در مقدس‌ترین مکان مسیحیت، راهبان رقیب برای برگرداندن گونه‌های دیگر تلاش می‌کنند

اورشلیم – هنگامی که مسیحیان ارتدکس در این هفته عید پاک برای بازدید از مقدس ترین مکان مذهبی خود به اورشلیم نزول کردند، نگرانی زمینی تری در این تعطیلات وجود داشت: آیا راهبان رقیب امسال صلح را حفظ می کنند یا دوباره درگیر درگیری می شوند؟

در یک درگیری قرن‌ها، راهبان قبطی مصری و راهبان ارتدوکس اتیوپیایی برای کنترل صومعه‌ای کوچک واقع در پشت بام کلیسای مقبره مقدس، که در مکانی ساخته شده است که مسیحیان معتقدند مسیح مصلوب، دفن و زنده شد، رقابت کرده‌اند.

با وجود مکان مقدس صومعه، این صومعه به محلی برای نزاع‌های کوچک تبدیل شده است که تقریباً سالانه اتفاق می‌افتد و گاهی اوقات حتی به خشونت تبدیل می‌شود.

مارکوس آلورشالمی، یک راهب مصری می گوید: «وقتی برای اولین بار به اورشلیم رسیدم، شوکه شدم. «من انتظار داشتم سرزمین مقدسی را ببینم که در آن همه در آرامش و نور زندگی می کنند. اما در عوض، جایی را پیدا کردم که همه دائماً در حال دعوا هستند، حتی در داخل مقدس ترین کلیسا.»

مورخ سایمون سبگ مونته فیوره با استناد به روایتی معاصر در کتاب خود «اورشلیم» نوشت: در آستانه یکشنبه نخل در سال 1757، پیروان ارتدوکس یونانی به کاتولیک های فرانسیسکن در داخل کلیسا «با چماق، گرز، قلاب، پونیارد و شمشیر» حمله کردند. بیوگرافی.”

اخیراً در سال 2008، یک نزاع خشونت آمیز بین روحانیون ارتدوکس یونانی و ارمنی بر سر مسیر یک راهپیمایی رخ داد که منجر به دستگیری شد.

حداقل در سال گذشته، خصومت‌ها بیشتر به گرافیتی‌های شبانه محدود می‌شد.

در آستانه یکشنبه نخل سال 2022، اواخر شب در حالی که رقبای او می خوابیدند، یک راهب قبطی مصری به طور مخفیانه پرچم بزرگ مصر را در درب حیاطی که معتقد بود توسط راهبان اتیوپیایی اشغال شده بود، نقاشی کرد.

راهب مصری، تئوفیلوس آلورشالمی، در مصاحبه ای در توضیح اقدام اعتراضی خود گفت: ما یک، دو، سه بار با پلیس تماس گرفتیم، اما آنها کاری نکردند. بنابراین تصمیم گرفتیم خودمان با آنها برخورد کنیم.»

شهر قدیمی اورشلیم، که برای مسیحیت، اسلام و یهودیت مقدس است، در طول جنگ اعراب و اسرائیل در سال 1967 توسط اسرائیل اشغال شد و بعداً ضمیمه آن شد، اقدامی که توسط بسیاری از جهان به رسمیت شناخته نشد. اما درگیری اسرائیل و فلسطین تنها آخرین نبرد بر سر مالکیت و زمین در شهری است که چندین بار در تاریخ خود مورد تهاجم و تصرف قرار گرفته است.

فرقه‌های رقیب مسیحیان نزدیک به دو هزار سال است که برای کنترل مکان‌های مقدس مذهبی خود در اورشلیم تلاش می‌کنند، و کلیسای بزرگ مقبره مقدس در قلب این رقابت‌ها قرار دارد.

همین هفته، مسیحیان ارتدوکس با عصبانیت به محدودیت‌های پلیس در مورد تعداد نمازگزارانی که می‌توانند در مراسم پرحاشیه «آتش مقدس» در کلیسای تنگ در روز شنبه شرکت کنند، واکنش نشان دادند. رهبران مسیحی ارتدکس گفتند که این محدودیتی برای عبادت است. پلیس گفت که این کار برای جلوگیری از ازدحام بوده است.

شش فرقه مسیحی سعی می‌کنند کنترل کلیسا را ​​به اشتراک بگذارند، کلیسا که در واقع گره‌ای پیچیده از چندین کلیسای کوچک، صومعه‌ها و زیارتگاه‌ها است، ترتیبی پیچیده و گاه آشفته که به خونریزی‌های گاه به گاه کمک کرده است.

بسیاری از موارد اصلی اختلاف در این مکان مقدس با فرمانی در قرن نوزدهم در دوران عثمانی، معروف به وضعیت موجود، حل و فصل شد، که امروزه نیز پابرجاست و مستلزم آن است که هیچ تغییری در مقبره مقدس صورت نگیرد. دقیقه، بدون اجماع.

اما درگیری بین اتیوپیایی ها و مصری ها درباره صومعه کوچک بالای کلیسا همچنان فعال و داغ است – و می تواند با چیزی به کوچکی قرار دادن یک صندلی آغاز شود.

بر اساس گزارش های خبری در آن زمان، در سال 2002، چندین راهب در یک نزاع مشت در بیمارستان بستری شدند که به دنبال آن یک راهب مصری صندلی خود را به زیر سایه درختی نزدیک حرکت داد. در سال 2018 تنش ها بر سر نوسازی سقف دوباره بالا گرفت و پلیس را به دستگیری یک راهب مصری کشاند.

صومعه مورد مناقشه در یکی از کم خبرترین بخش های مجموعه قرار دارد که از طریق پلکانی لغزنده و تاریک به آن می رسید. در بالای پله ها کلیسای کوچکی قرار دارد که اتیوپیایی ها روزانه در آن عبادت می کنند. در کنار آن حیاط کوچکی است که دیوارهای آن با درهای سبز چوبی پوشانده شده است که در پشت آن حدود 20 راهب و راهبه اتیوپیایی در چندین اتاق کوچک زندگی می کنند.

زمانی که راهبان اتیوپیایی فصل عید پاک گذشته بیدار شدند و پرچم مصر را بر روی در حیاط نقاشی کردند، متعجب شدند اما تعجب نکردند.

روز قبل، آنها چادری با پرچم بزرگ اتیوپی در وسط حیاط مورد مناقشه برپا کرده بودند – مانند هر عید پاک در چند سال گذشته – برای اسکان زائران اتیوپیایی.

مصری ها که به دلیل اظهارات سیاسی آنها تحریک شده بودند، از پلیس خواستند تا چادر را پایین بیاورند، اما فایده ای نداشت. پدر تئوفیلوس و راهبان همکارش که خسته شده بودند، تصمیم گرفتند که تحریک را برگردانند.

تنها پس از حادثه گرافیتی، پلیس اسرائیل مداخله کرد و تا صبح روز بعد، هر دو پرچم از بین رفت.

ردیابی منشأ این درگیری دشوار است و ارزیابی مشروعیت ادعاهای رقیب دشوار است. هر دو طرف متقاعد شده اند که صومعه مال آنهاست.

گابرا ییحون، یک راهب اتیوپیایی که 33 سال است در اورشلیم زندگی می کند، گفت: «آنها صومعه ما را اشغال کردند و ما آمدیم آن را پس بگیریم.

پدر مارکوس، راهب مصری، پاسخ داد: “ما واقعاً نمی خواهیم آنها را ترک کنند – ما فقط می خواهیم آنها بپذیرند که این صومعه مال ماست.”

استفان آنسل، مورخ فرانسوی که تاریخ آن را مستند می کند، گفت که منطقه مورد مناقشه به نام دیرالسلطان یا صومعه سلطان شناخته می شود که برای اولین بار در قرن هفتم در اسناد تاریخی آمده است، بدون هیچ اشاره ای به این مکان متعلق به چه کسی است. جامعه اتیوپیایی در اورشلیم

ما به عنوان مورخان نتوانستیم اسنادی را که نظر هر یک از این دو جامعه را اثبات کند، بیابیم. فرشته گفت

به گفته آقای اتیوپیایی، زمانی که بزرگ و مرفه بود، در نیمه دوم قرن هفدهم، جامعه اتیوپیایی در اورشلیم شروع به کاهش کرد، زیرا بیماری و فقر باعث شد آنها بیشتر دارایی ها و امتیازات خود را در سرزمین مقدس از دست بدهند. فرشته

معدود راهبان اتیوپیایی باقی مانده در ملک کلیسای قبطی مصر پناه گرفتند. مصری ها از آنها در اتاق های کوچک در تراس دیرالسلطان پذیرایی کردند و اتیوپی ها از آن زمان در آنجا بودند.

در ابتدا، دو جامعه با هم کنار آمدند، اما زمانی که مصریان متوجه شدند که اتیوپیایی‌ها دیگر مهمان موقت نیستند، به آرامی تنش‌ها بین دو جامعه بالا گرفت و به طور منظم در قرن نوزدهم شعله‌ور شد. فرشته گفت

پس از یک درگیری خشونت‌آمیز در سال 1893، زمانی که اتیوپی‌ها ادعا کردند مصری‌ها آنها را در داخل صومعه حبس کرده‌اند، مقامات عثمانی در یک سازش نادر، ورودی دوم صومعه را به اتیوپی‌ها دادند: همان در سبزی که پدر تئوفیلوس در عید پاک گذشته نقاشی کرد.

پس از عثمانی‌ها، نوبت به مقامات انگلیسی و سپس اسرائیلی – و همچنین دولت‌های مصر و اتیوپی – رسید که برای میانجیگری تلاش کنند، اما همه تلاش‌ها ناکام ماند.

در عید پاک سال 1970، اتیوپیایی ها از غیبت کوتاه مصری ها استفاده کردند و قفل های صومعه را عوض کردند. پدر مارکوس گفت که وقتی مصری ها متوجه شدند با عجله برگشتند، اما نیروهای امنیتی اسرائیل مانع ورود آنها شدند.

مصری ها بلافاصله با دادگاه عالی اسرائیل شکایت کردند که در سال 1971 بر اساس اسنادی که گفته شد مالکیت کلیسا بر صومعه را ثابت می کند، به نفع مصری ها رای داد. اگرچه کلیدها از آن زمان به مصری ها بازگردانده شده است، اما حکم دادگاه هرگز به طور کامل اجرا نشده است و اتیوپیایی ها سر جای خود باقی می مانند.

در بیشتر موارد، زمانی که همه چیز آرام است، همسایه ها به سختی فراتر از تکان دادن سر و احوالپرسی گاه به گاه با هم ارتباط برقرار می کنند.

پدر تئوفیلوس گفت: «در پایان روز، ما در مسیح برادر هستیم.

در یک بعد از ظهر اخیر، پدر تئوفیلوس از در سبز رنگ وارد دیرالسلطان شد و با یک راهب اتیوپیایی پیرتر که در گوشه ای مشغول عبادت بود، سر تکان داد.

برای یک لحظه، به راحتی می شد فراموش کرد که آنها رقیب هستند.

اما سپس پدر تئوفیلوس نگاهی به حکاکی قدیمی روی دیوار داخل کلیسا انداخت، جایی که راهبان اتیوپیایی مراسم عشای ربانی را برگزار می کنند.

او نمی توانست در مقابل اشاره به ریشه های مصری خود مقاومت کند.

“این سبک سنتی قبطی است، می بینید؟”

پاتریک کینگزلی گزارش کمک کرد

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما