جک دورسی در پلتفرم جدید، ایلان ماسک و توییتر را هدف قرار می دهد

جک دورسی از ژانویه به ندرت در توییتر، پلتفرم رسانه اجتماعی که او به ایجاد آن کمک کرد، پستی ارسال کرده است. در دو مورد آخرش توییت ها، این کارآفرین میلیاردر اپلیکیشنی را برای Nostr، یک شبکه اجتماعی جدید، تبلیغ کرد.

او نوشت: «#nostr اکنون به طور رسمی در اپ استور اپل است. “و فروشگاه Google Play.”

از آن زمان، آقای دورسی به طور متوسط ​​59 بار در روز در Nostr پست گذاشته است – از جمله پیام هایی که توئیتر و مالک جدید آن، ایلان ماسک را هدف قرار می دهد.

آقای “این ضعیف است.” دورسی در Nostr ماه گذشته از Mr. اقدام ماسک برای جلوگیری از پیوند کاربران توییتر به Substack، یک پلتفرم خبرنامه که یک رقیب توییتر را راه اندازی کرد.

آقای. دورسی همچنین شروع به استفاده از شبکه اجتماعی جدید دیگری به نام Bluesky کرده است. روز شنبه در پاسخ به سوال یکی از کاربران Bluesky مبنی بر اینکه آیا Mr. ماسک بهترین مهماندار توییتر بود، آقای. دورسی با صراحت پاسخ داد: “نه.”

او در مورد آنچه آقای دکتر گفت: «همه چیز به سمت جنوب رفت. ماسک این کار را در توییتر انجام داده بود. اما این اتفاق افتاد و تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که چیزی بسازیم تا از تکرار آن جلوگیری کنیم.»

آقای. دورسی، 46 ساله، متخصص فن بیت کوین که برای سال ها برجسته ترین چهره توییتر بود، پس از آقای دکتر از دید عموم محو شد. ماسک سال گذشته این شرکت رسانه های اجتماعی را به قیمت 44 میلیارد دلار خرید. غرفه آقای فعالیت اخیر و فراوان دورسی در Nostr و Bluesky نشان می دهد که او هنوز حرف های زیادی برای گفتن دارد.

بسیاری از آنچه آقای پست‌های دورسی درمورد علایق او در حوزه ارزهای دیجیتال و فناوری منبع باز است، جایی که کد به صورت عمومی منتشر می‌شود تا مردم بتوانند آن را تغییر داده و دوباره از آن استفاده کنند. اما او همچنین صراحتاً از آقای دکتر انتقاد کرده است. مالکیت ماسک بر توییتر، تبدیل شدن به جدیدترین در صف طولانی بنیانگذاران دره سیلیکون است که از کسانی که شرکت های آنها را تصاحب می کنند ابراز ناامیدی می کنند.

آقای. دورسی همچنین با حمایت از رقبای جدید توییتر، پول خود را در جایگاه پست‌هایش قرار می‌دهد. در سال 2019، در حالی که آقای. دورسی مدیر اجرایی توییتر بود، او بودجه Bluesky را به عنوان پروژه ای تامین کرد که به همه شبکه های اجتماعی اجازه می دهد تا با اشتراک گذاری آسان پست ها و کاربران غیرمتمرکز شوند. و در ماه دسامبر، 14 بیت کوین، به ارزش حدود 250000 دلار در آن زمان، به خالق مستعار Nostr، که توسط دسته “فیاتجاف” می رود، اهدا کرد.

جیسون گلدمن، یکی از اعضای تیم موسس توییتر که در هیئت مدیره توئیتر نیز حضور داشته است، درباره آقای جیسون گلدمن گفت: «من تعجب نمی‌کنم اگر او صدایش را به دلیل اصولی از توییتر منع کند. اقدامات اخیر دورسی وی افزود که در آخرین اظهار نظر خود آقای … دورسی تصدیق می‌کند که اوضاع توییتر در دوران ایلان ماسک چقدر بد پیش رفته است.

اعتبار…از طریق Bluesky

آقای. دورسی و آقای ماسک به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ نداد.

آقای. دورسی که در سال 2006 به تأسیس توییتر کمک کرد، به مدت هشت سال در دو دوره مختلف مدیر اجرایی این شرکت بود. و در حالی که موفقیت شبکه اجتماعی او را به یک میلیاردر تبدیل کرد، به نظر می رسید که او در سال های اخیر از هدایت توییتر ناامید شده است.

از جمله آقای. دورسی، که از آزادی بیان حمایت می‌کند، ابراز تاسف کرد که توییتر به عنوان داوری در مورد اینکه چه نوع پست‌هایی باید آنلاین بمانند و چه پست‌هایی باید حذف شوند، بسیار قدرتمند شده است. او همچنین وال استریت را به دلیل دور کردن توییتر از نقش اصلی خود به عنوان یک پلتفرم ارتباطی، تحت فشار گذاشتن برای کسب درآمد و در نهایت فروش خود به بالاترین پیشنهاد، سرزنش کرد.

در نوامبر 2021، آقای. دورسی، که همچنین رهبری استارت‌آپ پرداخت Block (که قبلاً اسکوئر نامیده می‌شد)، از سمت مدیر اجرایی توییتر کنار رفت. او سال گذشته پس از آقای. ماسک برای این شرکت پیشنهاد داد.

آقای. دورسی از آن زمان گفته است که توییتر باید به عنوان یک شبکه اجتماعی متفاوت ساخته می شد: شبکه ای غیرمتمرکز. برخلاف پلتفرم‌های اجتماعی رایج، که کدهای خصوصی را اجرا می‌کنند، شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز سیستم‌های خود را عمومی می‌کنند تا کاربران بتوانند برنامه‌ها و جوامع خود را بسازند. به این ترتیب، هیچ نهاد واحدی نمی تواند قوانینی را در مورد آنچه می توان یا نمی توان در این شبکه ها گفت و کاربران می توانند تجربیات خود را سفارشی کنند، وضع کند.

«مشکل امروز این است که ما شرکت‌هایی داریم که هم مالک فناوری و هم الگوریتم‌هایی هستند که پست‌ها را نشان می‌دهند، که «در نهایت یک نفر را مسئول آنچه در دسترس است و دیده می‌شود یا نه می‌گذارد». دورسی در یک پست وبلاگی در ماه دسامبر که در Nostr به اشتراک گذاشته بود، نوشت. “این طبق تعریف یک نقطه شکست واحد است، مهم نیست که شخص چقدر بزرگ است، و به مرور زمان گفتگوهای عمومی را مختل می کند و ممکن است منجر به کنترل بیشتر دولت ها و شرکت ها در سراسر جهان شود.”

مایک مسنیک، سردبیر وبلاگ TechDirt و یک کارشناس سیاست های فناوری، گفت که شبکه های غیرمتمرکز “اجازه می دهند تا آزمایش ها و تلاش های بیشتری برای انجام کارها به روشی متفاوت انجام شود.” اما او هشدار داد که آنها همچنین در پیروی از قوانین تعدیل محتوا با چالش هایی مانند قانون خدمات دیجیتال در اروپا یا قانون کپی رایت ایالات متحده مواجه هستند.

آقای. دورسی حداقل از سال 2019، زمانی که کار بر روی Bluesky را آغاز کرد، به پلتفرم های اجتماعی غیرمتمرکز علاقه مند بوده است و علاقه دیرینه ای به بیت کوین، یک ارز دیجیتال محبوب دارد. او در ماه دسامبر به Nostr پیوست – مخفف عبارت “یادداشت‌ها و سایر مطالبی که توسط رله‌ها منتقل می‌شوند”. Nostr همچنین به کاربران این امکان را می‌دهد که پرداخت‌های ارزهای دیجیتال کوچک را به یکدیگر ارسال کنند که به آنها «zaps» می‌گویند.

فیات جاف، خالق Nostr، در ایمیلی گفت که آقای. حمایت دورسی «تغییرگر بازی بوده است، اما از نظر بودجه بسیار کمتر از میزان آگاهی و اشتیاق او در مورد Nostr». وی افزود: “امیدواریم بخش تامین مالی در نهایت نقش بزرگتری ایفا کند.”

Bluesky که از اظهار نظر خودداری کرد، در یک پست وبلاگ گفت که آقای. دورسی در هیئت مدیره خود باقی می ماند. (توئیتر پس از اینکه آقای ماسک مسئولیت را بر عهده گرفت، رابطه خود را با بلوسکی قطع کرد.)

آقای. دورسی و آقای ماسک مدت‌هاست که رابطه‌ای بالا و پایین داشته است. وقتی آقای ماسک سال گذشته برای توییتر پیشنهاد داد. دورسی این تلاش را تایید کرد.

او می گوید: «در اصل، من معتقد نیستم که کسی نباید مالک توییتر باشد یا آن را اداره کند. دورسی نوشت توییتر به هنگام. با این حال، حل مشکل شرکت بودن آن، ایلان راه حل منحصر به فردی است که من به آن اعتماد دارم. من به مأموریت او برای گسترش نور آگاهی اعتماد دارم.»

اما بعد از آقای ماسک توییتر را در ماه اکتبر خرید و بلافاصله بسیاری از آقایان را اخراج کرد. مدیران انتخاب شده دورسی آقای. ماسک از آن زمان حدود 75 درصد از نیروی کار توییتر را اخراج کرده است، از پرداخت اجاره بهای برخی از دفاتر خود امتناع کرده و تغییرات گسترده و گاه متناقضی در سیاست های تعدیل محتوای خود ایجاد کرده است.

آقای آس دورسی در Nostr و سپس Bluesky انتقادات خود را در مورد Mr. ماسک و توییتر انباشته شده اند.

در برخی پست ها آقای دورسی توئیتر را به دلیل اختلالات مکرر در خدماتش مورد سرزنش قرار داده است. ماه گذشته، او در Nostr به طور ضمنی گفت که کاربران توییتر در صورت تمایل می توانند پلتفرم را ترک کنند. او همچنین آقا را مسخره کرد. اقدام ماسک برای گرفتن 8 دلار در ماه از کاربران توییتر برای یک علامت چک، نمادی که زمانی یک هویت تأیید شده در پلتفرم را نشان می داد.

غرفه آقای تندترین ارزیابی دورسی از آقای. رهبری ماسک در آخر هفته در Bluesky انجام شد، جایی که آقای. دورسی بیش از 11000 دنبال کننده دارد. (او بیش از شش میلیون دنبال کننده در توییتر دارد.)

روز شنبه، آقای دورسی به چندین کاربر Bluesky پاسخ داد که از او در مورد فروش توییتر و تغییراتی که این شرکت در ماه‌های اخیر متحمل شده بود پرسیدند. او شبکه های اجتماعی غیرمتمرکز را بهترین دفاع در برابر مهاجمان شرکتی دانست و افزود که آقای. ماسک «باید از خرید توییتر کنار می‌رفت».

آقای. گلدمن که از جمله کاربران Bluesky بود که از آقای گلدمن سوال پرسیدند. دورسی در آخر هفته گفت که در نظرات به این موضوع توجهی نمی شود که چگونه آقای. دورسی سال ها توئیتر را رهبری می کرد و همچنین مسئول جایی است که این شرکت به کجا ختم شد.

او با وجود اینکه شرکت را به عنوان رئیس اجرایی یا مدیرعامل برای بیش از یک دهه رهبری می کرد، اجتناب ناپذیر بودن نیروهای بازار را مقصر می داند. گلدمن در مورد آقای دورسی

روز یکشنبه، آقای دورسی به پست در Nostr بازگشت، جایی که او 134000 دنبال کننده دارد. او گفت که در وهله اول از عمومی کردن توییتر و تبدیل آن به یک شرکت پشیمان است.

اعتبار…از طریق Nostr

او همچنین انتقادات خود را از آقای . ماسک با تمجید از تلاش‌های مالک توییتر برای کاهش وابستگی سایت به تبلیغات برند، که بخش عمده‌ای از درآمد شرکت را تشکیل می‌دهد. و آقا را تشویق کرد. ماسک به فکر بازتر کردن توییتر با استفاده از فناوری غیرمتمرکز یا «پروتکل باز» است.

آقای او گفت: «من فوریت و حرکت های عجولانه را درک می کنم. دورسی نوشت. “امیدوارم او در نهایت متوجه شود که مبتنی بر پروتکل باز مانند این بسیاری از مشکلات را حل می کند و یک تجارت بسیار باورنکردنی را امکان پذیر می کند. خواهیم دید.”

Olive Herman

سفر نینجا. زامبی نرد. متخصص فرهنگ پاپ معتاد آبجو ماون وب کارشناس مغرور غذا تنظیم کننده. دردسر ساز. خالق مشتاق

Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکورdigital currency channelGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency tutorial
تماس با ما