سراحت سروش رفیعی سکوت تاج است

شکست پرسپولیس در هفته هفتم رقابت های لیگ برتر فوتبال ایران تبعات زیادی دارد. این تیم که در خانه رقیب تبریزی میزبان بود، در روزی که هیچ نشانی از قدرت همیشگی خود نداشت، پس از پایان وقت برای دادن سه امتیاز بازی را ترک کرد. اما نه شکست پرسپولیس، بلکه اظهارات سروش رفیعی بازیکن شیرازی این باشگاه و البته یحیی گل محمدی سرمربی این تیم بعد از بازی خبرساز شد. هر دوی آنها در کنار سایر بازیکنان و اعضای کادر فنی پرسپولیس معتقد بودند که اصلا فوتبال برایشان مهم نیست و مهم نیست چه نتایجی به دست می آید.

یحیی گفت: بنابراین رمزهای زیادی در نامه های این دو چهره پلیس نهفته است که تصادفی غیرطبیعی است که قابل توضیح نیست و سروش رفیعی نیز با اشاره به تماس ها و تماس هایی که صورت گرفته به حل معما کمک کرده است.

هیچ کس به این مرد اهمیت نمی دهد

سروش رفیعی هافبک خلاق باشگاه پرسپولیس بعد از بازی با تراکتور در مکسدزون مقابل خبرنگاران ایستاد. О ба году Анке бихосле нишан мидад, вли ба ик кувам мхом, нишан дад миберей безхай бызхай. سروش گفت هرکسی که می تواند حرفش را پخش کند بیاید جلو. مشخص بود که بازیکن پرسپولیس قرار است حرف هایی بزند که گفتنش چندان راحت نیست. ساروش رفیعی با شروع گفتگو متوجه شد که قرار است به برخی از نامه های یحیی گل محمدی که در کنفرانس قبل از دیدار با تراکتور شنیده است اشاره کند.

سروش با اشاره به سخنان یکی از سخنرانان تندرو (برای جلوگیری از توهم خودبرتربینی نامش در این مقاله نیامده) که به طرز عجیبی صاحب تریبون است و هیچ ابایی از به کار بردن الفاظ رکیک و توهین های زشت به فوتبالیست ها ندارد، گفت. که ما هم می دانیم ناموس، زن و زندگی چیست: «راستش را بخواهید، هیچ روحیه و انگیزه ای برای صحبت درباره فوتبال وجود ندارد و اصلاً برایم مهم نیست که بدانم چه اتفاقی افتاده است. ای کاش بازی را ندیده بودیم و این نامه ها را می گفتم اما اصلا حال و حوصله بازی نداریم. حال و حوصله بازی نداریم. اما ما آمدیم و اینگونه بازی کردیم و اینگونه بازی می کنیم. اما یک چیز مردم را آزار می دهد. ما نبودیم و ندیدیم اما اگر بگوییم در این مملکت برای خاک و زن و بچه و ناموس و کشور این کارها را کردند. ناموس و زن و جان چیست؟ ما یک چیز را فهمیدیم. بگذارید از این راه شروع کنم؛ اگر کسی بخواهد در مورد مسائل خاصی صحبت کند، ما فوتبالیست ها و ورزشکاران صحبت می کنیم و سرمان را پایین می اندازیم و اینطور طرد می شویم و هر اتفاقی افتاد همان شد. دیگر اینطور نیست و ما آنقدر بدبخت نیستیم که… هرجا می روند اسم فوتبالیست را می آورند و نمی دانم چه اشتباهی کردیم اما اینطور نیست که ساکت بمانیم.»

چند روز قبل از اینکه یحیی گل محمدی در نشست خبری پرسپولیس خطاب به فرد مظلوم گفت: «انشالله آخرین بار باشد که این اشتباهات را می کنی»، سخنران تندرو با اشاره به حمایت ورزشکاران از حمایت مردم در اتفاقات اخیر سخنان ناشایستی به همسران فوتبالیست ها زده است.حمایت فوتبالیست ها از این اتفاق برای آسایش بانوان است. سروش رفیعی اما می گوید دیگر اینطور نیست که کسی بخواهد به این راحتی از زن و بچه بازیکنان حرف بزند. اول از همه یک حرف را تایپ کردم و انداختم بیرون و چهار داستان را کنار هم گذاشتیم و بعد اسمش را وارد کردم… اما اینطور نیست که هر چه می خواهی بگویی، دیروز آنقدر زیبا بود که آقایا گل محمدی گفت; مطلقاً هیچ عددی وجود ندارد که بتوانیم در مورد زنان و کودکان صحبت کنیم. من واقعاً نمی دانم کسی کیست. اگر کسی اهمیتی نمی دهد، پس چگونه پشت میکروفون می نشیند و به هزاران نفر گوش می دهد؟ اگر یکی اصرار کرد که برویم شکایت کنیم… اینجوری هم نیست. نمی دونم تو کی هستی ولی میتونی بدون محافظ بیای و تو چشمام نگاه کنی و در مورد زن و بچه ام حرف بزنی. وجود داری؟ خدایا اگه داری فوتبالیست ها هر آنچه از باشگاه به دست آوردند به دست آوردند. آیا به این همه مردمی که زن و فرزندشان در دنیا هستند و همه ما آنها را می شناسیم و شما آنها را بهتر از هرکس دیگری می شناسید و برخی از آنها سیاستمدار هستند اهمیت می دهید، آیا اهمیت می دهید در مورد آنها صحبت کنید؟ خدایا اگه داری من اینقدر بی شخصیت و بی ادب نیستم که این آقا حرف بزنم. اما به فرد زن و بھه آن اقا حجاب اسلامی و کدر دران، دمشان غرم. دلشان داھہ، کیںشان بوده و دوست دردان دهدان حجاب اسلامی و ما بادید لیکیزیم. اما زنان و کودکان چه نوع لباس هایی می پوشند؟ بیایید نسبت به این اتفاقات واکنش نشان دهیم. چقدر بد است البته، شاید شما به دنبال هواداران فوتبال هستید، اما این چیزی نیست که می خواهید بگویید. برای من زن و بچه مهم است، دختر و زن این سرزمین هم مهم است. مهم. همه‌شان مهم‌اند، همه‌شان نموس‌ها و کاموتانان ما شتید. به خودتان اجازه ندهید در مورد آنها چیزی بگویید.”

بازخاست بازخاست بازکست بازیروسلی کیل با ترکترو؟

صراحت سروش رفیعی در دفاع از بازیکنان فوتبال تنها بخشی از معمای شرایط باشگاه پرسپولیس و وضعیت روحی بازیکنان این تیم را حل کرد. چرا که در کنار این پرونده، هم یحیی و هم سروش رفیعی کدهایی دادند که مشخص شد پیش از دیدار با تراکتور، اتفاق عجیبی برای برخی از بازیکنان پرسپولیس رخ داده است.

یحیی گل محمدی در بخشی از صحبت های خود پس از بازی گفت: شرایط بازی قبل از بازی عادی نبود و آمادگی ذهنی برای این بازی نداشتیم و دلایل مختلفی داشت و فکر می کنم نمی توان در مورد آن صحبت کرد. این دلایل اینجاست.” دلیلش هم این است که یحیی گل محمدی به آن اشاره می کند و می گوید نمی توانم در این مورد صحبت کنم، اما رفیعی دیگر حرف نمی زند. او در مکسدزون گفت: اگر یک کلمه بگوییم و از حسین ماهینی دفاع کنیم، چه می شود، شما صد بار زنگ بزنید و 10 جا درخواست کنید و شب دنبالمان بیایید، اما اگر یکی بیاید و چیزی به ما بگوید و برود، چیزی نیست. با آن اشتباه است.” مشخص است کدهای ارائه شده مربوط به شایعاتی است که پلیس شب قبل از دیدار با تراکتور در مورد پلیس صحبت کرده است. در واقع شایعه شده بود که تعدادی از بازیکنان پرسپولیس به همراه کریم باقری سرمربی این تیم توسط یکی از نهادها احضار شده و در آنجا به طور جدی در مورد ماجرا و حمایت هایی که از حسین ماهینی و … حوادثی که در ایران رخ داد این موضوع حتی به این شایعه منجر شد که بازیکنان این تیم تصمیم گرفته اند بازی را با تراکتورسازی انجام دهند. همین موضوع دلیل اصلی آن بود که هم سرمربی و هم بازیکنان پرسپولیس معتقد بودند صحبت از فوتبال بعد از شکست این باشگاه مقابل تراکتورسازی مهم نیست و نباید در چنین شرایطی به فوتبال اهمیت داد.

مهدی تاج کجاست؟

مشکلی که اخیرا سروش رفیعی و یحیی گل محمدی به آن اشاره کردند، همان مشکلی است که قبلا وجود داشت. جدای از قسمت دوم صحبت های یحیی و سروش که در نیمه راه به آن اشاره کرد، این موضوع که صحبت های گوینده افراطی است، باعث رنجش فوتبالیست ها شده و هیچ نهادی قصد برخورد با توهین های او را ندارد، به معضلی جدی تبدیل شده است. نباید فراموش کرد که پیش از این سردار آزمون در همان روز با فحاشی به همسران فوتبالیست ها از خانه بیرون رفت و ماجرا را در اینستاگرام منتشر کرد. نکته جالب اینجاست که هیچکس چنین فردی را که سروش رفیعی به آن اشاره کرد در دست ندارد، اما عجیب است که با وجود توهین های ظالم باز هم بستری را برای او فراهم می کنند تا بتواند اظهارات جنجالی خود را بدون داشتن کوچکترین نگرانی بیان کند.

در چنین فضایی باید این سوال را مطرح کرد که مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال کجاست و چرا از فوتبالیست ها حمایت نمی کند؟ با توجه به موقعیت و سوابق مهدی تاج، هیچکس توقع ندارد که او از فوتبالیست های داستان حمایت کند و از مرگ مهسا امینی حمایت کند، آیا از طرف فلانی توهین شده است؟ عجیب است که مهدی تاج این روزها حمایت مسئولان باشگاه پورتو و البته شهردار این شهر را بسیار دقیقتر از مهدی طارمی در مورد مشکل می بیند اما حاضر نیست قدمی در جهت توهین علنی به فوتبال بردارد. بازیکنان و خانواده های آنها، حتی در حد یک بیانیه. چند ماهی است که در پرتغال متهم مهاجرت را به خاطر گرفتار شدن مجازات می کنند. اما مسئولان باشگاه و شهر پورتو این اتهام را قبول ندارند و کاملا از بازیکن ایرانی در تیم خود حمایت می کنند. حال سكوت مهدي تاج در روزهايي كه بايد علامت بزند صحيح است، فقط «كرسي» برايش مهم نيست، زيرا اينها حوادثي است كه با هيچ بهانه اي قابل توجيه نيست.

Morgan Bullock

هاردکور الکل ماون. علاقه مند شدید به اینترنت دوست داشتنی توییتر متعصب. دردسر ساز.

تماس با ما