رئیس UNCTAD: کشورهای در حال توسعه با “معادل غیرممکن” در مورد بدهی روبرو هستند

ربکا گرینسپن در سخنرانی در ژنو گفت که بین 70 تا 85 درصد از بدهی کشورهای نوظهور و کم درآمد به ارز خارجی است.

این امر آنها را در برابر شوک‌های ارزی بزرگی که مخارج عمومی را تحت تأثیر قرار می‌دهد بسیار آسیب‌پذیر کرده است – دقیقاً در زمانی که مردم به حمایت مالی دولت‌های خود نیاز دارند.

ام‌اس. گرینزپن – سخنرانی در 13هفتم کنفرانس مدیریت بدهی UNCTAD – توضیح داد که تا کنون در سال جاری، حداقل 88 کشور شاهد کاهش ارزش پول خود در برابر دلار قدرتمند ایالات متحده بوده‌اند، دلاری که هنوز ارز ذخیره انتخابی برای بسیاری از افراد در مواقع استرس اقتصادی جهانی است.

و در 31 مورد از این کشورها، ارز آنها بیش از 10 درصد کاهش یافته است.

بار بدهی معادل کل هزینه های بهداشتی

این تأثیر بسیار منفی برای بسیاری از کشورهای آفریقایی داشته است، جایی که رئیس UNCTAD خاطرنشان کرد که کاهش ارزش پول هزینه بازپرداخت بدهی‌ها را «معادل هزینه‌های بهداشت عمومی در این قاره» افزایش داده است.

این رویداد که از 5 تا 7 دسامبر در ژنو و به صورت آنلاین برگزار می شود، در حالی برگزار می شود که موجی از بحران های جهانی باعث شده است که بسیاری از کشورهای در حال توسعه بدهی بیشتری را برای کمک به شهروندان برای مقابله با پیامدها بپذیرند.

UNCTAD گفت که سطح بدهی دولت به عنوان سهمی از تولید ناخالص داخلی در بیش از 100 کشور در حال توسعه بین سال های 2019 تا 2021 افزایش یافته است. بدون احتساب چین، این افزایش حدود 2 تریلیون دلار برآورد شده است.

این اتفاق به دلیل رفتار بد یک کشور رخ نداده است. این به دلیل شوک‌های سیستمی است که به طور همزمان به بسیاری از کشورها ضربه زده است. گرین اسپن گفت.

با افزایش شدید نرخ بهره، بحران بدهی فشار زیادی را بر امور مالی عمومی وارد می کند، به ویژه در کشورهای در حال توسعه که نیاز به سرمایه گذاری در آموزش، مراقبت های بهداشتی، اقتصاد خود و سازگاری با تغییرات آب و هوایی دارند.

او گفت: “بدهی نمی تواند و نباید مانعی برای دستیابی به دستور کار 2030 و انتقال آب و هوایی شود که جهان به شدت به آن نیاز دارد.”

UNCTAD از ایجاد یک چارچوب حقوقی چندجانبه برای بازسازی و کاهش بدهی ها حمایت می کند.

چنین چارچوبی برای تسهیل حل به موقع و منظم بحران بدهی با مشارکت همه طلبکاران، بر اساس برنامه کاهش بدهی که توسط گروه 20 اقتصاد بزرگ (G20) معروف به چارچوب مشترک ایجاد شده است، مورد نیاز است.

یک زن بومی گوارانی از جامعه تنتاگواسو چاکوی بولیوی که با برگ خرما می‌بافد، دسامبر 2021. وزیر خارجه بولیوی از کشورها خواسته است که از پلتفرم آنکتاد برای اصلاحات بدهی حمایت کنند.

WFP بولیوی/آنانی چاوز

یک زن بومی گوارانی از جامعه تنتاگواسو چاکوی بولیوی که با برگ خرما می‌بافد، دسامبر 2021. وزیر خارجه بولیوی از کشورها خواسته است که از پلتفرم آنکتاد برای اصلاحات بدهی حمایت کنند.

دایره بدهی باطل

لوئیس آکر، رئیس جمهور بولیوی در بیانیه ای که توسط وزیر دارایی این کشور، مارسلو مونته نگرو ارائه شد، گفت: ما باید از درخواست آنکتاد برای اصلاح حاکمیت پولی و مالی بین المللی حمایت کنیم.

آقای. مونته نگرو خواستار بررسی مجدد جنبه‌های کلیدی ساختار مالی بین‌المللی، از جمله ارزیابی‌های پایداری بدهی است که به عنوان مبنایی برای مذاکرات بین بدهکاران و طلبکاران در رابطه با بازسازی بدهی عمل می‌کند.

با افزایش بار بدهی‌ها، دولت‌های کشورهای در حال توسعه در یک دور باطل قرار می‌گیرند و نمی‌توانند برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار (SDGs) سرمایه‌گذاری کنند و اقتصاد خود را رشد دهند و پرداخت بدهی‌های خود را سخت‌تر می‌کنند.

اگر کشوری نکول کند، شرایط تجدید ساختار بدهی معمولاً توسط گروه‌هایی از طلبکاران تعیین می‌شود که برای به دست آوردن بهترین شرایط رقابت می‌کنند، نه اینکه اولویت را به نگرانی‌های اقتصادی و توسعه‌ای بدهند، یا اینکه چقدر پایدار است که با پرداخت‌ها همگام شود.

رانیل ویکرمسینگه، رئیس جمهور سریلانکا، گفت: «برای حل عادلانه این مسائل، این باید به گونه ای انجام شود که توانایی کشورهای بدهکار برای رشد و انجام تعهدات بدهی فعلی و آتی خود را حفظ کند و در عین حال به تعهدات خود در قبال اهداف توسعه توسعه پایدار عمل کند. بیانیه ای که توسط نماینده دائم این کشور در ژنو، سفیر گاتهامی سیلوا ارائه شد.

خانم “من معتقدم که سازمان ملل در بهترین موقعیت برای یافتن راه حل هایی برای این منظور است.” سیلوا گفت.

انحراف از بحران آب و هوا

UNCTAD اعلام کرد که اگر میانگین افزایش بدهی های دولتی رتبه بندی شده از سال 2019 به طور کامل در پرداخت های بهره منعکس شود، آنگاه دولت ها 1.1 تریلیون دلار اضافی به سهام بدهی جهانی در سال 2023 پرداخت خواهند کرد.

بر اساس گزارش UNCTAD، این مقدار تقریباً چهار برابر سرمایه گذاری سالانه 250 میلیارد دلاری است که برای سازگاری و کاهش آب و هوا در کشورهای در حال توسعه لازم است.

کریستوفر کوی، وزیر دارایی بلیز، پیش از کنفرانس گفت: «معماری نابهنگام مالی جهانی مانع از دسترسی به موقع به توسعه مقرون به صرفه و تأمین مالی آب و هوا می‌شود».

در کنفرانس مدیریت بدهی آنکتاد، وزیر دارایی باربادوس، رایان استاون، گفت که جهان نیاز به یافتن راه حلی برای بحران بدهی دارد “که به کشورها امکان می دهد بدون اینکه خود را دچار مشکل کنیم، به بحران آب و هوا پاسخ دهند.”

او می گوید: «نیازی نیست بین وام گرفتن برای ساختن یک مدرسه یا پلی کلینیک با وام برای ساختن فرودگاه یا بندر دریایی که اهداف کاملاً متفاوتی دارند تفاوت قائل شوم». استاون در بیانیه ای که از طرف میا آمور موتلی، نخست وزیر ارائه شد، گفت.

میا آمور موتلی، نخست وزیر باربادوس در نشستی درباره اجرای شتاب دهنده جهانی مشاغل و حمایت اجتماعی در مقر سازمان ملل سخنرانی می کند.  او در یک سخنرانی در کنفرانس UNCTAD از جهان خواست تا از بحران آب و هوا غافل نشوند.

عکس سازمان ملل/ آریانا لیندکوئیست

میا آمور موتلی، نخست وزیر باربادوس در نشستی درباره اجرای شتاب دهنده جهانی مشاغل و حمایت اجتماعی در مقر سازمان ملل سخنرانی می کند. او در یک سخنرانی در کنفرانس UNCTAD از جهان خواست هنگام بررسی بازسازی بدهی از بحران آب و هوا غافل نشوند.

راه حل های چند جانبه

UNCTAD راه حل های چندجانبه را در زمینه های ظرفیت سازی، شفافیت بدهی و حل و فصل بحران بدهی و کاهش بدهی ها ترویج می کند.

این سازمان از طریق برنامه مدیریت بدهی و تجزیه و تحلیل مالی خود (DMFAS) که یکی از موفق ترین طرح های کمک فنی آن است، از کشورها حمایت می کند.

UNCTAD گفت که این ابتکار راه حل های اثبات شده ای را برای مدیریت بدهی و تولید داده های قابل اعتماد برای سیاست گذاری به کشورها ارائه می دهد. از زمان تأسیس بیش از چهار دهه پیش، DMFAS از 116 مؤسسه – عمدتاً وزارت دارایی و بانک مرکزی – در 75 کشور پشتیبانی کرده است.

یکی از نمونه ها چاد است که در ژانویه 2022 به اولین کشوری تبدیل شد که رسماً درخواست تجدید ساختار بدهی را تحت چارچوب مشترک G20 کرد.

در مورد شفافیت بدهی، UNCTAD از ایجاد یک دفتر ثبت اطلاعات بدهی در دسترس عموم برای کشورهای در حال توسعه حمایت می کند.

Nylah Rasmussen

قادر به تایپ با دستکش بوکس نیست. گیک الکل. دانشجوی بی عذرخواهی ایجاد کننده. کاوشگر بسیار جذاب تلویزیون نینجا. علاقه مند به وب معمولی معتاد آبجو

تماس با ما