در نروژ، آینده خودروهای الکتریکی از قبل فرا رسیده است

بامبل، نروژ – در حدود 110 مایلی جنوب اسلو، در امتداد بزرگراهی مملو از درختان کاج و توس، یک ایستگاه سوخت‌رسانی براق نمایی از آینده‌ای را ارائه می‌کند که در آن خودروهای الکتریکی حکومت می‌کنند.

تعداد شارژرها بسیار بیشتر از پمپ بنزین در منطقه خدماتی است که توسط Circle K اداره می شود، یک زنجیره خرده فروشی که در تگزاس شروع به کار کرد. در طول تعطیلات آخر هفته تابستان، زمانی که ساکنان اسلو به کلبه‌های روستایی فرار می‌کنند، گاهی اوقات خط برای شارژ مجدد از رمپ خارج می‌شود.

ماریت برگسلند، که در این فروشگاه کار می‌کند، علاوه بر انجام وظایف معمولی‌اش، همبرگرها و خرید شیرین‌بیان شور، یک خوراکی محبوب، باید یاد بگیرد که چگونه به مشتریان ناامید کمک کند تا به شارژر متصل شوند.

او گفت: “گاهی اوقات باید به آنها قهوه بدهیم تا آرام شوند.”

در سال گذشته، 80 درصد از فروش خودروهای جدید در نروژ الکتریکی بود و این کشور را در پیشروی حرکت به سمت حرکت با باتری قرار داد. همچنین نروژ را به رصدخانه ای تبدیل کرده است تا بفهمد انقلاب وسایل نقلیه الکتریکی چه معنایی برای محیط زیست، کارگران و زندگی به طور کلی دارد. این کشور در سال 2025 به فروش خودروهای موتور احتراق داخلی پایان می دهد.

تجربه نروژ نشان می دهد که وسایل نقلیه الکتریکی بدون عواقب ناگوار پیش بینی شده توسط برخی از منتقدان، مزایایی را به همراه دارند. البته مشکلاتی وجود دارد، از جمله شارژرهای غیرقابل اعتماد و انتظارهای طولانی در دوره های تقاضای بالا. فروشندگان خودرو و خرده فروشان مجبور به تطبیق با آن شده اند. این سوئیچ صنعت خودرو را تغییر داد و تسلا را به پرفروش‌ترین برند تبدیل کرد و خودروسازان معتبری مانند رنو و فیات را به حاشیه راند.

اما هوای اسلو، پایتخت نروژ، به میزان قابل توجهی تمیزتر است. شهر همچنین آرام‌تر است، زیرا خودروهای بنزینی و دیزلی پر سر و صدا تر از بین می‌روند. انتشار گازهای گلخانه ای اسلو از سال 2009 تا کنون 30 درصد کاهش یافته است، با این حال بیکاری گسترده در میان کارگران پمپ بنزین وجود نداشته است و شبکه برق از بین نرفته است.

برخی از قانونگذاران و مدیران شرکت‌ها، مبارزه با تغییرات آب و هوایی را مستلزم فداکاری وحشتناک توصیف می‌کنند. کریستینا بو، دبیرکل اتحادیه نروژی برقی که نماینده مالکان است، گفت: «در مورد خودروهای الکتریکی، اینطور نیست. این در واقع چیزی است که مردم از آن استقبال می کنند.»

نروژ در دهه 1990 شروع به تبلیغ وسایل نقلیه الکتریکی کرد تا از Think، یک استارت آپ خودروی برقی بومی که فورد موتور برای چند سال مالک آن بود، حمایت کند. خودروهای باطری از مالیات بر ارزش افزوده و واردات و عوارض بزرگراه معاف شدند.

دولت همچنین به ساخت ایستگاه های شارژ سریع یارانه پرداخت که در کشوری تقریباً به بزرگی کالیفرنیا با تنها 5.5 میلیون نفر بسیار مهم است. جیم روآن، مدیر اجرایی Volvo Cars مستقر در کشور همسایه سوئد، گفت: ترکیبی از مشوق ها و شارژ همه جا “همه عوامل اصطکاک را از بین برد.”

این سیاست ها نروژ را بیش از یک دهه از ایالات متحده جلوتر می کند. دولت بایدن قصد دارد تا 50 درصد از فروش خودروهای جدید تا سال 2030 الکتریکی باشد، نقطه عطفی که نروژ در سال 2019 از آن عبور کرد.

چند قدمی بزرگراهی با شش خط که از اسکله اسلو دورتر است، لوله های فلزی از سقف یک سوله پیش ساخته بیرون آمده اند. این ساختمان آلودگی ناشی از ترافیک بزرگ‌نمایی، یک پرتاب سنگ از مسیر دوچرخه‌سواری و یک تفرجگاه را اندازه‌گیری می‌کند.

با افزایش مالکیت خودروهای الکتریکی، سطح اکسیدهای نیتروژن، محصولات جانبی سوختن بنزین و گازوئیل که باعث ایجاد دود، آسم و سایر بیماری ها می شود، به شدت کاهش یافته است. توبیاس ولف، مهندس ارشد کیفیت هوا در اسلو با اشاره به اکسیدهای نیتروژن گفت: ما در آستانه حل مشکل NOx هستیم.

اما هنوز مشکلی در محل برخورد لاستیک با جاده وجود دارد. هوای اسلو دارای سطوح ناسالمی از ذرات میکروسکوپی است که بخشی از آن در اثر سایش لاستیک ها و آسفالت تولید می شود. وسایل نقلیه برقی که حدود یک سوم وسایل نقلیه ثبت شده در شهر را تشکیل می دهند اما نسبت بیشتری از ترافیک را تشکیل می دهند، حتی ممکن است این مشکل را تشدید کنند.

او گفت: “آنها واقعاً بسیار سنگین تر از خودروهای موتور احتراق داخلی هستند و این بدان معنی است که آنها سایش بیشتری ایجاد می کنند.” ولف که مانند بسیاری از ساکنان اسلو ترجیح می دهد با دوچرخه رفت و آمد کند.

مشکل همیشگی دیگر: ساکنان آپارتمان می گویند یافتن مکانی برای برق انداختن خودروهایشان همچنان یک چالش است. اخیراً در زیرزمین یک رستوران اسلو، قانونگذاران و ساکنان محلی برای بحث در مورد این موضوع جمع شدند.

سیرین هلوین استاو، معاون شهردار محیط زیست و حمل و نقل اسلو، در این مراسم گفت که شهر می خواهد شارژرهای عمومی بیشتری نصب کند اما همچنین تعداد خودروها را به یک سوم کاهش می دهد تا خیابان ها ایمن تر و فضای آزاد برای پیاده روی و دوچرخه سواری شود.

خانم “هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است، به همین دلیل است که خودروهای الکتریکی بسیار مهم هستند، اما همچنین بهتر کردن شهر برای زندگی.” استاو، یکی از اعضای حزب سبز، بعداً در مصاحبه ای گفت.

وسایل نقلیه الکتریکی بخشی از طرح گسترده‌تر اسلو برای کاهش انتشار دی اکسید کربن به تقریبا صفر تا سال 2030 است. تمام اتوبوس‌های شهری تا پایان سال برقی خواهند شد.

اسلو همچنین ساخت و ساز را هدف قرار داده است که منبع بیش از یک چهارم گازهای گلخانه ای آن است. پیمانکارانی که در پروژه های عمومی مناقصه می کنند، در صورت استفاده از تجهیزاتی که با برق یا سوخت زیستی کار می کنند، شانس بیشتری برای برنده شدن دارند.

ماه گذشته در پارکی در محله طبقه کارگر اسلو، یک بیل مکانیکی زمین را برای یک حوض تزئینی برداشت. یک کابل ضخیم بیل مکانیکی را به منبع برق متصل می کرد و موتور الکتریکی آن را به حرکت در می آورد. بعداً یک کامیون کمپرسی برقی خاک را دور برد.

به طور معمول، هنگامی که کودکان در یک مهدکودک مجاور چرت می زدند، خدمه مجبور می شدند کار را متوقف کنند. اما تجهیزات الکتریکی به اندازه کافی ساکت بود که کار می توانست ادامه یابد. (کودکان در نروژ در فضای باز چرت می زنند، اگر آب و هوا اجازه دهد.)

اسپن هاگ، که پروژه های ساختمانی شهری را مدیریت می کند، گفت که از اینکه پیمانکاران با چه سرعتی تجهیزات الکتریکی را که به سختی می توان یافتند را جایگزین ماشین آلات دیزلی کردند، شگفت زده شد. وی گفت: برخی از پروژه‌هایی که فکر می‌کردیم انجام آلایندگی صفر غیرممکن یا بسیار دشوار است، باز هم مناقصه آلایندگی صفر را گرفتیم.

ام‌اس. استاو آنچه را که او ریاکاری در تلاش نروژ برای کاهش گازهای گلخانه ای در حالی که مقدار زیادی نفت و گاز تولید می کند، پذیرفت. صادرات سوخت های فسیلی در سال گذشته 180 میلیارد دلار درآمد داشته است. خانم “ما آن آلودگی را صادر می کنیم.” استاو گفت و خاطرنشان کرد که هر یک از طرفین خواستار توقف تدریجی تولید نفت و گاز تا سال 2035 شده اند.

اما دولت نروژ از تولید نفت و گاز عقب نشینی نکرده است. آموند ویک، وزیر امور خارجه در وزارت نفت و انرژی نروژ در بیانیه‌ای گفت: ما چندین میدان در تولید یا در دست توسعه داریم که امنیت انرژی اروپا را تامین می‌کند.

در جاهای دیگر، شبکه برق نروژ حتی با وجود تقاضای بیشتر برای برق به خوبی حفظ شده است. این کمک می کند که کشور دارای انرژی آبی فراوان باشد. با این وجود، طبق محاسبات انجمن EV، خودروهای برقی تقاضای برق را به میزان متوسطی افزایش داده‌اند و اکثر مالکان خودروها را در شب شارژ می‌کنند، زمانی که تقاضا کمتر و برق ارزان‌تر است.

آنه نایستر، مدیر عامل این شرکت گفت که الویا، که برق اسلو و مناطق اطراف آن را تامین می کند، مجبور شده است پست های پست و ترانسفورماتورهای جدیدی را در برخی مکان ها نصب کند. اما، او افزود، “ما هیچ مشکلی از فروپاشی شبکه ندیده ایم

همچنین افزایش بیکاری در میان مکانیک های خودرو وجود نداشته است. خودروهای برقی نیازی به تعویض روغن ندارند و نسبت به خودروهای بنزینی نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند، اما همچنان خراب می شوند. و بسیاری از خودروهای بنزینی وجود دارند که برای سالها نیاز به نگهداری دارند.

سیندر درنبرگ که از دهه 1980 در یکی از نمایندگی های فولکس واگن در اسلو کار می کرد، آموزش تعمیر باتری خودروهای الکتریکی را گذراند. آیا انجام سوئیچ سخت بود؟ او در حالی که سلول های معیوب را در یک فولکس واگن e-Golf تعویض می کرد، گفت: «نه».

خودروهای برقی در صنایع دیگر شغل ایجاد می کنند. در فردریکستاد، 55 مایلی جنوب اسلو، یک کارخانه فولاد سابق به مرکز بازیافت باتری تبدیل شده است. کارگران، از جمله برخی که در کارخانه فولاد کار می کردند، بسته های باتری را از بین می برند. سپس یک دستگاه بسته ها را خرد می کند تا پلاستیک، آلومینیوم و مس را از یک توده سیاه که حاوی مواد مهمی مانند لیتیوم، نیکل، کبالت، منگنز و گرافیت است جدا کند.

این کارخانه که متعلق به هیدروولت است، اولین کارخانه از چندین کارخانه ای است که این شرکت قصد دارد در اروپا و ایالات متحده بسازد. تا کنون، چیز زیادی برای بازیافت وجود ندارد، اما در نهایت باتری های بازیافتی می توانند نیاز به استخراج را تا حد زیادی کاهش دهند.

پیتر گوارفورد، مدیر اجرایی Hydrovolt، سرمایه‌گذاری مشترک تولیدکننده آلومینیوم Norsk Hydro و Northvolt، گفت: «اگر ما بتوانیم مواد فعالی را که از قبل در محصول وجود دارد و مواد جدید ایجاد کنیم، یک میان‌بر ایجاد می‌کنیم. سازنده

اگر کسی باید نگران شغل خود باشد، دلالان خودرو هستند. ناپدید شدن تقریباً کامل خودروهای بنزینی و دیزلی از نمایشگاه‌ها، این صنعت را دوباره سفارش داده است.

گروه Moller Mobility با فروش سال گذشته 3.7 میلیارد دلار و نمایندگی در سوئد و کشورهای بالتیک، مدت‌هاست که بزرگترین خرده‌فروش خودرو در نروژ بوده است. خروجی مولر اسلو با فولکس واگن های برقی مانند ID.4 و ID.Buzz پر شده است. فقط چند ماشین احتراق داخلی وجود دارد.

با این حال، تسلا به میزان قابل توجهی از فولکس واگن در نروژ پیشی گرفته است و 30 درصد از بازار را در مقایسه با 19 درصد فولکس واگن و مارک های اشکودا و آئودی آن، بر اساس شورای اطلاعات جاده ها، به خود اختصاص داده است.

فروش خودروهای الکتریکی از شرکت های چینی مانند BYD و Xpeng نیز در حال رشد است. اگر این الگو در سایر نقاط اروپا و ایالات متحده تکرار شود، ممکن است برخی از خودروسازان تثبیت شده زنده نمانند.

پتر هلمن، مدیر اجرایی Moller Mobility، پیش‌بینی کرد که برندهای سنتی دوباره جایگاه خود را به دست خواهند آورد زیرا مشتریان به آنها اعتماد دارند و شبکه‌های خدمات گسترده‌ای دارند. او افزود: «اما واضح است که تسلا صنعت را تکان داده است».

Circle K که پمپ بنزین‌هایی را خریداری کرد که متعلق به یک شرکت نفتی دولتی نروژ بود، از این کشور برای یادگیری نحوه خدمات رسانی به مالکان خودروهای الکتریکی در ایالات متحده و اروپا استفاده می‌کند. این زنجیره که اکنون تحت مالکیت Alimentation Couche-Tard است، شرکتی مستقر در نزدیکی مونترال، بیش از 9000 فروشگاه در آمریکای شمالی دارد.

گورو استوردال، یکی از مدیران Circle K، وظیفه دشواری را بر عهده دارد که زیرساخت شارژی را توسعه دهد که با ده‌ها برند خودرو کار می‌کند که هر کدام نرم‌افزار خاص خود را دارند.

دارندگان وسایل نقلیه الکتریکی تمایل دارند زمان بیشتری را در Circle K بگذرانند زیرا شارژ بیشتر از پر کردن باک بنزین طول می کشد. این برای فروش مواد غذایی خوب است. اما بنزین منبع درآمد مهمی است.

هاکون استیکسرود، رئیس جهانی تحرک الکترونیکی Circle K، در مورد وسایل نقلیه الکتریکی گفت: «ما آن را یک فرصت می‌دانیم. اما اگر نتوانیم از این فرصت‌ها استفاده کنیم، به سرعت تبدیل به یک تهدید می‌شود.»

صوتی تولید شده توسط تالی آبکاسیس.

Nylah Rasmussen

قادر به تایپ با دستکش بوکس نیست. گیک الکل. دانشجوی بی عذرخواهی ایجاد کننده. کاوشگر بسیار جذاب تلویزیون نینجا. علاقه مند به وب معمولی معتاد آبجو

تماس با ما