در هند، افشای اخبار جعلی و برخورد با مقامات

احمدآباد، هند – بعید است که این دو مرد کاندیدای کار در تجارت خبری باشند.

هیچ‌کدام پیش‌زمینه‌ای در روزنامه‌نگاری نداشتند، اما هر دو از موج اطلاعات نادرست در هند که به دنبال ظهور نارندرا مودی به‌عنوان نخست‌وزیر ملی‌گرای هندو بود، نگران بودند. برای حل این مشکل، این مردان که هر دو مهندس بودند، Alt News را در سال 2017 راه اندازی کردند.

از آن زمان، Alt News به یک بررسی کننده حقایق پیشرو در هند تبدیل شده است و شایعات در رسانه های اجتماعی را که اغلب به اخبار تلویزیونی می رسد، از جمله آنهایی که در مورد باندهای آدم ربایی کودکان و مسلمانان در حال انتشار کووید هستند، رد می کند. فراخوانی سخنان تنفرآمیز نیز به بخشی از کار این سایت تبدیل شده است، زیرا پست‌های ویروسی را هدف گرفته است که تنش‌های فرقه‌ای را دامن می‌زند و گاهی گروه‌های خشن را برای حمله به مردم بی‌گناه تحریک می‌کند.

آلت نیوز به رهبری بنیانگذاران خود، محمد زبیر و پراتیک سینها، از حامیان و مقامات آقای آقایی انتقاد کرده است. حزب بهاراتیا جاناتا به رهبری مودی به دلیل بیانیه های خود در مورد هدف قرار دادن اقلیت ها.

اما در انعکاس نگرانی های فزاینده در مورد استقلال و آزادی رسانه های خبری در هند، آقای. زبیر در موی سر مقامات فرود آمده است. او به اتهام آسیب رساندن به احساسات مذهبی دستگیر شده است و پس از آن که منتقدان ناشناس و مقامات BJP او را به گسترش ناآرامی های جمعی متهم کردند، توسط پلیس مورد تحقیق قرار گرفت.

او می‌گوید: «افراد صاحب قدرت می‌خواهند من را به خاطر افشای تبلیغات، دروغ‌هایشان و کمپین‌های نفرت‌انگیزشان ببندند. زبیر 40 ساله در مصاحبه ای گفت. آنها می خواهند با هدف قرار دادن من خبرنگاران و فعالان دیگر را بترسانند.

آقای. زبیر، یک مسلمان، گفت که به جای تقویت اطلاعات نادرست و سخنان نفرت انگیز، سعی دارد آنها را برجسته کند تا مقامات بتوانند اقدام کنند. با این حال، او در تابستان امسال نگران امنیت خانواده‌اش بود زیرا #arrestzubair در توییتر ترند شد. او به طور موقت فرزندانش را از دوچرخه سواری در بیرون و رفتن به مدرسه منع کرد.

چشم انداز رسانه ای در هند زمانی شروع به تغییر کرد که آقای. مودی در سال 2014 به قدرت رسید. حزب او به پتانسیل دسترسی مستقیم به رأی دهندگان از طریق رسانه های اجتماعی پی برد و میلیون ها دلار برای شکل دادن به درک عمومی در سیستم عامل هایی مانند واتس اپ و فیس بوک هزینه کرد.

منتقدان می گویند که تعامل و تلاش های کپی برداری از دیگر احزاب سیاسی فاقد فیلتر یک سازمان خبری سنتی بود و میلیون ها نفر را که برای اولین بار از اینترنت استفاده می کردند هدف قرار داد.

او گفت: «من همچنین می‌توانستم ببینم که تبلیغات در حال شکل‌گیری است و چگونه اطلاعات نادرست بخشی از آن است. سینها، در آن زمان یک مهندس نرم افزار در احمدآباد در ایالت غربی گجرات، که شروع به رد کردن عکس های گمراه کننده کرد. او اولین فردی در خانواده‌اش نبود که در مقابل آقای. شاگردان مودی; پدر و مادرش فعالانی بودند که به آقای او ایراد گرفته بودند. مودی به دلیل انجام ندادن اقدامات کافی برای توقف خشونت علیه مسلمانان در شورش های مرگبار گجرات در سال 2002، زمانی که او وزیر ارشد این ایالت بود.

تقریباً در همان زمان در بنگلور، آقای. زبیر، یک مهندس از یک خانواده کشاورز، نیز با گسترش روزافزون اطلاعات نادرست در میان هندی‌ها پس گرفته شد. اولین تلاش او برای مقابله با این مشکل با طنز، ایجاد یک حساب کاربری در رسانه های اجتماعی بود که تقلید از رهبر حزب حاکم هند بود. تفکرات او مخاطبان را به خود جلب کرد و به زودی با Mr. سینها.

دفتری در آقای دایر کردند. خانه سینها در احمدآباد، به آرامی تیم خود را به بیش از ده ها نفر، از جمله بررسی کنندگان واقعیت با پیشینه رسانه ای و تهیه کنندگان ویدئو، گسترش می دهد. آقای. مادر سینها، نیرجاری سینها، که یک سازمان غیرانتفاعی را اداره می کرد، نیز به Alt News پیوست که مطالبی را به زبان انگلیسی و هندی منتشر می کند و تا کنون حدود 80 میلیون صفحه بازدید کرده است. غیر حزبی و غیر فرقه ای است.

آنانت ناث، سردبیر ماهنامه کاروان، گفت: «آنها صدایی ثابت و کامل در افسانه شکنی و بررسی حقایق هستند. آنها کار بسیار مهمی را برای ایجاد دقت عمومی انجام می دهند.”

Alt News در میان بیش از تعداد انگشت شماری وب سایتی بود که در دهه گذشته در هند برای مقابله با اطلاعات نادرست منتشر شده در اینترنت ایجاد شد. جنسی جاکوب، سردبیر BOOM، یکی دیگر از وب‌سایت‌های هندی حقیقت‌سنجی، گفت: «رسانه‌های جریان اصلی در مقابله با این روایت‌ها شکست خوردند. “در هند، اطلاعات نادرست اغلب بدترین حالت را به سمت ایجاد نفرت علیه برخی از بخش‌های آسیب‌پذیر جامعه می‌گیرد.”

و کار فقط سخت تر می شود. داده‌های دولتی نشان می‌دهد که از سال 2019 تا 2020 موارد «اخبار جعلی» و «شایعات» در هند تقریباً سه برابر شده است، حتی با وجود اقداماتی که شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی برای جلوگیری از انتشار اطلاعات نادرست انجام می‌دهند. آقای. سینها، 40 ساله، گفت که اگرچه یافتن اطلاعات بد از کجا سرچشمه می گیرد دشوار بود، اما همه احزاب سیاسی از آن برای پیشبرد برنامه های سیاسی خود استفاده کردند. او گفت: «اما حزبی که بیشترین سود را از آن برد، BJP بود – تا این حد که می توان گفت.

اوایل امسال، آقای زبیر اظهارات یکی از مقامات BJP را که بسیاری از مسلمانان آن را توهین به پیامبر اسلام می دانستند، برجسته کرد. این حادثه برای آقای دکتر مایه شرمساری دیپلماتیک شد. مودی پس از کشورهای مسلمان خواستار عذرخواهی شد که این مقام رسمی ارائه کرد. آقای. زبیر همچنین هندوهای افراطی را که خواستار کشتن مسلمانان بودند، فراخوانی کرده است.

سخنگوی BJP، Tom Vadakkan، این ادعا را رد کرد که حزب از اطلاعات نادرست سود می برد و افزود که Alt News خود با اتهامات مشابهی روبرو شده است. در پاسخ، بنیانگذاران Alt News می گویند که با رد ادعاهای جعلی، خدمات عمومی ارائه می دهند.

برخی از منتقدان می گویند کارکنان Alt News روزنامه نگار نیستند – از 14 کارمند چهار نفر دارای مدرک روزنامه نگاری هستند – و به آقای Alt اشاره می کنند. توئیت‌های عقیده‌آمیز و گاه کوبنده زبیر به عنوان شاهد. تابستان امسال، آقای زبیر پس از آن زندانی شد که یک کاربر ناشناس توییتر با استناد به توییتی از سال 2018، او را به توهین به خدای هندو و آسیب رساندن به احساسات مذهبی متهم کرد. در نهایت به او وثیقه داده شد، اما تنها پس از کشیده شدن از دادگاه به دادگاه، در انبوهی از پرونده ها در مقابل رسانه های خبری رژه رفت که آزادی را دشوار می کرد. وی همچنان در آن پرونده و شکایات دیگری که با توئیت های خود باعث ناآرامی شده است، تحت بازجویی است.

اما با وجود این آشفتگی برای Alt News که توسط شرکت غیرانتفاعی بنیانگذاران، بنیاد رسانه پراودا اداره می شود، حامیان آن در کنار آن ایستاده اند. کمک های مالی که این سایت را تامین می کند، از طریق کمک هایی که به طور متوسط ​​12 دلار در ماه برای هر نفر است، ثابت مانده است.

«آنچه به Alt News کمک می کند کمک های مالی کوچک است. این چیزی است که آنها را می ترساند.” سینها در مورد منتقدان سایت گفت.

پس از یک پیشنهاد خصمانه برای تلویزیون دهلی نو، یک رسانه مستقل موسوم به NDTV، کنترل رسانه های خبری هند در هند دوباره مورد بررسی قرار گرفت. بسیاری از ناظران می ترسند که اگر پیشنهاد دهنده، گوتام آدانی، ثروتمندترین مرد آسیا و دوست آقای آقای، خط سرمقاله به خطر بیفتد. مودی، اکثریت سهام را تصاحب می کند.

در Alt News، علیرغم پرونده های در دست بررسی علیه آقای، کار به طور معمول ادامه دارد. زبیر. این سازمان یک دفتر در احمدآباد خریداری کرده و یک دفتر در کلکته افتتاح کرده است. کتابی درباره اطلاعات نادرست در دست انتشار است.

یک روز صبح اخیر در دفتر احمدآباد، آقای. زبیر، آقای سینها و بقیه اعضای تیم دور هم جمع شدند تا درباره اینکه کدام اخبار و اطلاعات را باید ردیابی کنند، اولویت بندی کردند و هر چیزی که ممکن است باعث آسیب شود را اولویت بندی کردند. آنها گروه های واتس اپ را برای یافتن سرنخ جستجو کردند. خانم سینها با یک حسابدار در امور مالی Alt News کار می کرد.

در همان نزدیکی، یکی دیگر از کارمندان به نام کینجال پارمار، یک ویدیوی ویروسی از کتک زدن وحشیانه یک مرد توسط اوباش را، فریم به فریم، پخش کرد. به زودی او نتیجه‌ای را که همکارانش به آن رسیده‌اند تأیید کرد: این فیلم مربوط به یک اختلاف شخصی بود، نه از لینچ یک مرد مسلمان. در مرحله بعد، او مقاله ای را در سایت Alt News پست کرد که رکورد را تصحیح کرد و احتمال ایجاد تنش های جمعی را کاهش داد.

خانم. پارمار، که به عنوان یک روزنامه‌نگار آموزش دیده است، گفت که برای بررسی واقعیت به مهارت خاصی نیاز نیست، به جز چشمی برای تشخیص آنچه اشتباه است. او گفت که این کار برای او یک ماموریت است.

او گفت: «وظیفه ما مستلزم این است که برای هر شهروندی حق اطلاعات صحیح را فراهم کنیم. و در زمان وجود این همه اطلاعات جعلی، اهمیت آن در دموکراسی مانند هند بیشتر می شود.”

Reece Bryant

ایجاد کننده. شیطون عاشق تلویزیون حل کننده مشکلات مادام العمر نویسنده. تحلیلگر. نینجا فرهنگ پاپ. عاشق اینترنت معتبر. کاوشگر کل کارآفرین لاعلاج

تماس با ما