لیگ قهرمانان زنان: آیتانا بوماتی از بارسلونا به دنبال کمال است

آیتانا بوماتی همیشه همین سوال را می پرسد. هر بازی بارسلونا فمنی سیل داده های عملکرد تولید می کند. مربیان تناسب اندام تیم می دانند که هر بازیکن چقدر دویده است، چقدر سریع و چه مدت. در واقع اطلاعات آنقدر زیاد است که دو روز زمان نیاز دارند تا آن را دانلود کنند و جدول بندی کنند و آن را تجزیه کنند. تنها پس از آن به تیم بازگردانده می شود.

هر بازیکنی توجه زیادی به این نوع بازخوردها ندارد. برخی به طور کامل آن را نادیده می گیرند. Bonmatí متفاوت است. او فقط جواب نمی خواهد. او هم می خواهد کار را ببیند. بیش از هر چیز، او می خواهد بداند چرا.

او گفت: “بعد از چند بازی، شما احساس خستگی و خستگی می کنید.” “اما داده ها ممکن است کم باشد. دلیلش این است که گاهی اوقات این فقط یک چیز فیزیکی نیست. این می تواند با استرس، با اعصابی که داشتید باشد. دوست دارم در این مورد با مربیان صحبت کنم. من می خواهم بفهمم چرا این اتفاقات رخ می دهد.

تا آنجا که ارقام خام به دست می آیند، فصل بوماتی 25 ساله به این شکل است: 9 گل زده و 10 گل، از خط میانی که بارسلونا دوباره به قهرمانی اسپانیا رسید. پنج گل زده و هفت گل دیگر در لیگ قهرمانان اروپا در راه رسیدن به چهارمین فینال او و باشگاهش در پنج سال گذشته. فقط اوا پاجور از وولفسبورگ بیشتر از بونمتی گل زده است. هیچکس پاس گل بیشتری ندارد.

این که بونمتی تعیین کننده ترین و با ارزش ترین بازیکن اروپا در این فصل بوده است، قانع کننده است. شواهد قوی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد او باید به عنوان نامزد اصلی توپ طلا در نظر گرفته شود، حداقل تا زمانی که جام جهانی به پایان برسد.

ساده‌ترین توضیح برای چرایی این است که او بدون فکر دوم آن را رد می‌کند. بر اساس این تئوری، این بوماتی است که در غیاب الکسیا پوتلاس، کاپیتان باشگاه، به عنوان ضربان قلب بارسلونا ظاهر شده است. فریدولینا رولفو، مهاجم سوئدی بارسلونا در اوایل سال جاری گفت: “او مسئولیت بزرگی را در خط میانی بر عهده گرفته است.” “به نظر من او سزاوار توجه است.”

Bonmatí تفسیر کمی متفاوت دارد. او گفت: «مربی رئیس است. در این فصل، آن مربی – جاناتان گیرالدز – از او خواسته است تا نقش پیشرفته‌تری نسبت به سال‌های گذشته ایفا کند، نه تنها برای کاهش غیبت پوتلاس، بلکه به این دلیل که حضور پاتری گویارو، اینگرید انگن و کیرا والش به معنای وضعیت خوب باشگاه است. پر از هافبک های دفاعی بونمتی گفت: «نقش تغییر کرده است. “اما نه به خاطر من.”

او گفت که جایگزینی پوتلاس یک تلاش جمعی بوده است. او گفت: “رسانه ها همیشه سعی می کنند فردی را در تیم پیدا کنند تا روی او تمرکز کنند و امسال این من هستم.” اما من در چند سال اخیر فصل های خوبی را پشت سر گذاشته ام. من جاه طلب هستم. من فقط می خواهم بهتر و کامل تر از سال گذشته باشم.”

ایستادگی در بارسلونا پیچیده تر از آن چیزی است که به نظر می رسد. لوسی برنز، مدافع انگلیسی که تابستان گذشته به کاتالونیا نقل مکان کرد، شاید بهترین بازی را از آن خود کرد. او در اوایل سال جاری گفت که در بارسلونا خود را در محاصره تعداد تقریباً صنعتی بازیکنان با استعداد فوق العاده ای یافته است که همگی از خط تولید آکادمی خارج می شوند.

او گفت: “درست مانند کلون ها و کلون ها و کلون های این بازیکنان شگفت انگیز، تکنیکی و باهوش وجود دارد.” صدها نفر از آنها وجود دارد.

این که بونمتی توانسته است از آن گروه متمایز شود – حتی در باشگاهی که به دقت کالیبره شده است تا بهترین بازیکن را به دست آورد، و در تیمی که مملو از بهترین بازیکنان جهان است – را می توان به جستجوی او برای کامل بودن نسبت داد.

ژاوی هرناندز، مربی تیم مردان بارسلونا و بت دوران کودکی بونمتی، در مقدمه کتابی که سال گذشته منتشر کرد، او را یک “کمال‌گرا” توصیف کرد. او آن را به گونه ای دیگر بیان می کند. او گفت: “من سعی می کنم همه چیز را بفهمم.” “من یک فرد بسیار کنجکاو هستم.”

روان‌شناسی کاد نشان می‌دهد که او این ویژگی را از والدینش به ارث برده است: هر دو دانشگاه، هر دو مدرس ادبیات کاتالونیا، هر دو به اندازه‌ای متحیر شده‌اند که به دنبال برابری هستند و مجبور به تغییر در قانون شدند تا به بنماتی اجازه داده شود نام خانوادگی مادرش را به جای نام خانوادگی انتخاب کند. نام پدر و به دنبال آن نام مادری.

این رشته‌ای است که بونمتی آن را از دست نداده است، و یکی از بهترین آن‌ها نه با ادامه تحصیل او – او در حال تحصیل در رشته مدیریت ورزشی است، از قبل در سن 25 سالگی از نیاز به آماده شدن برای زندگی پس از فوتبال آگاه است – بلکه با رویکرد او. به خود حرفه اش

Bonmatí – به قول او – “همیشه در حال انجام کارها” است. او گفت: «برنامه ریزی بسیار پیچیده است. “من باید مطمئن شوم که برای خودم وقت بگذارم، زیرا در غیر این صورت احساس می کنم نمی توانم نفس بکشم.” او معتقد است که هم تیمی هایش او را “بیش فعال” می دانند.

او به دور از میدان، با آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، با بنیاد یوهان کرایف، با بنیاد بارسلونا، ایفای نقش می کند. او با یک تیم برای پناهندگان زن کار می کند.

وقتی والش و برنز به بارسلونا رسیدند، بونمتی بلافاصله داوطلب شد تا به عنوان مترجم واقعی آنها عمل کند. اگر به چیزی نیاز داشتند، او به آنها گفت، آنها فقط باید به او می گفتند. این ژست ریشه در مهربانی داشت، اما نتیجه ای نیز داشت. او گفت: «این بدان معناست که من می روم تا انگلیسی خود را بهبود بخشم. هیچ انگیزه پنهانی برای آن وجود نداشت – بونمتی امیدوار نبود که آن را به انتقال قریب الوقوع به انگلستان یا ایالات متحده تبدیل کند. او فقط می خواست در زبان انگلیسی بهتر باشد.

تقریباً هر کاری که Bonmatí انجام می‌دهد به سمت یک فرآیند بهبود بی‌پایان، رفع عیوب و اطمینان از اینکه هیچ چیز نادیده گرفته نشده است، طراحی شده است. او می‌خواند، و به‌طور گسترده می‌خواند: خانه‌اش، او گفت، مملو از کتاب‌های تغذیه، عملکرد، روان‌شناسی است. (حتی زمان استراحت او نیز واقعاً زمان تعطیلی نیست: افرادی مانند پریمو لوی و ویکتور فرانکل محل مطالعه سبک را اشغال می کنند.)

او گفت: “هر چه چیزهای بیشتری بدانم، بیشتر می توانم آنچه را که می دانم به کار ببرم.” “هرچه در مورد آن موضوعات باهوش تر باشم، برای عملکردم بهتر است.”

سپس یادگیری جنبشی او وجود دارد: دور از مدار بارسلونا، اما با برکت باشگاه، مربی تناسب اندام، متخصص تغذیه و روانشناس خود را استخدام می کند. از آنها هم می پرسد. او گفت: “من می خواهم بدانم چه چیزی را باید بهبود بخشم، و چگونه آن را انجام دهم.”

بنابراین، این که بوماتی به سختی از موفقیت بارسلونا در رسیدن دوباره به فینال لیگ قهرمانان راضی است، واقعاً تعجب آور نیست. این تیم او و باشگاهش سومین بار متوالی و چهارمین آنها در کل است. این مرحله به قدری آشنا است که بارسلونا به عنوان محبوب اصلی برای شکست ولفسبورگ در روز شنبه وارد میدان خواهد شد.

البته این به خودی خود یک دستاورد است و گواه این است که تیم زنان بارسلونا تا چه حد پیشرفت کرده است، به جایگاهی که به دست آورده است، و پیشرفت بوماتی و هم تیمی هایش. این چیزی نیست که بوماتی وقتی به داده ها نگاه می کند، می بیند. او گفت: «ما فقط یکی از فینال ها را برده ایم. “ما دو نفر را از دست دادیم. من شخصاً می خواهم بیشتر برنده شوم.”

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

تماس با ما