سودان جنوبی در مسیر صلح پایدار با یک سال «ساخت یا شکست» مواجه است

نیکلاس هیزوم، نماینده ویژه دبیرکل و رئیس مأموریت حافظ صلح سازمان ملل در سودان جنوبی (UNMISS) گفت: «ما سال 2023 را سال «ساخت یا شکست» و آزمونی برای همه طرف‌ها در توافق صلح می‌بینیم.

او با ارائه توضیحاتی به شورا در مورد آخرین گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد سودان جنوبی، پیشنهاد داد برنامه اقدام اولویت دار برای مرحله حساس اجرای توافقنامه صلح 2018 کشور که برای پایان دادن به یک جنگ داخلی ویرانگر طراحی شده است.

او نیز به اشتراک گذاشت پیشرفت و بازتاب در طول دوره گزارش 1 دسامبر تا 15 فوریه، که شاهد بودیم تشدید نیازهای بشردوستانه در میان خشونت، آوارگی، گرسنگی، شوک های آب و هوایی، و بحران های بهداشت عمومی.

“انتخاب سخت”

رهبری سودان جنوبی است اکنون با یک انتخاب جدی روبرو استاو گفت. “آنها می توانند در اجرای فوری توافقنامه صلح خود، مسیر همکاری و آشتی متقابل را در پیش بگیرند، یا می توانند راهی پست را انتخاب کنند که امتیاز منافع شخصی و تضاد بر سر ملت سازی

آقای آقای با گزارش پیشرفت محدود در اجرای توافقنامه و نقشه راه آن به سوی صلح. هیسوم از تعهد دولت انتقالی استقبال کرد، اما گفت که “لغزش”های فعلی در دیدار با جدول زمانی توافق شده همچنان یک نگرانی است. او پس از تمدید زمان‌بندی دو سال از سوی طرف‌ها، گفت: «نه ذینفعان و نه جامعه بین‌المللی نمی‌خواهند به تمدید بیشتر فکر کنند».

“ما معتقدیم که تعدادی وجود دارد موانع کلیدی وی با اشاره به چندین زمینه برای اقدام، افزود که طرفین باید شفاف باشند تا سودان جنوبی را با موفقیت در مرحله نهایی تکمیل کند.

از جمله قانون اساسی جدید، انتخابات

او گفت که پیش نویس قانون اساسی جدید فرصتی حیاتی برای تقویت هماهنگی و جلوگیری از تکرار درگیری داخلی است که دهه گذشته را تعریف کرده است. او گفت که این امر مستلزم یک فرآیند فراگیر است که صدایی به همه مردم سودان جنوبی، از جمله جوامع به حاشیه رانده شده بدهد، از دولت می خواهد که روند را سریع تر پیگیری کنداز جمله پایان دادن به تعطیلات طولانی مجلس.

به دنبال درخواست دولت برای کمک قبل از انتخابات برنامه ریزی شده در سال 2024، او گفت که یک ماموریت ارزیابی سال 2021 نشان می دهد که تلاش ها باید بر ایجاد معماری و محیطی برای انتخابات امن متمرکز شود.

“نیاز وجود دارد تمام کارهای مقدماتی را سریع انجام دهید اکنون او گفت: دولت انتقالی چارچوب قانونی و تشکیل مجدد کمیسیون ملی انتخابات را نهایی کند.

نیکلاس هیسوم، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس هیئت سازمان ملل متحد در سودان جنوبی، نشست شورای امنیت را در مورد وضعیت سودان و سودان جنوبی توضیح می دهد.

نیکلاس هیسوم، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس هیئت سازمان ملل متحد در سودان جنوبی، نشست شورای امنیت را در مورد وضعیت سودان و سودان جنوبی توضیح می دهد.

فضای مدنی را گسترش دهید

گسترش فضای مدنی و سیاسی « خواهد بود تعریف میراث دوره انتقالیوی تاکید کرد. “این معیار نهایی را تشکیل می دهد که بر اساس آن اعتبار روند انتخابات مورد قضاوت قرار می گیرد و تعیین می شود. پایه و اساس یک دموکراسی پایدار که می تواند از درگیری بیشتر جلوگیری کند.»

به نوبه خود، UNMISS است درگیر کردن ذینفعان او گفت که برای طرح سؤالات حیاتی در راستای ایجاد فضای امن مدنی.

او همچنین پیام‌های ناشی از اخیر را مورد توجه قرار داد کنفرانس بین المللی رهبری تحول آفرین زناندر جوبا پایتخت سودان جنوبی برگزار شد. فراخوان‌ها برای اقدام در این گردهمایی بر فضای محافظت‌شده‌تر برای زنان و دختران تأکید داشت نقش خود را به عنوان عوامل تغییر پذیرا باشند“، او گفت.

فضاهای خشونت

آخرین موانع مربوط به شرایط انسانی و امنیت، او ادامه داد. او با درخواست برای شروع فوری برای تقویت و استقرار نیروهای متحد ضروری – یک ارتش ملی، پلیس و یک عملیات امنیتی منسجم – گفت که آنها “می توانند در دوران گذار دارایی یا بدهی باشند”.

نگرانی در مورد موج خشونت بین جمعی، جایی که ابعاد قومی یا قبیله ای، دستاوردهای صلح را که به سختی به دست آمده را تهدید می کند، او از یک چرخه اخیر ابراز شوکه کرد قتل انتقام جویانه و عمل غیر قابل قبول آدم ربایی و استفاده از خشونت مبتنی بر جنسیت به عنوان ابزار جنگ.

با توجه به اینکه حفاظت از غیرنظامیان “ضربان قلب” ماموریت سازمان ملل است، او به هفت گزارش حقوق بشر منتشر شده توسط UNMISS اشاره کرد که شامل توصیه هایی برای بهبود زمینه های عدالت، پاسخگویی و آشتی است.

بعلاوه، UNMISS از مقر سازمان ملل درخواست کرده است تا یک مطالعه توانمندی را انجام دهد تا بررسی کند که آیا موردی برای تقویت استقرار یونیفرم در چارچوب اختیارات مجاز آن قبل از چرخه انتخاباتی وجود دارد یا خیر.

“اینها اولویت ها همه متقابلاً تقویت می شونداو گفت. “وجود دارد هنوز زمان کافی برای دستیابی به آرمان ها، اهداف و زمان بندی های مندرج در توافقنامه صلح. ما می خواهیم باور کنیم که سودان جنوبی این کار را خواهد کرد از این فرصت بسته شدن سریع نهایت استفاده را ببرید

وی با اشاره به اینکه شوک ها و درگیری های اقلیمی همچنان بر وضعیت انسانی تأثیر می گذارد، گفت: جریان طرح پاسخ 1.7 میلیارد دلاری برای رسیدن به 6.8 میلیون نفر نیازمند، تنها سه درصد بودجه باقی مانده است.

طارق طالحما، سرپرست بخش عملیات و حمایت در دفتر هماهنگی امور بشردوستانه (OCHA)، در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره وضعیت سودان و سودان جنوبی توضیح می دهد.

طارق طالحما، سرپرست بخش عملیات و حمایت در دفتر هماهنگی امور بشردوستانه (OCHA)، در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره وضعیت سودان و سودان جنوبی توضیح می دهد.

تشدید نیازهای بشردوستانه

طارق طلحما، سرپرست بخش عملیات و حمایت در دفتر هماهنگی امور بشردوستانه (OCHA)، با تشریح وضعیت بدتر کنونی، گفت که نیازهای بی سابقه در حال افزایش است.

در سال 2023، 9.4 میلیون – 76 درصد از جمعیت سودان جنوبی او گفت – ممکن است به کمک های بشردوستانه نیاز داشته باشد. تخمین زده می شود که 7.8 میلیون نفر ممکن است با ناامنی غذایی مواجه شوند و بسیاری از آنها با شرایط فاجعه باری روبرو هستند، از جمله بیش از 1.2 میلیون کودک زیر پنج سال با سوء تغذیه حاد.

ترکیب آن، درگیری ها باعث جابجایی عمده شده اند، سوگند شوک های تغییرات آب و هوایی او گفت که نیازهای بشردوستانه را بیشتر برانگیخته است.

علیرغم اینکه سودان جنوبی یکی از خطرناک ترین مکان ها برای کارگران بشردوستانه است، شرکا با کمک به 5 میلیون نفر رسیده اند.

برای اقدام زودهنگام فراخوان دهید

با این حال، اقدام اولیه است حیاتی برای جلوگیری از رنج بیشتراو گفت که هدف OCHA گسترش تلاش‌ها برای دسترسی به بیش از 2.2 میلیون نفری است که در داخل کشور آواره شده‌اند، برخی از آنها از سال 2013.

او گفت که به راه حل های پایدار نیاز است و نمونه هایی از تلاش های جاری را ذکر کرد، از جمله برنامه توسعه استراتژیک چهار ساله برای حمایت از جوامع آسیب دیده از درگیری و بلایا.

در زمانی که نیاز فوری به اطمینان از دسترسی ایمن برای دسترسی به کسانی که نیاز به کمک دارند وجود دارد، تلاش های بین المللی مشترک باید به رانندگان رسیدگی کند از بحران طولانیوی گفت و از شورای امنیت خواست تا از آن حمایت کند.

“با یکدیگر، ما باید در سال 2023 کارهای بیشتری انجام دهیماو گفت. ما از همه بازیگران می‌خواهیم که تنش زدایی را تضمین کنند و به تعهدات خود پایبند باشند.»

شورای حقوق بشر

برای رسیدگی به وضعیت فعلی و نگرانی های جاری، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد این موضوع را بررسی خواهد کرد آخرین گزارش از سودان جنوبی در روز سه شنبه

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما