مصاحبه: همزیستی مسالمت آمیز “آرمان شهر” نیست بلکه واقعیت است

میگوئل آنجل موراتینوس، نماینده عالی اتحاد تمدن‌های سازمان ملل (UNAOC)، پیش از آغاز نهمین مجمع جهانی آن که روز سه‌شنبه در فاس، مراکش افتتاح می‌شود، سخنرانی کرد.

موضوع این بار این است به سوی اتحاد صلح: زندگی با هم به عنوان یک بشریت.

مجمع جهانی بالاترین رویداد UNAOC است و این اولین بار است که در آفریقا برگزار می شود.

آقای. موراتینوس گفت، پادشاه مراکش، محمد ششم، شخصا فاس را به عنوان شهر میزبان انتخاب و توصیه کرد، زیرا نمادی فوق العاده آن، میراثی قوی از فرهنگ و مذهب است.

او گفت اخبار سازمان ملل که این آخرین نسخه از مجمع جهانی در لحظه مناسب در تکامل انسان اتفاق می افتد، و همچنین توضیح داد که چرا رهبران مذهبی، زنان و جوانان برای ساختن جوامع صلح آمیز و عادلانه حیاتی هستند.

این مصاحبه برای انتشار ویرایش و فشرده شده است.

اخبار سازمان ملل: به نظر شما برگزاری مجمع جهانی چقدر مهم است و چه انتظاری از آن دارید؟

میگل آنجل موراتینوس: خوب، من فکر می کنم، ما در یک نقطه عطف در تکامل بشر هستیم، و ما در یک دوره انتقالی. و این نهمین مجمع جهانی اتحاد تمدن‌های سازمان ملل در لحظه مناسب برگزار می‌شود، زیرا جنجال‌های سیاسی وجود دارد، اضطراب زیادی وجود دارد، مثلاً علامت‌های سوال زیادی وجود دارد. اتحاد تمدن‌های سازمان ملل با پادشاهی مراکش و البته با حمایت و حضور دبیرکل سازمان ملل متحد آنتونیو گوترش، می‌خواهد پیامی بسیار قوی ارسال کند که زندگی مشترک یک مدینه فاضله نیست، یک واقعیت است.

شهر فاس، مراکش میزبان نهمین مجمع جهانی اتحاد تمدن سازمان ملل است که با موضوع

اخبار سازمان ملل: این نهمین مجمع جهانی اتحاد تمدن های سازمان ملل است، اما اولین مجمعی است که در قاره آفریقا برگزار می شود. مکان چقدر قابل توجه است؟

میگل آنجل موراتینوس: خب، این یک عنصر بسیار مهم است. ما در نهمین مجمع جهانی اتحاد هستیم. ما در اطراف مقاصد مختلف جغرافیایی بوده ایم و آفریقا گم شده بود. و فکر می کنم این دلیلی بود که پادشاهی مراکش تصمیم گرفت مراکش را به عنوان یک سرزمین آفریقایی برای میزبانی این رویداد مهم پیشنهاد کند.

همچنین زمانی که جوامع آفریقایی، دولت‌های آفریقایی، شهروندان آفریقایی، می‌خواهند در دنیای قرن بیست و یکم بسیار فعال‌تر باشند، به نقطه عطفی می‌رسد. و قطعا حضور بسیار قوی وزرای خارجه آفریقا، جوانان آفریقایی که قرار است در این مجمع حضور داشته باشند، نشان می دهد که آفریقا می خواهد بازیگر بسیار مهمی در قرن آینده باشد. بنابراین، من فکر می‌کنم که این آغازی است که آفریقا بسیار بیشتر درگیر، نگران‌تر و بسیار بیشتر حضور دارد، و ما بسیار خوشحالیم که این اتفاق در فاس، در مراکش، در آفریقا رخ داد.

اخبار سازمان ملل: به نظر شما، پیشبرد گفت‌وگوهای بین ادیان، فرهنگ‌ها و تمدن‌ها چگونه می‌تواند به ایجاد جوامع صلح‌آمیز، منسجم و عادلانه کمک کند؟

میگل آنجل موراتینوس: می دانید، گاهی اوقات وقتی به وضعیت جهان می پردازیم – البته زمانی که به شدت نگران اقتصاد هستیم [crisis]، بحران مالی، یا حتی بحران سیاسی، یا زمانی که ما این تهدید مشترک و نبرد مشترک علیه تغییرات آب و هوایی را داریم – گاهی اوقات اهمیت آن را درک نمی کنیم رهبران مذهبی و گفتگوی بین ادیان و مذاهب می توانند کمک کنند به عنوان یک سرمایه مهم برای جنبش در جهت دستیابی به اهداف مشترکمان.

چرا؟ چون معنویت را نمی توان نادیده گرفت. من نمی گویم که افرادی ملحد یا بی ایمان نیستند، اما چیزی وجود دارد که باید بشر را به حرکت درآورد. و این «چیزی» دین است. این معنویت است. وقتی یک کشیش، یا امام یا کلیسای ارتدکس پیامی را می گوید، به قلب و ذهن بسیاری از مردم می رود. بنابراین، ما باید آنها را در هیئت مدیره داشته باشیم، و باید این حس را ایجاد کنیم بین ادیان و مذاهب مختلف تفاهم هست، احترام هست. و من فکر می کنم اهمیت حضور آنها در این انجمن همین است.

میگل موراتینوس، نماینده عالی اتحاد تمدن های سازمان ملل متحد (UNAOC)، در سال 2019 با پاپ فرانسیس در واتیکان صحبت کرد.

میگل موراتینوس، نماینده عالی اتحاد تمدن های سازمان ملل متحد (UNAOC)، در سال 2019 با پاپ فرانسیس در واتیکان صحبت کرد.

اخبار سازمان ملل: وقتی از میانجی گری در منازعات فرهنگی و مذهبی صحبت می کنیم، اغلب زنان را فراموش می کنیم. به نظر شما زنان چه نقشی می توانند در گرد هم آوردن جوامع ایفا کنند؟

میگل آنجل موراتینوس: خوب، اجازه دهید وقتی به فرآیندهای میانجیگری می پردازیم، از اهمیت فرهنگ و جنبه مذهبی شروع کنم. من یک دیپلمات سابق هستم، اکنون یک سیاستمدار، یک نماینده عالی هستم، اما شخصاً در فرآیندهای میانجیگری شرکت داشته ام. متأسفانه تا همین چند سال پیش، ما ابعاد مذهبی و فرهنگی را در هیچ فرآیند مذاکره و هیچ فرآیند میانجی‌گری وارد نمی‌کردیم. بنابراین، این تجربه من بود و متوجه شدم که چیزی کم است. بنابراین، زمانی که این سمت جدید نماینده عالی را به عهده گرفتم، تصمیم گرفتم که عنصر فرهنگی و مذهبی را در هر فرآیند میانجیگری وارد کنم.

اما دومین عنصر مهم این است زنان غایب بودند، که زنان بخشی از این روند مذاکره نبودند. وقتی زنان در حال مذاکره هستند، وقتی زنان با درک وجود دارند و زنانی درگیر هستند، می توانید راه حل های بهتری پیدا کنید. و به همین دلیل است که ما یک جلسه کامل درباره میانجیگری زنان پیشنهاد کرده‌ایم: چگونه صدا و مشارکت زنان از دست رفته است. و ما شاهد آن هستیم، زیرا در ساحل ما چندین پروژه و برنامه داریم که در آن زنان کسانی هستند که در سطح جامعه، تعهدات و مأموریت های مهمی را انجام می دهند که نتیجه آن به دست می آید. بنابراین، مشارکت زنان در پیشگیری از تعارض و حل تعارض کاملا ضروری است.

اخبار سازمان ملل: نهمین مجمع دارای چندین جلسه با حضور جوانان است. چگونه UNAOC با جوانان برای تغییر روایت نفرت فعلی، به ویژه از طریق رسانه های اجتماعی، کار می کند؟

میگل آنجل موراتینوس: خوب، جوانان شرکای اصلی ما در تمام کارهای سازمان ملل هستند، زیرا آنچه که ما در تلاش هستیم انجام دهیم بهبود شرایط در کل جامعه، در همه ملت های مختلف، همه دولت های مختلف است. و چگونه قرار است این کار را انجام دهیم؟ خب، ما قرار است این کار را انجام دهیم، البته با تصمیم گیرندگان، اما عمدتاً با جوانان، زیرا آنها قهرمانان اصلی هستند. بنابراین، ما باید آنها را آماده کنیم تا ارزش ها و اصول خود را برای بهتر شدن تغییر دهند. به طوری که از ابتدا تنوع را به اشتراک می گذارند و از آن دفاع می کنند، [and understand] اینکه شما می توانید دیدگاه های متفاوتی داشته باشید، اما این بدان معنا نیست که باید دشمن باشید یا به دیگری بی احترامی کنید.

بنابراین فکر می کنم جوانان متحد اصلی ما هستند. بدون جوانان، ما نمی توانیم وظایف خود را اجرا کنیم. و به همین دلیل است که ما همه پروژه ها و برنامه های اصلی خود را به دست جوانان می سپاریم، زیرا آنچه من در تمام مصاحبه ها و سخنرانی هایم با جوانان می گفتم این است که اگر آنها قهرمانان آینده نباشند، آنها هستند. در حال حاضر قهرمانان امروز. و ما داریم می بینیم که چگونه هستند [calling for action]، چگونه از آرزوها، رویاهای خود دفاع می کنند. بنابراین، ما باید به آنها کمک کنیم، با آنها کار کنیم تا دنیای بهتری برای نسل های آینده داشته باشیم.

فعالان جوان به عنوان نوعی اعتصاب در همبستگی با اعتصاب جهانی آب و هوا در بنگلادش در خیابان نشسته اند.

فعالان جوان به عنوان نوعی اعتصاب در همبستگی با اعتصاب جهانی آب و هوا در بنگلادش در خیابان نشسته اند.

اخبار سازمان ملل: ما جنگ‌های فعالی در سرتاسر جهان داریم و در میان همه آن‌ها، تبلیغات آنلاین نفرت و کمپین‌های اطلاعات نادرست داریم. UNAOC چگونه به این مسائل رسیدگی می کند؟

میگل آنجل موراتینوس: خوب، من فکر می کنم که این پیام اصلی انجمن خواهد بود. این است پیام صلح، آشتی، تفاهم; که در پایان روز، دیر یا زود باید با یکدیگر صحبت کنیم، حتی اگر در این لحظه هیچ راهی برای مشاهده چگونگی مشارکت در برخی فرآیندهای میانجیگری وجود نداشته باشد.

بنابراین، من فکر می کنم ما باید بر اهمیت آن تاکید کنیم ارسال پیام قوی صلح. و من فکر می کنم به همین دلیل است که ما اکنون خود را اتحاد صلح، اتحاد تمدن ها برای صلح می نامیم. بنابراین این عنصر اصلی است و به نظر من [that] پیام اصلی است که قرار است به این نهمین مجمع جهانی در فاس اضافه شود.

Nylah Rasmussen

قادر به تایپ با دستکش بوکس نیست. گیک الکل. دانشجوی بی عذرخواهی ایجاد کننده. کاوشگر بسیار جذاب تلویزیون نینجا. علاقه مند به وب معمولی معتاد آبجو

تماس با ما