فرستاده سازمان ملل متحد خواستار گفتگو برای پایان دادن به بن بست سیاسی در عراق شد

ژانین هنیس-پلاسچارت، نماینده ویژه سازمان ملل در عراق، به شورای امنیت در نیویورک اطلاع داد و هشدار داد که “سرخوردگی عمومی به اوج خود رسیده است”، زیرا بسیاری از شهروندان اعتماد خود را به سیاستمداران از دست داده اند.

بی‌عملی طولانی‌مدت آن‌ها جرقه اعتراض‌ها و اعتراض‌های متقابلی را برانگیخته است که در اوت گذشته به درگیری‌های مرگبار منجر شد.

عواقب وخیم، نوسانات مداوم

او خطاب به سفیران گفت: «این تحولات غم انگیز مسلماً نتیجه ناتوانی طبقه سیاسی عراق در پرتاب مرگ است.

«به عبارت دیگر: بازیگران در سراسر طیف نتوانست منافع ملی را در اولویت قرار دهد. آنها کشور را در یک بن بست طولانی ترک کردند و به خشم در حال جوشش بیشتر دامن زدند.»

خانم. Hennis-Plasschaert گفت که وضعیت همچنان بسیار بی ثبات است. اگرچه پارلمان در اواخر ماه سپتامبر از سر گرفته شد، اما درگیری‌هایی بین معترضان و نیروهای امنیتی رخ داد.

و ما هنوز پایان آن را ندیده ایم. وی گزارش داد که شب گذشته، پس از سه روز حملات موشکی، بصره شاهد درگیری شدید بود، در حالی که حوادث کوچکتری در سایر استان های جنوبی گزارش شد.

علیرغم درخواست های مجدد برای انتخابات، او متعجب بود که چه تضمینی وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که دوباره بیهوده برگزار نخواهد شد.

به یاد اعتراضات 2019

شنبه گذشته، اول اکتبر، سه سال از حضور هزاران عراقی در تظاهرات سراسری ضد فساد به خیابان ها گذشت. صدها نفر کشته شدند و بسیاری دیگر به شدت مجروح شدند، ربوده شدند، تهدید شدند یا مورد محرمیت قرار گرفتند.

این اعتراضات منجر به کناره گیری دولت قبلی و برگزاری انتخابات زودهنگام در اکتبر گذشته شد.

«به عبارت دیگر، و من اغلب این را گفتم: انتخابات سال گذشته بسیار سخت به دست آمد. و با در نظر گرفتن این موضوع، عدم وجود یک دولت کارآمد 12 ماه بعد به سختی قابل توجیه است.”

فرستاده گزارش داد که اگرچه انتظار می رفت اعتراضات جدیدی در روز شنبه برگزار شود، اما مشارکت نسبتاً کم بود، “نه به این دلیل که عراقی ها اکنون ناگهان راضی هستند، بلکه به این دلیل که آنها نمی‌خواهند در جنگ قدرت در جریان قرار بگیرند – همانطور که توسط بسیاری از کسانی که در سال 2019 به خیابان ها آمدند کاملاً روشن شد.

بدون “عصای جادویی”

خانم. هنیس-پلاسچارت، که همچنین ریاست مأموریت کمک سازمان ملل به عراق (یونامی) را بر عهده دارد، از گفتگوی ملی حمایت کرده است.

در حالی که تمایلی به بحث علنی درباره ابتکارات نداشت، نماینده فاش کرد که “تعامل های شدید” با طرفین داشته است، از جمله برگزاری نشست های دوجانبه در مورد نقشه های راه بالقوه و انجام دیپلماسی شاتل.

“باور کنید، ما تلاش کردیم. بدون وقفه. گفت، ما عصای جادویی نداریم. در نهایت همه چیز به اراده سیاسی برمی گردداو به شورا گفت.

درخواست برای گفتگو

او گفت که همه طرف ها در دوره پس از انتخابات مرتکب “اشتباهات استراتژیک و اشتباهات محاسباتی” شده اند و فرصت های ارزشمندی را برای حل اختلافات خود از دست داده اند.

او تاکید کرد: «و خطر نزاع و خونریزی بیشتر هنوز بسیار ملموس است، فکر کردن به اینکه چه کسی چه زمانی چه کاری را انجام داده است، دیگر یک گزینه نیست.

از این رو، زمان آن فرا رسیده است که رهبران عراق – همه آنها – وارد گفتگو شوند، به طور جمعی نیازهای اصلی عراق را تعریف کنند و کشور را از طاقچه عقب بکشند. به عبارت دیگر، همه رهبران باید مسئولیت را بر عهده بگیرند و کانون توجه را به جایی که باید باشد برگردانند: به مردم عراق

به مسائل حیاتی رسیدگی کنید

در خصوص راهکارها، خانم Hennis-Plasschaert بر نیاز به “گفتگوی واقعی و به موقع” در کنار تمایل به سازش. او گفت که ارائه یک دولت کارآمد تنها اولین گام برای غلبه بر بحران کنونی است.

نماینده سازمان ملل افزود که باید به طیف وسیعی از مسائل حیاتی، عمدتاً تصویب بودجه فدرال نیز پرداخته شود، در حالی که اقدام به سمت تغییرات متحول کننده باید آغاز شود.

او به 20 سال فرصت‌های هدر رفته برای گفت‌وگوی معنادار و اصلاحات به شدت مورد نیاز در عراق اشاره کرد و گفت که رهبران باید این را بپذیرند. تغییر سیستمیک برای آینده کشور حیاتی است.

مبارزه با فساد، حمایت سیاسی

این نیز برای مبارزه حیاتی است فساد، که او به عنوان وجود توصیف کرد “ویژگی اصلی اقتصاد سیاسی فعلی”. او گفت که تلاش‌های اصلاحی قبلی “به طور فعال تضعیف یا مانع شده است”.

خانم. Hennis-Plasschaert همچنین به موضوع مرتبط با اتکا به حمایت و مشتری مداری پرداخت که منجر به یک بخش عمومی ناکارآمد و ناکارآمد شده است. عراق نفت خیز همچنین کشوری است که در آن منافع خصوصی و حزبی منجر به انحراف منابع از سرمایه گذاری در توسعه ملی شده است.

“آنچه من می گویم این است سیستم سیاسی و حکومتی عراق نیازهای مردم عراق را نادیده می گیرد یا حتی بدتر از آن، فعالانه علیه آنها عمل می کند.. اکنون، فساد فراگیر یکی از دلایل اصلی ناکارآمدی عراق است. و صادقانه بگویم، هیچ رهبری نمی تواند ادعا کند که در برابر آن محافظت شده است.»

“نگه داشتن سیستم “همانطور که هست” زودتر نتیجه معکوس خواهد داد. که گفت مهم است که آن را دقیقاً به این صورت چارچوب بندی کنیم: یک سیستمبه جای مجموعه ای از افراد یا مجموعه ای از رویدادها.

به حاکمیت عراق احترام بگذارید

به مسائل دیگر، خانم. Hennis-Plasschaert حمله هفته گذشته ایران در شمال عراق را که گروه های مخالف کرد را هدف قرار داده بود، محکوم کرد.

ایران و ترکیه در حال انجام گلوله باران در منطقه، ایجاد یک “عادی جدید” برای عراق هستند و او خواستار پایان دادن به این “اقدامات بی پروا” که منجر به کشته و زخمی شده است، شد.

او گفت: “هیچ همسایه ای نباید با عراق به عنوان حیاط خلوت خود رفتار کند.” “هیچ همسایه ای نباید به طور معمول و بدون مجازات، اجازه داشته باشد، نقض حاکمیت و تمامیت ارضی عراق. با این حال در حال وقوع است. زمان و دوباره.”

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما