زیبای خفته: 10 اثر شگفت انگیز کمبود خواب | سلامت نیوز

ممکن است تمام تلاش‌های خود را تضعیف کنید، حتی اگر یک رژیم غذایی سالم و ورزش روتین داشته باشید، اما حداقل 7 ساعت در هر شب نخوابید. و ما زیاده روی نمی کنیم! سلامتی ما به خواب بستگی دارد، اما بسیاری از ما به اندازه کافی از آن استفاده نمی کنیم.

در اینجا 10 اثر غافلگیر کننده و جدی از آنچه که کم خوابی می تواند برای بدن شما ایجاد کند، آورده شده است.

1. مشکلات سلامتی

اثرات جدی کمبود خواب بر سلامت جسمانی شما با یا بدون هیچ عواقب بلندمدتی وجود دارد. فشار خون بالا، دیابت، حملات قلبی، نارسایی قلبی یا سکته مغزی برخی از شدیدترین مسائل بالقوه مرتبط با کمبود خواب طولانی مدت هستند. چاقی، افسردگی، تضعیف پاسخ سیستم ایمنی و کاهش میل جنسی از دیگر مسائل مرتبط هستند.

2. میل جنسی را از بین می برد

اگر به خواب خود و ساعات خواب مورد نیاز خود توجه کافی نداشته باشید، میل جنسی شما نیز می تواند تحت تأثیر قرار گیرد. متخصصان خواب بر این باورند که مردان و زنان کم خواب از کاهش میل جنسی و اشتیاق کمتر برای رابطه جنسی خبر می دهند. افزایش تنش، خستگی و کاهش انرژی ممکن است از عوامل اصلی کمک کننده باشد.

3. به مسائل روانپزشکی کمک می کند

شواهد کلی نشان می دهد که کمبود خواب در یک دوره زمانی می تواند علائم افسردگی را تشدید کند. بی خوابی، شایع ترین مشکل خواب، به شدت با افسردگی مرتبط است. کم خوابی اغلب علائم افسردگی را بدتر می کند و افسردگی خود می تواند به خواب رفتن را دشوارتر کند.

4. منجر به افزایش وزن می شود

در صورت خوابیدن در مورد وزن بدن، ممکن است وزن کم کنید. به نظر می رسد خواب ناکافی با افزایش گرسنگی و اشتها و همچنین با چاقی مرتبط باشد.

5. بر حافظه تأثیر می گذارد

ظرفیت شما برای فکر کردن، به خاطر سپردن و پردازش اطلاعات ممکن است تحت تأثیر کم خوابی قرار گیرد. خواب برای خود سازماندهی مغز بسیار مهم است، به ویژه زمانی که صحبت از انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت می شود. خواب کافی برای یادآوری حافظه ضروری است.

6. پوست شما را پیر می کند

اکثر مردم پس از چند شب بدون خواب، چشم های متورم و پوست رنگ پریده را تجربه کرده اند. اما مشخص شده است که کمبود خواب در طول زمان می تواند باعث ایجاد چین و چروک های ظریف، پوست کدر و کیسه های تیره زیر چشم شود. هورمون استرس، کورتیزول، زمانی که کمبود خواب رخ می دهد، بیشتر توسط بدن شما ترشح می شود. پروتئینی که خاصیت ارتجاعی و صافی پوست را حفظ می کند، کلاژن، می تواند توسط کورتیزول بیش از حد تجزیه شود.

7. باعث تصادف می شود

خواب ناکافی یک خطر بزرگ ایمنی عمومی در هر روز در جاده است. خواب آلودگی می تواند رانندگی را دشوارتر از مستی کند. تاریخ گواه این است که برخی از بدترین تراژدی‌ها در زمان‌های اخیر، از جمله حادثه هسته‌ای جزیره سه مایل در سال 1979، نشت نفت گسترده اکسون والدز، فاجعه هسته‌ای چرنوبیل در سال 1986 و موارد دیگر در نتیجه محرومیت از خواب هستند.

8. عملکرد مغز معیوب

همه ما تنها پس از یک شب بی قرار، گیجی، خستگی، تحریک پذیری و عدم تمرکز را تجربه کرده ایم. توانایی های ذهنی زمانی که مغز نتواند در مدت زمان طولانی به درستی استراحت کند، می تواند به طور قابل توجهی بدتر شود.

9. شما را خفه می کند

فرآیند تفکر و یادگیری با خواب کمک زیادی می کند. این فرآیندهای شناختی به طرق مختلف از کم خوابی رنج می برند. اول اینکه مانع توجه، آگاهی، تمرکز، استدلال و حل مسئله می شود. در نتیجه یادگیری موثر دشوارتر می شود.

10. قضاوت را مختل می کند

کمبود خواب می تواند بر کیفیت درک ما و پذیرش واقعیت چیزها و رویدادها تأثیر بگذارد. در نتیجه، بر توانایی ما برای قضاوت صحیح نیز تأثیر می گذارد زیرا ممکن است نتوانیم رویدادهای محیط خود را به درستی ارزیابی کنیم.

همچنین بخوانید: 10 راه برای کاهش طبیعی اضطراب

برای مدتی استراحت وقت بگذارید، حتی اگر کارهای بسیار دیگری برای انجام دادن وجود دارد – خانواده، چیزهای شخصی و زندگی کاری. اینها چالش‌هایی هستند، اما اگر مردم درک کنند که خواب کافی چقدر مهم است و چگونه بهتر بخوابند، تفاوت زیادی ایجاد می‌کند.

(سلب مسئولیت: مقاله بر اساس اطلاعات کلی است و جایگزینی برای توصیه یک متخصص نیست. زی نیوز این موضوع را تایید نمی کند.)

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبربهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliances