دبیرکل سازمان ملل سفر اروپایی خود را با بازدید از کشتی های امید به پایان رساند |

آقای. گوترش صبح شنبه از کیشینو، مولداوی به استانبول پرواز کرد – جایی که عصر قبل برای یک شام کاری با رئیس جمهور مایا ساندو میزبانی شد – و در دریای مرمره سوار یک قایق خلبان شد و در کنار M/V حرکت کرد. فرمانده شجاع، کشتی برنامه جهانی غذا (WFP) که بیش از 23000 تن گندم را در بندر یوژنی/پیودنیی برداشت، قبل از اینکه راهی برای تحویل محموله گرانبها به شاخ آفریقا شود تا به مردمی که در آنجا هستند کمک کند. در آستانه قحطی

دبیر کل به همراه گروهی از بازرسان مرکز هماهنگی مشترک سازمان ملل متحد (JCC) ابتکار غلات دریای سیاه، همچنین سوار کشتی SSI INVINCIBLE II شدند. این کشتی برای بارگیری نزدیک به 50000 تن غله به چورنومورسک در اوکراین در راه است که بزرگترین محموله ای است که اوکراین را از آغاز جنگ ترک می کند.

به همراه خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه، دبیرکل از مرکز هماهنگی مشترک بازدید کرد. او با هیئت های روسیه و اوکراین در JCC به طور جداگانه ملاقات کرد و سپس در جلسه رسمی JCC شرکت کرد، جایی که از همه شرکت کنندگان به دلیل حرفه ای بودن و انسانیت آنها در تضمین موفقیت این ابتکار برای مردم در سراسر جهان تشکر کرد.

نقش محوری ترکیه

دبیرکل در یک کنفرانس مطبوعاتی با وزیر آکار از دولت ترکیه به خاطر نقش محوری آنها در طرح غلات دریای سیاه تشکر کرد.

کار مشترک تیم‌هایی که در JCC دور میز نشسته‌اند تجسم آنچه ما می‌توانیم با اراده سیاسی، تخصص عملیاتی برتر و تلاش جمعی به دست آوریم، است. گوترش به خبرنگاران گفت.

او کشتی هایی را که به تازگی در دریای مرمره دیده بود و استانبول را تنها قابل مشاهده ترین بخش راه حل توصیف کرد. به گفته وی، بخش دیگر این بسته، دسترسی بدون مانع به بازارهای جهانی مواد غذایی و کودهای روسیه است که مشمول تحریم نیستند.

او گفت: “بدون کود در سال 2022، ممکن است غذای کافی در سال 2023 وجود نداشته باشد.” گوترش دریافت مواد غذایی و کود بیشتر از اوکراین و روسیه برای آرام کردن بیشتر بازارهای کالا و کاهش قیمت ها برای مصرف کنندگان ضروری است.


دبیرکل سازمان ملل متحد در مرکز هماهنگی مشترک در استانبول ترکیه اظهاراتی را بیان کرد.

عکس سازمان ملل/مارک گارتن

دبیرکل سازمان ملل متحد در مرکز هماهنگی مشترک در استانبول ترکیه اظهاراتی را بیان کرد.

کمک اوکراین به حقوق بشر

سفر دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه 17 آگوست زمانی آغاز شد که وی پس از سفر از نیویورک از طریق ورشو، لهستان، به شهر لویو اوکراین وارد شد.

دبیرکل سازمان ملل متحد پیش از دیدار سه جانبه با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، برای مدت کوتاهی از دانشگاه ملی ایوان فرانکو در لویو بازدید کرد.

ولودیمیر ملنیک، رئیس دانشگاه که مرکز مطالعات حقوق بشر محسوب می شود، مورد استقبال و بازدید قرار گرفت.

آقای. ملنیک کمک های مهم دانشگاه و دانشمندان آن به علم، حقوق بین الملل و دیپلماسی جهان را تشریح کرد. یکی از فارغ التحصیلان دانشکده حقوق بین الملل، لوئیس سون، یکی از نویسندگان منشور سازمان ملل است و رافائل لمکین، فارغ التحصیل دیگر، اصطلاح نسل کشی را ابداع کرد.

دانشجویان این دانشگاه بعداً در دادگاه کیفری بین‌المللی قضات یا نامزد جایزه نوبل شدند، از جمله یان کارسکی، دیپلمات مشهور لهستانی که جهان را از هولوکاست مداوم در طول جنگ جهانی دوم آگاه کرد.

پس از آن، دبیرکل سازمان ملل متحد در گفتگو با خبرنگاران به پیوندهای بین سازمان ملل و دانشگاه اشاره کرد و افزود که امروزه “همکاری بیشتر و بیشتر جامعه مدنی و مشارکت دانشگاهی در توسعه دموکراسی های مدرن ضروری است.”

“همبستگی کامل با مردم اوکراین”

دبیرکل سازمان ملل در اظهارات خود پس از این نشست سه جانبه به مطبوعات تاکید کرد که سازمان ملل متحد در همبستگی کامل با مردم اوکراین برای بسیج همه ظرفیت‌ها و منابع خود – در کنار شرکای ملی – برای ادامه حمایت‌های بشردوستانه به کار خود ادامه خواهد داد. به افراد نیازمند هر جا که لازم باشد.

وی همچنین تاکید کرد که حرکت مثبت در جبهه غذایی نشان دهنده پیروزی دیپلماسی و چندجانبه گرایی است. خروج مواد غذایی و کود از اوکراین و روسیه در مقادیر بیشتر برای آرام کردن بیشتر بازارهای کالا و کاهش قیمت ها بسیار مهم است. وی افزود: «ارائه امداد به آسیب‌پذیرترین افراد و کشورها ضروری است».

دبیرکل سازمان ملل گفت که او در مورد بررسی حادثه غم انگیز در بازداشتگاه اولنیوکا در شرق اوکراین در 29 ژوئیه که در آن بیش از 50 اسیر جنگی اوکراینی در انفجاری کشته شدند، گفتگو کرده است.

آقای. گوترش اعلام کرد که ژنرال کارلوس دوس سانتوس کروز از برزیل را برای رهبری یک ماموریت حقیقت یاب در قتل‌ها منصوب می‌کند. او به مطبوعات گفت که برای اینکه ماموریت کار کند، باید تضمین های لازم برای تضمین دسترسی ایمن به سایت و هر مکان مرتبط دیگر را داشته باشد. به بیان ساده، دبیرکل گفت، یک هیئت حقیقت یاب باید آزاد باشد تا حقایق را بیابد.

دبیرکل سازمان ملل در راه بازگشت به نیویورک است.

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما