زیباترین روستاهای ایران را بشناسید

اگر اهل سفر باشید مطمئناً مزیت های سفر به روستاهای دیدنی ایران را نسبت به سفر به شهرهای بزرگ می دانید.

به گزارش ایرنا، اکثر روستاهای زیبای ایران طبیعتی بکر و دست نخورده دارند، آب و هوایشان مطبوع و سالم است، غذاهای جذاب و خاصی دارند، مردمانشان مهمان نواز و آداب و رسوم جذابی دارند.

زیباترین روستاهای ایران را بشناسید

دهکده ورامانات تخت, کردستان

بسیاری از زیباترین روستاهای ایران در دامنه کوه های مرتفع و در زمین های شیب دار بنا شده اند. Дехкдех ораманат чатх настояние из эн новый ростахай зибай Ирании ист. سن تمدن در برخی مناطق به 40000 سال می رسد. این روستا در میان کوه های زاگرس قرار دارد و خانه های سنگی آن نیز مانند مسجد بر روی پلکان قرار گرفته است.

رودخانه‌های سیروان و لیلا به این روستا جان می‌بخشند و جنگل‌های اطراف با درختان صورتی وحشی، زالزالک و بلوط طبیعت دل‌انگیزی ایجاد کرده‌اند. اورامانات تخت از سطح دریا 1450 متر فاصله دارد و به همین دلیل است که در بهار و تابستان هوای معتدل و مطبوع این منطقه است.

بد نیست بدانید که تخت از 2 قسمت کوچک و بزرگ تشکیل شده است که قسمت کوچک آن متعلق به شهر حلبچه عراق و قسمت بزرگ آن مربوط به استان های کرمانشاه و کردستان است. دهکده ورامانات تخت از 3 قسمت هورامان تخت، زهور و لهون شده است.

چگونه به اورامانات تخت سفر کنیم؟

برای بازدید از این روستای تاریخی که یکی از زیباترین روستاهای ایران است، پس از عزیمت به استان کردستان باید 75 کیلومتر به سمت جنوب شرقی شهر مریوان حرکت کنید.

زیباترین روستاهای ایران را بشناسید

روستای زیارت، گرگان

یکی از آثار به جای مانده از روستاهای قاجار و پهلوی، روستای زیارتی گرگان است که جنگل های سرسبز، راه های روستایی و آبشار کوچک شگفت انگیز در انتهای روستا، آن را به یکی از زیباترین روستاهای ایران برای طبیعت گردان تبدیل کرده است. بهترین زمان برای سفر به این منطقه که 1000 متر از سطح دریا ارتفاع دارد، اواسط بهار و اوایل تابستان است. در این زمان هوا خیلی گرم نیست و می توانید از خنکی صبح و عصر لذت ببرید. مردم محلی روستای زیارت مهربان و مهمان نواز هستند و امامزاده ای که در روستا قرار دارد برایشان اهمیت زیادی دارد.

Рустай зиарат احتمالا مکانی آرام، آرامش بخش، سنتی و باستانی برای همه است که باعث می شود شهر شلوغ را فراموش کنید. اگر قصد سفر به استان گلستان یا گرگان را دارید، این روستا می تواند محل مناسبی برای اقامت باشد.

چگونه برای بازدید سفر کنیم؟

روستای زیارت تا جنوب گرگان 20 دقیقه فاصله دارد و اولین قسمت مسیر آن بلوار ناهارخوران است که خود مکانی توریستی و جذاب است.

زیباترین روستاهای ایران را بشناسید

روستای میمند، کرمان

اگر در مورد روستاهای باستانی و تاریخی ایران کنجکاو هستید، پس مقصد بعدی روستا است. میمند به دلیل خانه های حفر شده در دل کوه به عنوان یکی از دیدنی ترین و زیباترین روستاهای ایران نام گرفت و در سال 2014 به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این روستای صخره ای و سنگی با قدمتی هزاران ساله یکی از اولین سکونتگاه های ایران به شمار می رود.

آب و هوای میمند معتدل و کوهستانی است و بهتر است در اواسط بهار از آن دیدن کنید. پوشش گیاهی این منطقه بیشتر از بوته های کوتاه و درختان وحشی پراکنده تشکیل شده است. مهم ترین محصولات کشاورزی گردو، بادام، انگور و صورتی است که در دره های سرسبز و در حاشیه چشمه ها نیز مصرف می شود.

چگونه به میمند سفر کنیم؟

این روستای زیبا در 38 کیلومتری شهر بابک کرمان و در 266 کیلومتری شهر کرمان قرار دارد که البته ارزش دیدن یکی از زیباترین روستاهای ایران را دارد.

زیباترین روستاهای ایران را بشناسید

روستای کندوان تبریز

یکی دیگر از روستاهای سنگی ایران در شرق استان آذربایجان و در شمال شرقی تبریز قرار دارد. تمام خانه‌های این روستا نیز مانند میمند از سنگ تراشیده شده‌اند، با این تفاوت که این سنگ‌ها صدها سال پیش در اثر فوران کوه سهند شکل گرفته‌اند. کندوان قدمتی 800 ساله و حدود 670 نفر دارد. خانه‌های روستای کندوان مخروطی شکل هستند و با گشت و گذار در مغازه‌ها و بررسی صنایع دستی، گیاهان و ادویه‌های محلی می‌توانید نمای کلی از زندگی این غارنشینان در دوران مدرن را به دست آورید.

معماری بی نظیر، مناظر شگفت انگیز، غارهای آهکی و هتل سنگی لاله، کندوان را به یکی از زیباترین روستاهای ایران تبدیل کرده است. همچنین مردم مهمان نواز این روستا به گردشگران اجازه می دهند تا وارد خانه هایشان شده و عکس بگیرند و یا با قیمتی مناسب در خانه هایشان اقامت کنند و تجربه ای بی نظیر به دست آورند.

بهترین زمان برای سفر به این روستای زیبا از اواخر بهار تا اوایل فروردین است.

چگونه به کندوان سفر کنیم؟

برای رسیدن به کندوان باید 30 کیلومتر بین تبریز و ایسکو طی کنید و از آنجا 18 کیلومتر به سمت جنوب حرکت کنید تا پس از پشت سر گذاشتن شهر اسپیژن و روستاهای قدیمی به این روستا برسید.

زیباترین روستاهای ایران را بشناسید

روستای آبیانه، اصفهان

آبیانه به خاطر خانه‌های کریمز رنگش به روستای کریمز معروف است. این روستا در فاصله ۴ کیلومتری شهر نطنز اصفهان در دامنه کوهی به نام کرکس که یکی از مرتفع ترین مناطق ایران و از دیدنی های اصفهان محسوب می شود، قرار دارد. باستان شناسان نشان می دهند که این روستا در حدود 1500 سال پیش ساخته شده و ویرانه های باستانی این روستا در دوره های سلجوقی، قاجار، ساسانیان و صفویه ساخته شده است.

در این روستای تاریخی که یکی از زیباترین روستاهای ایران محسوب می شود، خانه ها از آجر و خشت ساخته شده اند و این خانه ها دارای پنجره های بسیار زیبا و ایوان های چوبی هستند. مردم محلی خانه های بیرونی خود را با نوعی سنگ ریزه قرمز رنگ تزئین کرده اند که از یک ماده معدنی در نزدیکی این روستا دیده می شود. طی سال های گذشته تعداد ساکنان ابیانه به چند صد نفر کاهش یافته است اما این مردم همچنان به شیوه سنتی زندگی می کنند. مردم روستا هنوز لباس های محلی می پوشند و مغازه هایی در این روستا وجود دارد که امکان تجربه و عکاسی از پوشیدن لباس های محلی را به شما می دهد.

چگونه به خارج از کشور سفر کنیم؟

برای سفر به شهر باید از اصفهان به نطنز بروید و پس از طی مسافت 4 کیلومتری به شهر می رسید.

زیباترین روستاهای ایران را بشناسید

Rostay Masolha، گیلان

روستای تاریخی و توریستی ماسوله یکی از زیباترین روستاهای ایران است که با هوای مه آلود و تابستان های خنک و زمستان های برفی می تواند خاطرات فوق العاده ای را برای همگان رقم بزند. این روستای پلکانی در حدود 1000 سال پیش ساخته شده و منظره بسیار جذابی را برای گردشگران ایجاد کرده است. اگر شما هم به عکاسی علاقه دارید، معماری این روستا می تواند سوژه فوق العاده ای برای شما باشد.

خانه های ماسوله نزدیک به هم ساخته شده اند و سقف هر خانه قسمت بالایی خانه است. از پشت بام ها و حیاط های این روستا به عنوان عابر پیاده نیز استفاده می شود. در ماسوله هیچ خودرو و موتورسیکلتی اجازه تردد ندارند و همین موضوع دلیل پاکی هوای این روستا که یکی از زیباترین روستاهای ایران به شمار می رود، می باشد. جالب است بدانید که اختلاف ارتفاع پایین ترین و بلندترین نقطه 120 متر است. این روستا علاوه بر معماری خارق‌العاده‌اش، توسط جنگل‌ها و کوه‌های بسیار سرسبز احاطه شده است که صحنه‌های خاصی را برای بازدیدکنندگان ایجاد می‌کند.

چگونه به ماسوله سفر کنیم؟

برای سفر به ماسوله باید خود را به شهر فومن که در استان گیلان قرار دارد برسانید و از مسیری بسیار زیبا و رویایی به این روستای دیدنی برسید.

زیباترین روستاهای ایران را بشناسید

فیلباند، مازندران

این روستا بر فراز ابرها قرار دارد و همین موضوع مازندران را به یکی از دیدنی ترین و زیباترین روستاهای ایران تبدیل کرده است. می توانید از تماشای عبور ابرها در ارتفاعی کمتر از خودتان لذت ببرید. زمانی که هوا صاف و آفتابی است، با حضور در این روستا که در مرتفع ترین نقطه منطقه بنا شده است، می توان منظره ای فوق العاده از زمین های سرسبز و جنگل های زیبای اطراف را دید. تماشای طلوع، غروب خورشید و غروب خورشید در فیلبند مطمئناً تجربه ای به یاد ماندنی را برای شما رقم خواهد زد. به خصوص زمانی که خورشید به ابرها می تابد و آنها را با نور چشم نواز خود رنگ می کند.

آرامش خاطر می تواند شما را برای مدتی از زندگی شهری پرشتاب دور کند. بهترین زمان برای سفر به این روستا بهار و تابستان است.

چگونه به فیلبند سفر کنیم؟

برای رسیدن به فیلبند پس از طی مسیر 140 کیلومتری در جاده هراز، وارد 30 کیلومتری فرعی جاده شوید که شما را به فیلبند می رساند. این روستا در ۸۶ کیلومتری بابل و ۵۶ کیلومتری امل قرار دارد و مسیر منتهی به آن مناظر فوق العاده ای را به نمایش می گذارد.

Shirley Bond

خواننده Wannabe. ماون غذا. طرفدار فرهنگ پاپ علاقه مندان به تلویزیون درونگرا. تنظیم کننده. پیشگام موسیقی. متفکر معتبر.

تماس با ما