جلسه دوشنبه شما: جام جهانی آغاز می شود

جام جهانی از دیروز آغاز شد. در اولین دیدار تیم اکوادور میزبان قطر را شکست داد.

این معمولا یک رویداد ورزشی شاد است، اما نگرانی در مورد فساد و نقض حقوق بشر زیاد است. جام جهانی قطر ممکن است ساختار این ورزش را برای همیشه تغییر داده باشد.

خبرنامه صبح با همکارم طارق پنجه که در مسابقات حضور دارد صحبت کرد. در اینجا گزیده ای از مصاحبه آنها آمده است.

جام جهانی در سطح جهانی چقدر بزرگ است؟

هیچ چیز بزرگتر از این وجود ندارد، حتی المپیک. جام جهانی از همه بیشتر استرویدادی را در جهان تماشا کرد

این 32 تیم حتی در خارج از مرزهای خود تخیل هواداران را به خود جلب می کنند، به ویژه در آسیا، جایی که اکثر کشورها از لحاظ تاریخی جواز حضور در جام جهانی را ندارند.

چرا قطر اینقدر می خواست میزبانی کند؟

قطر یک ذره کوچک در صحرای خلیج فارس است که می خواهد دنیا بداند که اینجاست. این اولین کشور عرب و اولین کشور مسلمان است که میزبان یک رویداد ورزشی به این بزرگی است. عربستان و امارات با حسادت به آن نگاه می کنند.

در سال 2009، قطر ده‌ها میلیون دلار برای میزبانی جام جهانی هزینه کرد. با این حال، پیشنهاد قطر مانند یک شوخی به نظر می رسید. آنها در مورد گرما، در مورد اینکه چگونه می توانند بازی ها را در کشوری کوچکتر از کانکتیکات تطبیق دهند و اینکه آیا مشروبات الکلی را مجاز می کنند، سؤال می کردند.

وقتی رئیس فیفا در آن زمان پاکت نامه را باز کرد و نام قطر بیرون آمد، بلافاصله همه به فساد پرداختند. تحقیقات پس از آن فیفا را مجبور کرد تا نحوه تعیین میزبان را تغییر دهد و نشان داد که چگونه یک کشور توانسته است جهان را از طریق قدرت نقدینگی به اراده خود خم کند.

قطر چگونه آماده شده است؟ و مناقشات چیست؟

آنها اساسا باید یک کشور کامل را در 12 سال بازسازی می کردند تا میزبان این رویداد یک ماهه باشند.

آنها صدها هزار کارگر در خارج از کشور، به ویژه کارگران آسیای جنوبی، برای انجام این ساخت و ساز جمع آوری کردند. به گفته گروه های حقوق بشر، از سال 2010، سالی که این کشور حق میزبانی را به دست آورد، هزاران نفر از این کارگران در قطر جان باختند. این برخورد برخی از فقیرترین افراد جهان با جاه طلبی برخی از ثروتمندترین افراد جهان بوده است.

سوابق حقوق بشر این کشور فراتر از مرگ کارگران مورد بررسی قرار گرفته است. جام جهانی قرار است این جشنواره برای همه باز باشد. این وضعیت با کشوری که شما را به خاطر همجنس گرا بودن زندانی می کند چگونه است؟

در مسابقات به دنبال چه چیزی هستید؟

همه چیز سیاسی شده است.

ایران به دلیل تظاهرات ملی خود بسیار تحت نظارت است. بازیکنی از فرانسه، ادواردو کاماوینگا، پیام‌های نژادپرستانه در شبکه‌های اجتماعی دریافت کرده است. برخی از هواداران آرژانتین آهنگی تند و زننده و نژادپرستانه درباره بازیکن فرانسوی دیگر کیلیان امباپه ساخته اند.

از نظر فوتبال، مراقب برزیل باشید. سپس آرژانتین است. شاید این آخرین جام جهانی برای یکی از بزرگان این ورزش، لیونل مسی باشد.

و یک تیم غیر اروپایی از سال 2002 تاکنون موفق به قهرمانی در این مسابقات نشده است. بنابراین شاید اکنون زمان پایان دادن به این انتظار 20 ساله باشد.

برای بیشتر، ثبت نام برای به روز رسانی جام جهانی ما.


نزدیک به 200 کشور موافقت کردند که صندوقی را برای پرداخت خسارت به کشورهای فقیر برای خسارات ناشی از تغییرات آب و هوایی ایجاد کنند. این توافق مهم، دو هفته گفتگوهای آب و هوایی را به پایان می رساند که به عنوان COP27 شناخته می شود.

تصمیم در مورد پرداخت خسارات و خسارات ناشی از گرمایش جهانی یک پیشرفت بزرگ بود: برای بیش از 30 سال، کشورهای در حال توسعه کشورهای ثروتمند را تحت فشار قرار داده اند تا برای هزینه های آب و هوای شدید مرتبط با افزایش دما غرامت ارائه کنند. روز شنبه، ایالات متحده – آخرین بازدارنده بزرگ – با یک صندوق موافقت کرد.

کشورهای در حال توسعه از این توافق به عنوان یک پیروزی برجسته استقبال کردند. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که کشورهای ثروتمند پول را به صندوق واریز کنند – یا به اهداف موجود خود برسند. این توافق خواستار تشکیل کمیته ای با نمایندگان 24 کشور برای تعیین گام های بعدی شد.

و برخی از رهبران گفتند که این اجلاس به اندازه کافی در رسیدگی به علل اصلی گرمایش جهانی پیش نرفت. یک کارشناس گفت: «توافق ضرر و زیان مورد توافق یک گام مثبت است، اما اگر کشورها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای سریع‌تر حرکت نکنند، خطر تبدیل شدن به یک «صندوق برای پایان جهان» را در پی دارد.


ایلان ماسک حساب توییتر ترامپ را بازگرداند. اما مشخص نیست که رئیس جمهور سابق آمریکا دوباره شروع به ارسال پست کند یا خیر. در حال حاضر، آخرین پست او مربوط به ژانویه است. 8، 2021، و او به فاکس نیوز گفت که در Truth Social، شبکه اجتماعی خودش باقی خواهد ماند.

ماسک که به نظر می رسد برای روشن نگه داشتن چراغ ها می جنگد، به نظر می رسد با یک نظرسنجی ساده این تصمیم را گرفته است. بیش از 15 میلیون رای ثبت شد و بازگرداندن ترامپ با نزدیک به 52 درصد برنده شد.

گرمای شدید چه تاثیری بر بدن دارد؟ تایمز از دو شهر تغییر آب و هوا – شهر کویت و بصره در عراق – بازدید کرد تا آنچه را که میلیاردها نفر به زودی تجربه خواهند کرد، مستند کند.

قبل از حمله روسیه، آنتون فیلاتوف یکی از برترین منتقدان سینمای اوکراین بود. او به تایمز گفت: «من هرگز به سلاحی دست نزده بودم. «من مخالف جنگ بودم. تا جایی که می توانستم از آن دویدم.»

این جوان 34 ساله نزدیک بین اکنون در خط مقدم خدمت می کند. و او هنوز هم برای نوشتن وقت پیدا می‌کند و در پست‌های وبلاگ منظم ترس، غم، خشم و اضطراب خود را بررسی می‌کند. او در یک پست، دنیای زیرزمینی یک فیلم هیجان انگیز جو نسبو، “فانتوم” را با سوء ظن و خیانت در دونباس مقایسه کرد، جایی که بسیاری از ساکنان آن از ارتش روسیه حمایت می کنند.

او نوشت: «شهرک های اینجا پر از خائن است. «آنها مانند فانتوم ها در خیابان ها راه می روند. بی قرار. نامرئی. خطرناک.”

در اینجا 10 فیلم برتر او برای زنده ماندن از یک جنگ آورده شده است.

این برای جلسه توجیهی امروز است. بعدا می بینمت. – آملیا

PS استیون گینزبرگ سردبیر اجرایی The Athletic، وب سایت ورزشی متعلق به تایمز خواهد بود.

هفته خود را با این مطلب طولانی روایت شده درباره واکنش آب و هوایی اروگوئه شروع کنید. روز جمعه، “دیلی” با سم بنکمن-فرید و FTX مقابله کرد.

لورن جکسون با طارق پنجه برای «صبح» مصاحبه کرد. می توانید از طریق [email protected] با آملیا و تیم تماس بگیرید.

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

تماس با ما