دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد: «بیشتر زنان و دختران در علم مساوی است با علم بهتر».

این پیامی است که آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد برای روز جهانی زنان و دختران در علم این شنبه اعلام کرد و خواستار اقدامی ملموس برای افزایش رتبه آنها شد.

تنوع و دیدگاه های تازه

“در این روز جهانی زنان و دختران در علم، ما یک معادله ساده را برجسته می کنیم: زنان و دختران بیشتر در علم مساوی است با علم بهترگفت آقای گوترش

“زنان و دختران تنوع را برای تحقیق به ارمغان می آورند، مجموعه متخصصان علم را گسترش می دهند و چشم اندازهای تازه ای برای علم و فناوری ارائه می دهند که به نفع همه است.”

از نظر تئوری، علم باید به روی همه باز باشد، با این حال هنوز اکثریت آن مردان است.

نابرابری و تعصب جنسیتی

بر اساس گزارش سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) با وجود اینکه امروزه بیشتر از هر زمان دیگری دختران در مدرسه هستند، زنان و دختران در آموزش STEM (علم، فناوری، مهندسی، و ریاضیات) کمتر حضور دارند.

از هر سه محقق فقط یک نفر زن است و زنان تنها 35 درصد از فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با STEM را تشکیل می دهند.

تعداد آنها در زمینه های پیشرفته مانند هوش مصنوعی که تنها یک نفر از هر پنج حرفه ای زن است، حتی کمتر است.

آدری آزولای، مدیر کل یونسکو، در پیام خود برای این روز گفت: «اگر این نابرابری‌های جنسیتی بسیار مهم هستند، به این دلیل است که عمیقاً در جوامع ما ریشه دارند.

این به دلیل تداوم کلیشه ها و تعصبات جنسیتی است که گاهی اوقات دختران را متقاعد می کند که با وجود پتانسیل فوق العاده، مطالعات علمی برای آنها مناسب نیست.

کلیشه ها زود شروع می شوند

سیما باهوس، رئیس سازمان زنان سازمان ملل، آژانس مدافع برابری جنسیتی، گفت که تعداد کم زنانی که در علم کار می کنند یا برای ورود به این رشته تحصیل می کنند، به طور مستقیم نشان دهنده تبعیض هایی است که آنها در سراسر جهان با آن روبرو هستند.

این امر حتی بیشتر در مورد زنان و دختران به حاشیه رانده شده، از جمله زنان بومی و آفریقایی تبار، زنان دارای معلولیت، کسانی که در مناطق روستایی زندگی می کنند یا افرادی که خود را LGBTIQ+ می شناسند، صادق است.

خانم می‌گوید: «این از سال‌های اولیه شروع می‌شود و با کلیشه‌ها و هنجارهای جنسیتی شکل می‌گیرد و تقویت می‌شود. باهوس.

«اینها را می‌توان در برنامه‌های درسی، کتاب‌های درسی و شیوه‌های آموزشی و یادگیری جاسازی کرد. انتخاب های تحمیل شده بر دختران در مدرسه، شغل و فرصت های شغلی آنها را در بزرگسالی شکل می دهد.

“تغییر پارادایم” مورد نیاز است

او اضافه کرد که تغییر تصویر مستلزم “یک تغییر پارادایم” و تعهد به تصدیق و در نهایت حذف موانع ساختاری است.

باید به اصلاحات آموزشی منتهی شود، “با برنامه های درسی جدید که کنجکاوی دختران را در اکتشافات علمی از سنین پایین، از جمله دروس علم و فناوری تا مقطع ابتدایی، تقویت می کند.”

یا همانطور که رئیس سازمان ملل به صراحت بیان کرد: “ما باید – و می توانیم – بیشتر برای ارتقای زنان و دانشمندان دختر انجام دهیم.”

یک دانشمند نمونه ای را آزمایش می کند که مشکوک به داشتن یک سم باکتریایی است.

یک دانشمند نمونه ای را آزمایش می کند که مشکوک به داشتن یک سم باکتریایی است.

پتانسیل را آزاد کنید

دبیرکل خواستار ابتکاراتی مانند بورسیه‌های جدید، دوره‌های کارآموزی، و طرح‌های آموزشی، و همچنین سهمیه‌بندی، مشوق‌ها و برنامه‌های مربیگری شد تا به زنان کمک کند تا بر موانع ریشه‌دار غلبه کنند و شغل خود را بسازند.

به طور اساسی، او بر لزوم تأیید حقوق زنان و شکستن کلیشه‌ها، سوگیری‌ها و موانع ساختاری تأکید کرد.

آقای دکتر می‌گوید: «همه ما می‌توانیم سهم خود را برای شکوفایی استعدادهای بکر و عظیم جهان خود انجام دهیم – با پر کردن کلاس‌های درس، آزمایشگاه‌ها و اتاق‌های هیئت مدیره با زنان دانشمند شروع کنیم». گوترش

نمونه هایی از برتری

یونسکو یکی از آژانس‌های سازمان ملل است که برای تشویق دختران و زنان به تحصیل علوم فعالیت می‌کند و از یک برنامه مربیگری در شرق آفریقا حمایت کرده است که تاکنون به 11 میلیون دانش‌آموز، به‌ویژه دختران رسیده است.

از سال 1998، یونسکو و بنیاد L’Oréal مراسم اهدای جوایزی را برای قدردانی از زنان دانشمند استثنایی از سراسر جهان برگزار کردند.

بیش از 120 برنده در این دوره تجلیل شده اند که پنج نفر از آنها جایزه نوبل را نیز دریافت کرده اند.

خانم می‌گوید: «به‌عنوان الگو، آنها نمونه‌هایی برای زنان جوان هستند که باید از آنها پیروی کنند – با تأکید بر اینکه آنها نیز می‌توانند به برتری دست یابند.» آزولی.

چند دانشمند جوان روز جمعه در رویدادی در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک شرکت کردند که بر پیشرفت جهانی در جهت آوردن آب پاک و بهداشت، انرژی های تجدیدپذیر و صنعتی شدن پایدار به جوامع متمرکز بود و در عین حال آنها را ایمن تر و فراگیرتر کرد.

نوآوران آینده

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل، Csaba Kőrösi از آنها به عنوان برندگان نوبل و مبتکران آینده یاد کرد که راه حل هایی را برای نجات سیاره کشف خواهند کرد.

او گفت: “شما گواه زنده ای هستید که چرا اینقدر مهم است که زنان و دختران بیشتری بتوانند از حق خود برای دسترسی برابر به آموزش استفاده کنند.”

آقای. Kőrösi تعجب کرد که اگر دسترسی زنان به آموزش STEM یک قاعده باشد، نه استثنا، چه تأثیری می‌تواند داشته باشد، زیرا حضور ناکافی آنها «ترمزی» بر تلاش‌های جهانی برای دستیابی به توسعه پایدار می‌کند.

او گفت: «ما به تخصص زنان دانشمند برای رسیدگی به چالش‌ها نیاز داریم – از تغییرات آب و هوایی و ناامنی غذایی گرفته تا شیوع بیماری و کمبود آب، فقط به چند مورد اشاره کنیم. تجمل عدم بهره برداری از یک استخر بزرگتر از استعداد.”

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما