شورای امنیت می شنود که تهدید تروریستی داعش در مناطق درگیری همچنان بالاست و در حال افزایش است

ولادیمیر ورونکوف، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد، در آنجا آخرین گزارش سازمان ملل در مورد این سازمان تروریستی را به شورای امنیت ارائه کرد و بر نیاز به اقدام جهانی هماهنگ تاکید کرد.

آقای. ورونکوف با تمرکز بر وضعیت اسفبار قربانیان و بازماندگان تروریسم در سراسر جهان شروع کرد.

وی گفت: «از آنجا که فراتر از سرفصل ها و پشت اعداد، افراد و جوامع متعددی هستند که تحت تأثیر جنایات فجیع داعش و دیگر گروه ها و افراد تروریست قرار گرفته اند».

هنوز یک نگرانی

او گزارش داد که تهدید داعش همچنان بالاست و در مناطق درگیری و اطراف آن که این گروه و گروه های وابسته به آن فعال هستند، افزایش یافته است.

گسترش آنها در مرکز و جنوب آفریقا و ساحل به ویژه نگران کننده است.

او خطاب به سفرا گفت: «گزارش‌های قبلی نگرانی‌هایی را در مورد افزایش خطر حملات در مناطق غیردرگیری توسط بازیگران منفرد و سلول‌های کوچک الهام‌گرفته از داعش به همراه کاهش محدودیت‌های مربوط به بیماری همه‌گیر ایجاد کرد.»

“در حالی که این موضوع در طول این دوره گزارش محقق نشده است، سطح فعالیت های تروریستی همچنان برای کشورهای عضو نگران کننده است.”

تروریست های فن آوری

داعش همچنین به استفاده از اینترنت، رسانه‌های اجتماعی و بازی‌های ویدیویی برای اهداف تبلیغاتی و استخدام، همراه با فناوری‌های جدید و نوظهور مانند سامانه‌های هوایی بدون سرنشین یا هواپیماهای بدون سرنشین ادامه می‌دهد.

در همین حال، تعداد زیادی از افراد وابسته به افراط گرایان، از جمله کودکان، در کمپ ها و بازداشتگاه ها در شمال شرق سوریه باقی مانده اند.

آقای. ورونکوف توجه را به وضعیت وخیم جلب کرد و نسبت به عواقب گسترده و سرعت کند بازگشت هشدار داد.

ترس جنگجویان خارجی

وی تاکید کرد که موضوع جنگنده‌های تروریست خارجی منحصر به عراق و سوریه نیست، بلکه یک چالش جهانی است که پیامدهایی فراتر از پاسخگویی و پیگرد جنایات دارد.

جنگجویان با تجربه میدان نبرد که به سرزمین مادری خود یا کشورهای ثالث نقل مکان می کنند، این تهدید را بیشتر می کند.

همانطور که در این گزارش اشاره شد، حملات تروریستی انجام شده توسط چنین افرادی ثابت شده است به خصوص کشنده در مقایسه با اقدامات تروریستی صرفاً داخلی.”

همچنین مواردی وجود دارد که برخی از زنان رادیکالیزه مرتبط با داعش، خود را به عنوان استخدام‌کننده، تلقین به دیگران، و به‌ویژه به کودکان، بازسازی می‌کنند.»

ریشه در حقوق دارد

آقای. ورونکوف سه توصیه برای مقابله با تهدید دائمی ناشی از داعش و گروه های وابسته به آن ارائه کرد.

او خواستار رویکردهای چند بعدی، با “مکمل بیشتر” بین پاسخ های امنیتی و اقدامات پیشگیرانه شد. این استراتژی ها باید باشد حساس به جنسیت سوگند در حقوق بین الملل و حقوق بشر لنگر انداخته است.

در نهایت، با توجه به افزایش تهدید از مناطق درگیری، وی بر نیاز به درک بهتر رابطه پیچیده بین درگیری و تروریسم تاکید کرد.

همکاری و رعایت

یکی دیگر از مقامات ارشد سازمان ملل که به سفرا نیز اطلاع رسانی کرد، بر اهمیت همکاری بیشتر جهانی برای شکست تروریست ها تاکید کرد.

«فقط با کار کردن به صورت چندجانبه و مشارکتی ویشیونگ چن، سرپرست CTED، دبیرخانه کمیته ضد تروریسم خود شورا (CTC) گفت: ما در ارائه یک پاسخ موثر به تهدید تروریستی جهانی در حال تحول موفق خواهیم بود.

«تدابیر ما باید باشد سفارشی، پاسخگوی سن و جنسیت، سوگند – دشنام مطابق با حقوق بشر،” او اضافه کرد.

آقای. چن همچنین از تلاش‌های اخیر برای رسیدگی به استفاده تروریست‌ها از فناوری‌های جدید و نوظهور، مانند بیانیه دهلی، که اکتبر گذشته در هند به تصویب رسید، گزارش داد.

هدف این اعلامیه پوشش نگرانی‌های اصلی پیرامون موضوعاتی است که شامل سوء استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین، فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات، و روش‌های جدید پرداخت آنلاین و جمع‌آوری سرمایه می‌شود.

روی جنسیت تمرکز کنید

در همین حال، فرانزیسکا پراکسل تابوچی، نماینده جامعه مدنی تأکید کرد که چرا رویکردهای پاسخگوی جنسیتی باید در برنامه ها و سیاست های مبارزه با تروریسم گنجانده شوند.

او گفت که این فقط موضوع تحقق مشارکت زنان نیست، بلکه در عوض تضمین مشارکت فراگیر، عادلانه و رهبری افراد با هویت های جنسیتی متفاوت است.

خانم می‌گوید: «این امر مستلزم محاسبه تجربیات، نیازها و چالش‌های افراد و شناخت چگونگی ارتباط هویت‌های جنسیتی با سایر عوامل هویتی است. پراکسل تابوچی، که به نمایندگی از مرکز جهانی امنیت تعاونی، یک مؤسسه تحقیقاتی و سیاستی مستقل و غیرحزبی صحبت کرد.

به بیان ساده، ادغام دیدگاه جنسیتی پیش نیازی برای سیاست‌ها و برنامه‌های مبتنی بر حقوق بشر و مردم محور است که برای رسیدگی به مسائل صلح و امنیت، از جمله آن‌هایی که هدفشان مقابله با افراط‌گرایی خشونت‌آمیز و تروریسم است، انجام می‌شود.»

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

تماس با ما