شکاف بین غول‌های بازی‌سازی نشان‌دهنده آسیب‌های سرکوب اقتصادی چین است

اکتبر گذشته، مدیران شرکت چینی بازی NetEase و توسعه‌دهنده بازی‌های ویدیویی آمریکایی Activision Blizzard به کنفرانس ویدیویی Zoom پیوستند تا در مورد آینده شراکت 14 ساله خود برای ارائه بازی‌های Activision مانند World of Warcraft در چین صحبت کنند.

مدیران NetEase نگران قوانین جدید تحمیل شده توسط دولت چین بودند و می خواستند تغییراتی در قرارداد طولانی مدت خود با Activision ایجاد کنند تا از مطابقت آنها اطمینان حاصل کنند.

اما به گفته چهار نفر از آشنایان با مذاکرات و سندی که نیویورک تایمز مشاهده کرده است، شرکت‌ها این تماس را با تفسیرهای کاملاً متفاوتی از آنچه گفته شده بود، ترک کردند. آنچه مدیران NetEase ادعا کردند یک حرکت آشتی جویانه بود که توسط مدیران Activision به عنوان یک تهدید تلقی شد. یک ماه بعد، شرکت ها مذاکرات را قطع کردند.

در ژانویه، بیش از سه میلیون بازیکن چینی با پایان یافتن همکاری، دسترسی به بازی‌های نمادین اکتیویژن را از دست دادند و کارمندان خشمگین NetEase، مجسمه‌ای 32 فوتی از یک تبر از World of Warcraft را که خارج از دفتر مرکزی NetEase در هانگژو چین قرار داشت، به‌طور زنده پخش کردند.

این جدایی آزمایشی، پس از ماه‌ها گفتگو، به رابطه‌ای پایان داد که به نظر می‌رسید ثابت می‌کرد که تجارت جهانی می‌تواند با وجود شکاف‌های ژئوپلیتیک عمیق‌تر رشد کند. شراکتی که به ارزش 750 میلیون دلار درآمد سالانه بود، طبق پرونده های شرکت و شرکت تحقیقاتی بازی های ویدیویی Niko Partners، به مطالعه موردی دیگری در افزایش دشواری تجارت در چین تبدیل شد.

جزئیات شکست در مذاکرات بین Activision و NetEase، نگاهی غیرمعمول و پشت پرده به چگونگی تلاش شرکت‌های چینی و آمریکایی برای متعادل کردن منافع دولت چین با آنچه که معتقدند برای کسب‌وکارشان بهترین است، ارائه می‌دهد.

دولت چین تحت رهبری شی جین پینگ، بزرگترین شرکت های اینترنتی چین را تحت فشار قرار داده و از کسب و کارها خواسته است که به اولویت های حزب کمونیست پایبند باشند. این برنامه کودکان را از بازی های ویدیویی در روزهای مدرسه منع کرده است و فرآیندهای تأیید سختگیرانه خود را برای شرکت ها برای توزیع بازی های جدید سخت تر کرده است. سال گذشته، بازار 39 میلیارد دلاری بازی های چین برای اولین بار در سال های اخیر کاهش یافت.

دانکن کلارک، رئیس شرکت مشاوره سرمایه گذاری BDA چین در پکن گفت: بخش خصوصی در چین اکنون در موقعیت بسیار ضعیفی قرار دارد. هزینه دسترسی به بازار چین برای شرکت‌های غربی افزایش یافته است و برای شرکت‌های داخلی، ترس بیشتری از مقررات خودسرانه وجود دارد.

در بیانیه ای، مایکل لی، معاون Activision، گفت که تجربه این شرکت در چین برای نزدیک به 20 سال “بسیار مثبت” بوده است، از جمله مشارکت یک دهه آن با Tencent برای ارائه Call of Duty. “در حالی که این درست است که شراکتی که شما توصیف می‌کنید یک چرخش شگفت‌انگیز و نگران‌کننده داشته است، مهم است که تشخیص دهید این یک ناهنجاری بود.” لی گفت.

Alexandru Voica، سخنگوی NetEase، گفت که NetEase به کار خود ادامه داده است و “ما پیشنهاد می کنیم Activision Blizzard نیز همین کار را انجام دهد.”

از سال 2020، تنظیم‌کننده‌های ضدانحصار چین در حال بررسی ادغام‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مشترک قدیمی هستند که سرمایه‌های خارجی زیادی را جذب کرده‌اند. اصلاحات جدید ضد انحصار در تابستان گذشته به طور قابل توجهی جریمه را برای عدم رعایت این بررسی ها افزایش داد.

سال گذشته، مدیران NetEase از Activision خواستند تا اطلاعات افشای مرتبط، مانند درآمدهای سالانه و جزئیات مربوط به بخش‌هایی از تجارت خود را به رگولاتورهای چینی ارسال کند، اما Activision مخالفت کرد که مطابق با قانون نیست یا اینکه باید اطلاعات بیشتری را ارائه کند. به گفته چهار نفر با اطلاع از وضعیت و اسنادی که توسط The Times مشاهده شده است.

در مذاکرات مجدد قرارداد با Activision که هر چند سال از آغاز همکاری انجام می‌شود، NetEase گفت که می‌خواهد به قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌ها پایان دهد – یک نهاد تجاری که به NetEase کمک کرد تا بازی‌های Blizzard Entertainment، یک شرکت تابعه Activision، در چین را توزیع کند. NetEase گفت که می‌خواهد Activision مجوز بازی‌های خود را مستقیماً به NetEase بدهد که به NetEase کنترل بیشتری بر عملیات‌ها می‌دهد و به آن اجازه می‌دهد بدون کمک اکتیویژن با مقررات جدید مطابقت داشته باشد.

اندرو تانگ، یکی از مدیران باسابقه بازی در چین که روابط نزدیک با Activision دارد، گفت که فکر می‌کند NetEase صرفاً از مقررات ضد تراست به عنوان بهانه‌ای برای دستیابی به یک معامله بهتر استفاده می‌کند.

آقای NetEase به دلیل تمام این سرکوب‌ها و محدود کردن بازی بچه‌ها در چند سال گذشته تحت فشار زیادی قرار گرفته است. تانگ گفت. در نهایت، من فکر می‌کنم همه چیز به نتیجه نهایی مربوط می‌شود.»

اما به گفته افراد آشنا با این مذاکرات، قبل از بحث تمدید قرارداد در سال گذشته، تنش ایجاد شده بود.

دو نفر از افراد گفتند، مدیران NetEase معتقد بودند که بابی کوتیک، مدیر اجرایی Activision، در طول سال‌ها خواسته‌های غیرمنطقی داشته است. در سال 2018، NetEase از سرمایه گذاری 100 میلیون دلاری در Bungie خبر داد، یک توسعه دهنده بازی که با Activision برای تولید Destiny، یک بازی محبوب همکاری کرد. آقای. دو نفر دیگر گفتند که کوتیک از این سرمایه گذاری ناراضی بود زیرا Bungie از برنامه ریزی برای توسعه محتوای Destiny عقب مانده بود و او نگران بود که این سرمایه گذاری بیشتر شرکت را از تعهدات Destiny منحرف کند.

به گفته مردم، در آن سال، NetEase در یک شرکت سازنده بازی سرمایه گذاری کرد که توسط شخصی که تا همین اواخر یکی از کارمندان ارشد Activision بود، تاسیس شده بود، که این موضوع نیز باعث عصبانیت Activision شد. آقای. کوتیک به فکر پایان دادن به شراکت بود. قراردادی در سال 2019 بین Activision و NetEase شامل محدودیت‌هایی بود که NetEase را از استخدام کارمندان سابق Activision یا سرمایه‌گذاری در استودیوهای بازی که توسط آن‌ها هدایت می‌شد، باز می‌داشت.

این تنش ها در تماس اکتبر گذشته به اوج خود رسید. آقای. دو نفر از افراد مطلع گفتند که کوتیک و ویلیام دینگ، مدیر اجرایی NetEase، در مورد بسیاری از تنظیم کننده های ضد انحصار در سراسر جهان که قرارداد 70 میلیارد دلاری مایکروسافت برای خرید Activision را بررسی می کنند، بحث کردند. آقای. کوتیک به آقای دینگ که پیشنهاد صدور مجوز را بررسی خواهد کرد، حتی اگر نگران این بود که یک سوئیچ می‌تواند تنظیم‌کننده‌های چینی را قبل از یک جلسه مهم سیاسی در آن ماه تحت تأثیر قرار دهد و کنترل بیشتری بر مالکیت معنوی Activision به NetEase واگذار کند.

در مقطعی از مکالمه که در برخی مواقع از طریق مترجمان انجام می شد، مدیران Activision احساس کردند که آقای. دینگ آقا را تهدید کرد. کوتیک دولت چین در حال بررسی خرید مایکروسافت بود و مدیران به یاد آوردند که آقای. به گفته دو نفر از افراد آشنا با تماس و سندی که توسط The Times بررسی شده است، دینگ گفت NetEase می تواند دولت را وادار کند تا بسته به نتیجه بحث صدور مجوز، آن معامله را مسدود یا از آن حمایت کند.

اما دو نفر دیگر که با این مکالمه آشنا هستند، گفتند که مدیران NetEase قصد تهدید نداشتند و سعی داشتند با Activision مصالحه کنند. نکته ای که آنها قصد داشتند به آن اشاره کنند این بود که اگر اکتیویژن به قرارداد مجوز تغییر نکند، مایکروسافت در هنگام تصاحب شرکت با همان موانع نظارتی روبرو خواهد شد.

آقای. Voica، سخنگوی NetEase، این موضوع را رد کرد. دینگ اکتیویژن را تهدید کرده بود. او گفت اکتیویژن به “آزار و اذیت و تمسخر شرکت ها و تنظیم کننده ها در سراسر جهان” ادامه می دهد.

مایکروسافت از اظهار نظر خودداری کرد.

پس از تماس Zoom، Activision یک پیشنهاد متقابل ارائه کرد: به گفته سه نفر از آشنایان با مذاکرات، اگر NetEase تقریباً 500 میلیون دلار آن را پیش پرداخت کند، به قرارداد مجوز تغییر خواهد کرد، به جای پرداخت در طول معامله. هدف از این کار این بود که اکتیویژن را از این خطر که بازی‌هایش در فرآیندهای تایید دولت یا تکرار بدون رضایت آن‌ها تکرار شوند، محافظت کند.

NetEase بعداً در بیانیه‌ای اعلام کرد که شرایط Activision از نظر تجاری غیرمنطقی است و زمینه برای پایان قرارداد در ژانویه فراهم شد.

هنگامی که این جدایی در ماه نوامبر عمومی شد، موجی از شوک را در جامعه بازی های چین ایجاد کرد. سهام NetEase در هنگ کنگ سقوط کرد.

همانطور که سایت خبری تجاری Yicai Global گزارش داد، با پایان یافتن زمان، اکتیویژن آخرین پیشنهاد را برای تمدید همکاری به مدت شش ماه ارائه کرد تا گیمرها بتوانند در حالی که به دنبال شریک بلندمدت جدیدی هستند، به بازی ادامه دهند. NetEase پیشنهاد جدید را رد کرد و در بیانیه‌ای آن را به “با هم ماندن در حین طلاق” تشبیه کرد.

در اواسط ژانویه، پیمانکاران NetEase مجسمه تبر World of Warcraft را نابود کردند. در حالی که پیمانکاران به سمت آن چکش می زدند، کارمندان تخریب را به صورت زنده پخش کردند به 30000 نفر NetEase گفت که قانون محلی آن را ملزم می کند تا پس از پایان شراکت، مالکیت معنوی شرکت دیگری را پاک کند.

در اواخر ژانویه، بیشتر بازی‌های Activision – از جمله World of Warcraft، Diablo III و Overwatch – در چین تاریک شدند. شرکت‌های چینی، از جمله NetEase، بازی‌هایی را منتشر کردند که به گفته برخی تحلیل‌گران، شباهت زیادی به عناوین بسته‌شده Activision داشتند.

NetEase همچنین برای بازیکنان سابق World of Warcraft، به امید پیوستن آنها به Justice Online، یک بازی NetEase در ژانر مشابه World of Warcraft، اقدام به جذب نیرو کرد. به صورت آنلاین، مردم عکس هایی از مواردی از بازی های Justice و Warcraft منتشر کردند که شبیه یکدیگر بودند.

NetEase گفت بازی هایش شباهتی با Activision ندارند.

اکتیویژن گفته است که قصد دارد به چین بازگردد و در حال مذاکره با سایر شرکت های چینی برای توزیع بازی های خود است. در گذشته، Tencent و ByteDance که مالک TikTok هستند، برای همکاری با Activision ابراز علاقه کرده بودند. به گفته دو نفر، اکتیویژن همچنین همکاری با شرکت های مخابراتی مانند China Mobile را در نظر گرفته است.

برای گیمرهای چینی، این جدایی ویرانگر بود. ژانگ یو، بازیکن 35 ساله World of Warcraft در پکن، گفت که هنوز در سوگ از دست دادن یک بازی است که همراه همیشگی او بوده و از سال 2005 او را با هزاران نفر مرتبط کرده است.

آقای “چیزی که الان بیشتر از همه نگرانش هستم.” یو گفت: “این است که این دوستی ها ناپدید می شوند.”

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما