دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار ‘حمایت امنیتی افزایش یافته’ از هائیتی شد، زیرا بحران بدتر می شود. مرگ و میر ناشی از وبا افزایش می یابد

در بیانیه ای، آقای گوترش اعلام کرد که نامه ای را به شورا ارسال کرده است که شامل گزینه هایی برای افزایش حمایت امنیتی از هائیتی است.

این اقدام دبیرکل سازمان ملل متحد یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که آریل هنری، نخست‌وزیر هائیتی، درخواستی برای «نیروی مسلح تخصصی» به جامعه بین‌المللی ارسال کرد تا در کشوری که عملاً متوقف شده است، مداخله کند.

در بیانیه ای که روز شنبه منتشر شد، وزارت امور خارجه دولت ایالات متحده گفت که در حال بررسی درخواست دولت هائیتی، با هماهنگی با شرکای بین المللی، برای “تعیین اینکه چگونه می توانیم حمایت خود را برای کمک به رفع کمبود سوخت و محدودیت های امنیتی هائیتی افزایش دهیم.” با این حال، ترکیب چنین نیروهای مسلحی تاکنون مشخص نشده است و هیچ تعهدی برای اعزام نیرو توسط هیچ یک از کشورهای عضو سازمان ملل انجام نشده است.

ماه گذشته، باندها پایانه سوخت Verreux، بندر اصلی سوخت هائیتی را مسدود کردند که منجر به کمبود گاز و گازوئیل شد و باعث تعطیلی مشاغل و بیمارستان ها شد.

ناامیدی «فاجعه‌آمیز».

منابع آب آشامیدنی نیز تحت تاثیر قرار گرفته است، در زمانی که مردم هائیتی با شیوع وبا مواجه هستند، پس از سه سال بدون هیچ موردی. شیوع این بیماری مارتین گریفیتس، رئیس امداد بشردوستانه سازمان ملل را بر آن داشت تا روز شنبه درخواست کمک های مالی اضطراری برای نجات جان مردم کند و هشدار داد که اگر گسترش بیماری کنترل نشود، می تواند منجر به “سطوح ناامیدی فاجعه آمیز برای مردم شود.” هائیتی.»

دبیر کل سازمان ملل متحد در بیانیه خود از مردم هائیتی درخواست کرد که «از اختلافات خود قد علم کنند و بدون تأخیر بیشتر، در یک گفت‌وگوی صلح‌آمیز و فراگیر در مسیری سازنده رو به جلو شرکت کنید

آقای. گوترش قول داد که سازمان ملل متحد در کنار مردم هائیتی می ایستد و خواهد کرد.از تلاش ها برای ایجاد اجماع، کاهش خشونت و ارتقای ثبات در کشور حمایت کنید“.

افزایش موارد وبا: 16 مورد مرگ تایید شده

در میان تشدید ناامنی، موارد وبا همچنان رو به افزایش است. روز دوشنبه، استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد، گفت که تا روز یکشنبه، 32 مورد تایید شده، 224 مورد مشکوک، و 16 مورد مرگ تایید شده وجود داشته است.

“با وجود دسترسی و چالش های لجستیکی، ما و شرکای بشردوستانه خود از وزارت بهداشت در مقابله با وبا حمایت می کنیم“، سخنگوی سازمان ملل متحد گفت. بیش از 43 مرکز بهداشتی در اطراف پورتو پرنس و منطقه سنتر شناسایی شده و برای درمان بیماران مبتلا به وبا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

12 مرکز بهداشتی درمانی در حال حاضر پذیرای بیماران برای درمان هستند، ضمن اینکه نقاط آب نصب شده است و تیم های آب و فاضلاب آموزش و مداخلات کلرزنی را آغاز کرده اند.

او گفت که تلاش‌های ارتباط ریسک و مشارکت جامعه ادامه دارد. دوجاریک، و در حال حاضر روزانه یک میلیون نفر را با پیام های متنی به زبان کریول هدف قرار می دهد.

هشدار ملی زندان

مواردی نیز در زندان ملی پورتو پرنس شناسایی شده است. از دیروز، به گفته مقامات، وجود داشته است 2 مورد تایید شده، با 9 مورد مرگ و 39 مورد مشکوک وبا

سخنگوی سازمان ملل به خبرنگاران در نیویورک گفت که مقامات ملی در حال بررسی وضعیت برای شناسایی منبع هستند و آنها در حال انجام یک واکنش فوری هستند.

«سیستم سازمان ملل یک پروتکل موقتی را به مرجع ملی زندان ارائه کرده است تا حد امکان از شیوع و پیامدهای آن جلوگیری کرده و به حداقل برسانید

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

تماس با ما