(عکس) مزارع شناور در بنگلادش

بسیاری از کشاورزان در جنوب غربی بنگلادش از قایق های شناور ساخته شده از سنبل آبی برای پرورش سبزیجات در فصل بارانی استفاده می کنند – زمانی که زمین های خشک کمیاب است.

به گزارش فرارو، محمد مصطفی کشاورز در دلتاهای کم ارتفاع در جنوب غربی بنگلادش با کشت محصولات کشاورزی روی قایق های شناور روش کشاورزی اجداد خود را احیا کرده است، زیرا سیل و طوفان زمین های کشاورزی را تهدید می کند.

بیشتر کشاورزان این منطقه برای پرورش سبزیجات و میوه جات از جمله خیار، تربچه، کدو تنبل، پاپایا و گوجه فرنگی از قایق هایی که به سکوهای ایمن نیز معروف هستند، متوسل شده اند.

قایق‌هایی که از ساقه‌های سنبل بافته می‌شوند، وسیله‌ای برای فرار خانواده‌ها در هنگام باران‌های شدید باران‌های موسمی، زمانی که زمین‌های خشک به‌ویژه کمیاب است، فراهم می‌کنند.

این تکنیک 200 ساله در ابتدا توسط کشاورزان منطقه در طول فصل سیل که هر سال حدود 5 ماه ادامه داشت، اتخاذ شد. اما امروزه این منطقه بین 8 تا 10 ماه زیر آب می ماند و زمین های بیشتری زیر آب است.

مصطفی 42 ساله می گوید: امروز زمین برای مدت طولانی تری زیر آب است و این تکنیک باستانی به ما کمک کرده تا امرار معاش کنیم. پدر و پدربزرگم همه این کار را کردند. اما کار آسان نیست.

مصطفی تنها نان آور خانواده شش نفره می گوید: ابتدا سعی کردم به عنوان میوه فروش درآمد داشته باشم اما در نهایت بدهکار شدم. پنج سال پیش شانس خود را در کشاورزی شناور امتحان کردم و این تفاوت بزرگی در زندگی من ایجاد کرد.

این رویکرد که اکنون توسط حدود 6000 کشاورز در سراسر جنوب غربی بنگلادش انجام می شود، ممکن است حیاتی باشد زیرا تغییرات آب و هوایی سطح دریاها را بالا می برد و بادهای موسمی را نامنظم تر می کند.

در حال حاضر مزارع شناور در مجموع به وسعت 157 هکتار در منطقه پروجپور و 120 هکتار در نذیرپور گسترش یافته است.

بنگلادش به دلیل ارتفاع کم و ورودی آب زیاد همراه با طوفان، سیل و فرسایش، از آسیب پذیرترین کشورها از نظر آب و آب و هوا محسوب می شود.

اثرات آب و هوا با عوامل طبیعی مانند حرکات تکتونیکی که باعث غوطه ور شدن زمین می شود و سدهای بالادستی که حاوی گل و لای هستند و دلتاهای فرساینده را دوباره پر می کنند ترکیب می شود.

بانک توسعه آسیایی در گزارشی در سال 2021 اعلام کرد: از آنجایی که این بزرگترین دلتای جهان است، بخش بزرگی از مساحت بنگلادش دچار سیل های مکرر به ویژه سیلاب های ناگهانی همراه با فرسایش رودخانه می شود.

متأسفانه، بنگلادش نیز اغلب توسط طوفان هایی که از خلیج بنگال عبور می کنند ضربه می زند، در حالی که گرم شدن کره زمین باعث می شود الگوهای بارندگی به طور فزاینده ای نامنظم شود. بیش از یک چهارم از جمعیت 165 میلیونی بنگلادش در منطقه ساحلی زندگی می کنند.

مصطفی گفت: با دائین کستی ها، برینیزی سود کاکیه است. او امسال حدود 4500 تاکا (43 دلار) برای یک قایق سنبل آبی با وزن حدود 1.2 تن هزینه کرد. سال گذشته هزینه فقط 1000 تاکا بود.

به گفته کشاورزان، قایق ها معمولاً حدود 6 متر طول و 1 متر عرض دارند، اما می توانند چندین برابر این طول باشند. آنها باید پس از سه تا چهار ماه با قایق های جدید جایگزین شوند.

Olive Herman

سفر نینجا. زامبی نرد. متخصص فرهنگ پاپ معتاد آبجو ماون وب کارشناس مغرور غذا تنظیم کننده. دردسر ساز. خالق مشتاق

تماس با ما