روباتاکسی های خودران در چین در حال اوج گرفتن هستند


هنگ کنگ
کسب و کار CNN

سال‌هاست که جهان به سمت خودروهای کاملاً خودمختار حرکت می‌کند. در چین، یک شرکت به واقعیت نزدیک‌تر شده است.

روز پنجشنبه، AutoX، یک استارت آپ تحت حمایت علی بابا (BABA) اعلام کرد که رباتاکسی کاملاً بدون راننده را در جاده های عمومی در شنژن راه اندازی کرده است. این شرکت گفت که تبدیل به اولین بازیکن در چین شده است که این کار را انجام می دهد و یک نقطه عطف مهم در صنعت را رقم می زند.

پیش از این، شرکت‌هایی که شاتل‌های خودران را در جاده‌های عمومی در کشور اداره می‌کردند با اخطارهای سختگیرانه محدود می‌شدند که آنها را ملزم به داشتن یک راننده ایمنی در داخل می‌کرد.

این برنامه متفاوت است. در شنژن، AutoX به طور کامل درایور پشتیبان یا هر اپراتور راه دور را حذف کرده است برای ناوگان محلی خود از 25 خودرو، گفت. دولت در نقاطی از شهر که AutoX فعالیت می کند، محدود نمی کند، اگرچه این شرکت گفته است که تمرکز آنها در مرکز شهر است.

این شرکت ویدئویی از مینی ون خود – فیات کرایسلر پاسیفیکا – منتشر کرد که به تنهایی در منطقه مرکز شهر حرکت می کند، مسافرانی را نشان می دهد که سوار می شوند، بسته ای را در صندلی عقب بار می کنند و اجازه می دهند سگی برای چرخش وارد شود.

همچنین خودرو را در حال حرکت در اطراف کامیون‌های بارگیری، عبور از عابران پیاده و انجام یک دور برگشتی به تصویر می‌کشد.

جیان شیونگ شیائو، مدیرعامل AutoX در مصاحبه ای گفت: “این یک رویا است.” پس از سال‌ها تلاش بسیار، بالاخره به نقطه‌ای رسیدیم که فناوری به اندازه کافی بالغ شده است، که به خودمان اعتماد داشته باشیم و واقعاً راننده ایمنی را حذف کنیم.»

شیائو گفت که این شرکت پس از تلاش برای بهبود نرم‌افزار و سخت‌افزار، بر رگولاتورها پیروز شد. “ما روزانه بیش از 100 وسیله نقلیه در جاده ها تردد می کنیم [in China] برای گرفتن داده ها،” او گفت. “نرم افزار هوش مصنوعی بهتر است [now.]”

شیائو گفت: از نقطه نظر فنی، خودرو آماده است. داشتن این خودرو بسیار مهم است، در غیر این صورت نمی‌توانیم بدون راننده حرکت کنیم.»

AutoX در سال 2016 توسط شیائو، دستیار مدرس سابق پرینستون که هنوز هم دوست دارد “پروفسور ایکس” نامیده شود، تاسیس شد. این شرکت مستقر در شنژن بر ساخت فناوری استفاده شده در خودروهای خودران تمرکز دارد و با خودروسازان بزرگی مانند فیات کرایسلر برای توسعه و راه اندازی رباتاکسی خود شریک است.

طرح جدید هنوز در حالت آزمایشی است و در حال حاضر برای عموم باز نیست. به گفته شیائو، که امیدوار است در دو یا سه سال آینده مجوز گسترش برنامه را برای مسافران عادی دریافت کند، این احتمالاً به این زودی تغییر نخواهد کرد.

در حالی که AutoX ادعای برتری در چین کرده است، این اولین بار نیست که شاتل های کاملاً بدون راننده در جاده های عمومی وارد می شوند. تابستان امسال، این شرکت مجوز انجام آزمایش‌های کاملاً مستقل در جاده‌های عمومی در بخش‌هایی از سن خوزه، کالیفرنیا را به دست آورد و مانع دیگری را در یکی از مهم‌ترین بازارهایش برطرف کرد.

در ماه اکتبر، Waymo آلفابت یک گام فراتر رفت و گفت که خدمات حمل و نقل بدون سرنشین خود را برای عموم مردم در فینیکس، آریزونا باز خواهد کرد. (اکنون از طریق یک اپلیکیشن به مسافران منطقه سواری می دهد.)

رقابت داخلی نیز داغ شده است. اخیراً، شرکت‌های چینی شروع کرده‌اند تا به افراد عادی اجازه دهند سوار شدن در یک خودروی خودران را تجربه کنند.

شیائو گفت که امسال، همه‌گیری ویروس کرونا نیاز به خدمات بدون تماس را نشان داد، که دولت را تشویق کرد تا با فناوری خودمختار سریع‌تر حرکت کند.

در ماه ژوئن، دیدی، بزرگ‌ترین شرکت حمل‌ونقل سواری چین، شروع به ارائه سواری رایگان با وسایل نقلیه خودران خود در منطقه مشخصی از شانگهای کرد.

اخیراً، غول فناوری چینی بایدو (BIDU) نیز اعلام کرده است که هر کسی می‌تواند سرویس روباتاکسی خود را در مناطق خاصی از پکن امتحان کند. هر دوی این برنامه ها به درایورهای ایمنی اختصاصی نیاز دارند.

AutoX در حال حاضر بیش از 100 رباتاکسی مستقر در پنج شهر چین از جمله شانگهای و ووهان دارد. در طول سال آینده، هدف آن دوبرابر کردن دسترسی به بیش از 10 شهر محلی است. شیائو گفت که آیا این شرکت می‌تواند انسان‌ها را از پشت فرمان در بازارهای دیگر بکشد به تنظیم‌کننده‌های محلی بستگی دارد.

در شانگهای، وسایل نقلیه آن در دسترس کاربران عمومی است که می توانند از طریق برنامه Autonavi Alibaba، یک برنامه نقشه برداری چینی، از آنها استقبال کنند.

آخرین تایید این استارت آپ از مقامات محلی در شنژن پس از شش ماه آزمایشی که قبلاً در آنجا انجام داده بود، به دست آمد.

به گفته شیائو، برخی از درس‌های این شرکت تاکنون شامل نحوه سازگاری بهتر با شرایط ترافیکی در هر مکان است. او گفت، برای مثال، در شنژن، رانندگان اغلب باید مراقب کارگران حمل و نقل دوچرخه و اسکوتر باشند و رانندگان با شدت بیشتری نسبت به ایالات متحده رانندگی می کنند.

وی افزود: «سناریوهای ترافیکی بسیار چالش برانگیزتر هستند. برای هوش مصنوعی خود، باید کارهای زیادی انجام می‌دادیم تا با شیوه رانندگی محلی چینی سازگار شویم.»

طبق گزارشی از شرکت مشاوره مک کینزی، چین، خانه بزرگ‌ترین بخش خودروی جهان، می‌تواند روزی به بازار جهانی خودروهای خودکار تبدیل شود. این پیش‌بینی می‌کند که این کشور می‌تواند تا سال 2040 بالغ بر 1.1 تریلیون دلار درآمد از خدمات حمل‌ونقل خودمختار ایجاد کند.

با این حال، این صنعت هنوز با راه طولانی در پیش رو دارد. شیائو تخمین می‌زند پنج سال دیگر طول می‌کشد تا تاکسی‌های بدون سرنشین در سراسر چین عادی شوند.

او گفت: «نوار فوق العاده بالاست. این بسیار چالش برانگیز است، اما ما بسیار خوشحالیم.»

Charlie Ray

نرد سفر. علاقه مند به موسیقی. بشارت دهنده توییتر. متعصب بیکن کاوشگر Wannabe. دانشجو. گیک وب دوستانه. تمرین کننده آبجو آماتور. ارتباط دهنده.

تماس با ما