«رکود» به ساخت و ساز خانه ضربه زد!

فرارو- داده های مرکز آمار نشان می دهد که مجموع پروانه های ساختمانی صادر شده در سه ماهه اول سال 1401 در تهران معادل 736 فقره بوده که از سال 97 تاکنون چنین نشده است. این کاهش در 3 سازه و سازه مهم دیگر نیز دیده می شود. بر این اساس صدور پروانه ساختمانی در تهران روندی نزولی داشته و در بهار امسال به کمترین حد خود در حداقل چهار سال اخیر رسیده است.

لطفا فرار کنید کاهش بی سابقه ارقام ساخت و ساز البته از ابتدای سال 97 سیر نزولی داشته و تاکنون ادامه داشته است. موضوعی که برخی کارشناسان و شاخص های آماری معتقدند ممکن است نشانه ای از رکود در مسکن تهران باشد.

در چنین شرایطی قیمت مصالح ساختمانی از جمله سیمان در بازار با افت قابل توجهی مواجه شد به طوری که قیمت هر بسته سیمان به زیر 50 هزار تومان رسید در حالی که زمانی قیمت این محصول به بالای 100 هزار تومان رسیده بود. تومان. اما با رکودی که در بخش ساختمانی ایجاد شد، دیگر کمبودی در بازار سیمان وجود ندارد، زیرا با تقاضا، عرضه افزایش یافته و دیگر احتکار وجود ندارد.

«رکود» به ساخت و ساز خانه ضربه زد!کاهش تولید سیمان و سیمان
آخمادرزا چارهادی گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه دلایل مختلفی برای کاهش قیمت سیمان در بازار وجود دارد، گفت: در حال حاضر با توجه به اینکه سطح ساخت و ساز با کاهش مواجه است، طبیعتا مصرف مصالح ساختمانی نیز با کاهش مواجه است. که می تواند یکی از دلایل کاهش قیمت سیمان نیز در بازار باشد.

وی افزود: از سوی دیگر با توجه به اینکه با مازاد تولید سیمان در کشور مواجه هستیم و وضعیت صادرات نیز با مشکل مواجه است، این موضوع باعث شده تا عرضه نسبت به تقاضا افزایش یابد و همین موضوع باعث شده تا کاهش قیمت در بازار

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بسیاری از پروژه های ساخت مسکن نیمه کاره رها شده است، گفت: به دلیل نامشخص بودن آینده بازار و ناراضی بودن بسیاری از سازندگان از آینده، بسیاری از پروژه ها متوقف شده است. سازندگان از این موضوع راضی نیستند تا بتوانند واحدهای خود را با توجه به قیمت تمام شده بفروشند، به همین دلیل روی پروژه های خود می خوابند.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه با توجه به توقف پروژه های انبوه سازی در بخش خصوصی، عملا ساخت و ساز و ساخت مسکن در کشور وارد رکود شدید شده است، افزود: دولت نیز این موضوع را مد نظر قرار داده است. با توجه به اینکه قول ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی را داده بود، پس از گذشت یک سال از عمر این واحدها، دولت هیچ اقدام عملی برای ساخت این واحدها انجام نداده است تا این موضوع باعث رونق بخش ساخت و ساز کیشور شود.

بخش مسکن، تحلیلگر ادامه داد: از سوی دیگر چنین طرحی از ابتدا برنامه ریزی نشده بود و در مقایسه با ظرفیت های موجود در کشور، به لحاظ وجود زمین کافی برای ساخت این تعداد واحد، لجستیکی است. و مشکلات زیرساختی و از همه مهمتر کمبود نقدینگی کافی در دولت برای اجرای چنین طرحی عملاً ساخت این پروژه غیرممکن است.

وی با اشاره به اینکه موفقیت پروژه های انبوه سازی منوط به وجود کمبود در بازار است، گفت: وقتی سرمایه گذاران می بینند که برای واحدهای موجود مشتری وجود ندارد، پروژه های جدیدی را شروع نمی کنند، زیرا در حال حاضر قدرت خرید در بازار است. طبقه متوسط ​​بازار مسکن از بین رفته است و به هر حال سالمندان نمی توانند با حقوق فعلی خود خانه بخرند در حالی که تمام هدف از ساخت مسکن به صورت عمده در کشور برای افراد مسن، زوج های جوان، کارگران و کارمندان و … است. اما اکنون توانایی خرید خانه را از دست داده اند.

وی با بیان اینکه دوره انتظار ازدواج زوج های جوان در تهران با توجه به سطح دستمزدها به بیش از 74 سال افزایش یافته است، گفت: دولت با توجه به سیاست های اتخاذ شده از سوی نخبگان اقتصادی در سال های اخیر چنین دوره انتظاری را ایجاد کرده است. بنابراین حتی اگر موجودی وام مسکن به 1 میلیارد تومان هم افزایش پیدا کند، این موضوع تاثیری بر توانایی مردم برای خرید مسکن نخواهد داشت، زیرا آن وام در نهایت باید بازپرداخت شود که مردم بر اساس آن توانایی انجام آن را نخواهند داشت. دستمزدهای فعلی

Charlie Ray

نرد سفر. علاقه مند به موسیقی. بشارت دهنده توییتر. متعصب بیکن کاوشگر Wannabe. دانشجو. گیک وب دوستانه. تمرین کننده آبجو آماتور. ارتباط دهنده.

تماس با ما