دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داد که پیشرفت در سلامت انسان در خطر است

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در مراسم افتتاحیه سالانه مجمع جهانی بهداشت، نهاد تصمیم‌گیرنده WHO، سخنرانی کرد و گفت که این آژانس از روحیه همکاری متولد شده است که منجر به پیشرفت‌های چشمگیری در سلامت انسان شده است.

امید به زندگی در جهان – بیش از 50 درصد افزایش یافته است. مرگ و میر نوزادان – کاهش شصت درصد در 30 سال؛ آبله – ریشه کن شده؛ و فلج اطفال در آستانه انقراض.

اما پیشرفت در خطر است. جنگ و درگیری میلیون ها نفر را تهدید می کند. را سلامت میلیاردها نفر به دلیل بحران آب و هوا به خطر افتاده است

او گفت که کووید-19 پیشرفت های مداوم در سلامت عمومی را متوقف کرده و حتی معکوس کرده است و منجر به عقب نشینی در اهداف توسعه پایدار 2030 (SDGs) شده است.

ما می توانیم به مسیر پیشرفت بازگردیم

وی ادامه داد: اما این امر اجتناب ناپذیر نیست. می توانیم به مسیر پیشرفت برگردیم. ما می توانیم جاه طلبی های خود را برای سلامتی و رفاه برای همه محقق کنیم. اما فقط در صورتی که دنیا با هم کار کند. اگر همکاری کنیم، با وجود تنش ها تیره شدن روابط بین کشورها.»

او گفت که ارتقای سلامت عمومی در درازمدت به معنای تقویت استقلال، اقتدار و تامین مالی سازمان جهانی بهداشت است، “که در قلب تلاش های بین المللی ما قرار دارد” و باید دارای یک نقش هماهنگ کننده کلیدی در مبارزه با بیماری همه گیر بعدی

در حالی که مذاکرات بین المللی برای یک برنامه اقدام همه گیر جدید ادامه دارد، “اینطور است برای آماده شدن برای تهدیدات سلامتی که در راه است، حیاتی است دبیرکل سازمان ملل گفت: «از همه‌گیری‌های جدید گرفته تا خطرات آب‌وهوایی» تا جایی که می‌توانیم از آن جلوگیری کنیم و در جایی که نمی‌توانیم به سرعت و مؤثر واکنش نشان دهیم.

بدون ادامه مثل قبل: تدروس

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در سخنرانی مقدماتی خود در مجمع گفت که ظهور جهان از تونل تاریک کووید-19 «فقط پایان رویای بدی نیست که ما از آن بیدار شده ایم. ما نمی توانیم به سادگی مانند گذشته ادامه دهیم

او گفت که درس های دردناک این همه گیری باید درک شود.

مهم‌ترین آن درس‌ها این است که ما تنها با یک پاسخ مشترک می‌توانیم با تهدیدات مشترک روبرو شویم.»

وی افزود، مشابه کنوانسیون چارچوب سازمان جهانی بهداشت در مورد کنترل دخانیات، توافق نامه همه گیر تحت مذاکره، “باید یک توافق تاریخی برای ایجاد یک تغییر پارادایم در امنیت بهداشت جهانی باشد، با توجه به اینکه سرنوشت ما در هم تنیده شده است”.

“این لحظه ای است که ما با هم فصل جدیدی در تاریخ بهداشت جهانی بنویسیم. برای ترسیم یک مسیر جدید رو به جلو، با هم؛ تا با هم دنیا را برای فرزندان و نوه هایمان ایمن تر کنیم.

شبکه جدید حفاظت از بیماری راه اندازی شد

این مجمع زمانی افتتاح شد که WHO و شرکای آن شبکه جهانی جدیدی را راه اندازی کردند تا از طریق قدرت ژنومیک پاتوژن، از مردم در همه جا در برابر تهدیدات بیماری عفونت محافظت کنند.

شبکه بین المللی نظارت بر پاتوژن WHO در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد (IPSN) بستری برای اتصال کشورها و مناطق، بهبود سیستم‌های جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل نمونه‌ها، استفاده از داده‌ها برای هدایت تصمیم‌گیری در مورد سلامت عمومی و به اشتراک‌گذاری گسترده‌تر این اطلاعات فراهم می‌کند.

ژنومیک پاتوژن کد ژنتیکی ویروس ها، باکتری ها و سایر موجودات بیماری زا را تجزیه و تحلیل می کند برای درک اینکه چقدر عفونی هستند، چقدر کشنده هستند و چگونه منتشر می شوند.

IPSN دارای دبیرخانه ای خواهد بود که توسط مرکز WHO برای اطلاعات همه گیر و اپیدمی میزبانی می شود، با یک هدف بلندپروازانه، “که همچنین می تواند نقش مهمی را ایفا کند. نقش حیاتی در امنیت سلامتتدروس گفت: به هر کشوری امکان دسترسی به توالی ژنومی و تجزیه و تحلیل ژنومی پاتوژن به عنوان بخشی از سیستم بهداشت عمومی خود را بدهد.

همانطور که در طول همه گیری کووید-19 به وضوح به ما نشان داده شد، جهان وقتی قوی تر است برای مبارزه با تهدیدات سلامت مشترک کنار هم می ایستد“، او گفت.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما