرعه هوا را بنوشید.»

وقتی جاسو این تجربه را برای فرناندو پرز، دوست و هم تیمی سابقش تعریف کرد، پرز کوچکترین تعجب نکرد. پرز که اکنون در تیم سانفرانسیسکو جاینتز تحلیلگر ویدئو است، می گوید: «بازی بیسبال حرفه ای نوعی مواد مخدر است. «وقتی بازنشسته می‌شوی، باید اوج دیگری پیدا کنی. دارویی که جان پیدا کرد این بود که در میانه ناکجاآباد بود و خود را زنده نگه داشت. اولین طوفان او را نترساند. او دوست داشت گرفتار آن شود.”

در دو سال اول پس از بازنشستگی، جاسو حدود شش ماه از سال را در قایق خود می گذراند. برای بقیه، او در St. پترزبورگ اگرچه او گفت که دیگر بیسبال را دنبال نمی کند، اما سعی می کند هر سال یک یا دو بازی را بگیرد. در سال 2018، در جریان پیروزی رییس بر بوستون رد ساکس، او سعی کرد به کشتی برود تا به برخی از هم تیمی های سابقش سلام کند. اما یک مهماندار تی شرت بدون آستین و کراوات رنگ شده و نداشتن بلیط او را دید او را به سمت بالا تکان داد به صندلی های ارزان قیمت سرانجام، یک نفر دیگر او را شناخت و او را ناامید کرد.

او همچنین چندین سفر به اروپا داشته است و اشتیاق به کاوش در سرزمین اجدادی پدرش در کشور باسک در شمال اسپانیا را کشف کرده است. و او با یک ون کمپر در اطراف استرالیا و اندونزی رانندگی کرده است. اما قایق بزرگترین لذت او بوده است. او می‌گوید: «من می‌خواهم زندگی‌ام ساده باشد و ساده‌تر از بودن در قایق بادبانی نیست. «شما با قایق درست رفتار می کنید، او هم با شما درست رفتار می کند. این تمام چیزی است که در آن وجود دارد.”

قبل از همه‌گیری، او رومینگ رز را در ترکز و کایکوس لنگر انداخت. با محدودیت های سفر، تقریباً دو سال در آنجا گیر کرده بود. وقتی در سال 2022 اجازه بازگشت و جمع آوری قایق را صادر کرد، دوست دخترش، جیدن داویلا، را برای سفری سه ماهه به اطراف دریای کارائیب آورد. آنها در جمهوری دومینیکن، پورتوریکو، جزایر ویرجین ایالات متحده و جزایر ویرجین بریتانیا لنگر انداختند.

داویلا گفت: “جان به طور کلی یک فرد بسیار آرام است.” اما وقتی در قایق است سطح دیگری از آرامش و شادی برای او وجود دارد. حتی وقتی مسائلی وجود دارد – و همیشه مشکلی پیش می‌رود – او دوست داشت با آن برخورد کند. وقتی اوضاع آرام است، گاهی اوقات او به طور تصادفی گیتار خود را می گیرد و شروع به نواختن می کند. این واقعاً وجود زیبایی برای او آنجاست.»

جاسو هنوز عمدتاً در St. پترزبورگ، جایی که او برخی از املاک سرمایه گذاری را مدیریت می کند. اما او به ندرت در یک مکان برای مدت طولانی است. زمستان امسال، او در کلرادو و وایومینگ اسنوبرد سواری کرده است. تا بهار، او دوباره سوار قایق خواهد شد.

او گفت: «وقتی در حال کشتی‌رانی هستید، به چیزی بدوی باز می‌گردید. «شما دارید خود را از دنیای مادی دور می‌کنید – این دنیای الکترونیکی و ملموس. و شما در حال بازگشت به این حس شگفتی هستید. این همان احساسی است که وقتی نوزاد تازه متولد شده ای را در آغوش می گیرید، به چشمان او نگاه می کنید و احساس می کنید جهان اطراف شما ناپدید می شود، به شما دست می دهد.

“گاهی اوقات به راحتی می توان فراموش کرد که همه ما از یک مکان آمده ایم. وقتی بیرون روی آب هستید، به یاد می آورید.”

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

تماس با ما