موسویان: ریاست جمهوری یک فرصت طلایی است

سید حسین موسویان دیپلمات سابق کیشورمان در نشست دوحه که با موضوع بررسی یک سال ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی برگزار شد، گفت: منطقه گرایی، احیای توافقنامه، برقراری روابط بین دو کشور. طایفه و بلوک شرق، سه محور مهم سیاست خارجی ایران در دوره یک ساله ریاست جمهوری.

به گزارش اسنا، وی ادامه داد: بهبود روابط با فرزندان منطقه، اولویت اول سیاست خارجی آقای رئیسی است. وی در منطقه خلیج فارس در دوران ریاست جمهوری آقای روحانی «طرح صلح هرمز» را در قانون اساسی مطرح کرد و در عین حال بهبود روابط دوجانبه با کشورهای این منطقه را پیگیری کرد. مذاکرات ایران و عربستان در ماه های پایانی ریاست جمهوری آقای روحانی در بغداد آغاز شد و در دوران ریاست جمهوری ایشان ادامه یافت. به نظر می رسد دولت عربستان سعودی منتظر نتیجه مذاکرات هسته ای برای احیای روابط دیپلماتیک است.

این دیپلمات پیش از کیشورمن با بیان اینکه معتقدم آقای رئیسی در این مسیر با چهار چالش مواجه خواهد شد، گفت: سختی اول میزان ابراهیم است. برخی از کشورهای خلیج فارس در قالب معاهده ابراهیم با اسرائیل روابط رسمی برقرار کرده اند. این موضوع خط قرمز دولت رئیس جمهور برای بهبود روابط ایران و کشورهای عربی همسایه خلیج فارس نیست.

زیرا اسرائیل و ایران درگیر جنگ امنیتی هستند و ایران حضور اسرائیل در خلیج فارس را تهدیدی برای امنیت ملی خود می داند. موضوع دوم در مورد دامنه همکاری است که به نظر می رسد ایران آمادگی دارد در برخی موارد در مورد کشورهای همسایه خلیج فارس انعطاف پذیر باشد، مشروط بر اینکه هدف “تدارکات همه جانبه امنیت و همکاری” بین 8 کشور حاشیه خلیج فارس باشد. خلیج و نه برنامه همکاری جزئی.و مردی.

موسویان ادامه داد: سختی سوم در مورد محور مقاومت خواهد بود. ایران می خواهد روابط خود را با کشورهای همسایه خلیج فارس بهبود و گسترش دهد و در عین حال به حمایت از گروه های مقاومت مانند حزب الله لبنان، الحشد الشعبی در عراق و حوثی ها در یمن ادامه دهد. کشورهای عربی همسایه با گروه های مقاومت درگیر هستند. مشکل چهارم به خصومت آمریکا و ایران مربوط می شود. شورای همکاری خلیج فارس با آمریکا رابطه راهبردی دارد و واشنگتن و تهران روابط خصمانه دارند. برای حفظ نظام همکاری جمعی، جوانان کشور می خواهند حضور آمریکا را در منطقه حفظ کنند، در حالی که ایران می خواهد آمریکا از منطقه خارج شود.

وی گفت: در ادامه سیاست منطقه ای، دولت آقای رئیس جمهور به طور فعال پیگیر عضویت کامل دو سازمان مهم منطقه ای و بین المللی است که روند آن در دولت های گذشته آغاز شده است. سازمان همکاری شانگهای متشکل از هشت کودک از چین، روسیه، هند، پاکستان، قرقیزستان، ترکمنستان، قزاقستان، تاجیکستان و گروه کودکان بریکس از جمله چین، هند، روسیه، برزیل و آفریقای جنوبی است.

موسویان در ادامه با اشاره به سیاست خارجی رئیس جمهور در این مناظره گفت: تصمیم گیری نهایی در پرونده هسته ای جایگاه ولی فقیه در محدوده اختیارات محدود است. آقای رئیسی توافقی را که در سال 94 بین دولت روحانی و قدرت های جهانی انجام شد و سپس ترامپ از آن حذف شد، در قانون اساسی گنجاند. در دوره بایدان، مذاکرات برای احیای معاهده که از آغاز معنوی آغاز شد و در دوره ریاست جمهوری ادامه داشت، در مرحله نهایی است. به منظور توافق بر سر بازگشت به توافق، شش موضوع مهم در دیدار آقای رئیس جمهور مطرح شد:

1- آزمون حقیقت: بالاترین مقام گفتند اول همه تحریم ها را بردارید، حقیقت را آزمایش می کنیم و اگر درست انجام شود، به تعهدات خود برمی گردیم.

2- تضمین: ایران 4 نوع تضمین داده است: 1- عدم خروج دولت بعدی آمریکا از توافق که نباید چنین تعهدی داشته باشد. دوم، ایران می‌تواند از مزایای اقتصادی برجام نهایت استفاده را ببرد. این قضیه نیز پیچیده است، زیرا حتی در دوره بایدان و کنگره با اکثریت دموکرات ها، ترامپ تحریم های زیادی را به 1500 تحریم اضافه کرد. بنابراین ممکن است پس از توافق، آمریکا تحت عنوان تروریسم، حقوق بشر، موشکی و … به تحریم ها ادامه دهد که طبیعتاً در روند بهره برداری کامل از منافع اقتصادی ایران اختلال ایجاد خواهد کرد.

سوم، تضمین اینکه آمریکا تحریم های فرامرزی را علیه کشورهای علاقه مند به همکاری اقتصادی اعمال نخواهد کرد. در این صورت ممکن است در دوره ریاست جمهوری باید تدابیر خودش را در نظر بگیرد اما نمی تواند دولت بعدی را تضمین کند. چهارم، تضمین اینکه در صورت خروج مجدد آمریکا از این معاهده، باید هزینه آن را پرداخت کند.

3- موضوعات پادمان: ایران اعلام کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در صورت شکست توافق، پرونده‌های پادمانی خود را می‌بندد.

4- خروج ارتش از لیست سازمان های تروریستی آمریکا: اول اینکه ایران اعلام کرد که ارتش باید از لیست سازمان های تروریستی آمریکا خارج شود که دولت نباید با آن مخالفت کند. اخیراً آقای مرندی مشاور تیم هسته ای ایران اعلام کرد که خروج ارتش اسرائیل از فهرست سازمان های تروریستی هرگز پیش شرط بازگشت ایران به برجام نبوده است.

5-انتخابات پایدار: نظرسنجی های فعلی حاکی از آن است که شانس پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات کنگره و وضعیت جمهوری بالاست. جمهوری خواهان نیز اعلام کرده اند که در صورت بازگشت به توافق، دوباره آن را پاره خواهند کرد. بنابراین مشاهده می شود که عمر پل در صورت احیاء کوتاه می شود.

ترامپ با خروج از برجام و اعمال شدیدترین تحریم ها صدها میلیارد دلار به ایران خسارت وارد کرده است. از سوی دیگر، ایران ظرفیت هسته‌ای خود را افزایش داده و غنی‌سازی را تا سطح 60 درصد افزایش داده است. ایران اکنون حدود 3500 کیلوگرم اورانیوم غنی شده دارد که برای بازگشت به توافق باید حداکثر به 300 کیلوگرم کاهش یابد. بنابراین هر گرم اورانیوم غنی شده ده ها میلیون دلار برای ایران هزینه دارد. به همین دلیل ایران خواهان یک توافق پایدار است.

6- همه تحریم ها: نمایندگان مجلس در نامه ای از رئیس جمهور خواستار این شدند که شرط بازگشت به توافق، لغو تمامی تحریم ها علیه آمریکا اعم از تحریم های هسته ای، تروریسم، تسلیحات و حقوق بشر باشد. نمی دانم در متن پایانی احیا به همه این شش خواسته یا برخی از آنها پرداخته می شود. اما جنگ اوکراین باعث افزایش چشمگیر قیمت نفت و واردات از ایران شده است و به همین دلیل شاید رئیس جمهور عجله ای برای احیای این قرارداد نداشته باشد.

این دیپلمات با بیان اینکه سیاست خارجی دولت سیزدهم به نوبه خود به سمت شرق است، گفت: وضعیت کشور بهتر از منطقه و برقراری صلح است. در کل سیاست خارجی آقای روحانی ادامه داشت. اما با توجه به مهمترین دگرگونی سیاست خارجی ایران در عصر آقای رئیسی; Нихадинех досходный производительный производительной иран бы шарк бех чистой кишорошай чин в Россия болье бод.

همه دولت های گذشته سعی کردند در روابط با بلوک شرق و غرب تعادل برقرار کنند و همه آنها به چهار دلیل شکست خوردند: 1. دوم، نابودی اسرائیل در پیوندهای ایران و غرب. سوم، فشار برخی از کشورهای عربی همسایه آمریکا برای تحریم و حتی حمله به ایران و چهارم، مخالفت برخی از جریانات سیاسی داخلی ایران با گشایش روابط ایران و غرب.

وی افزود: پس از خروج ترامپ از برجام و پیگیری اروپا از تحریم های آمریکا علیه ایران؛ بالاترین مقام رهبری اعلام کرد که نباید امید و اعتمادی به اروپا داشت. در واقع اعلام عدم اعتماد به آمریکا و اروپا; Mihi ber tabot lingans adid îran в граб ист. من شخصاً در 30 سال گذشته بر بهبود روابط منطقه‌ای، ایجاد نظام همکاری و امنیت جمعی در خلیج فارس و روابط متوازن با بلوک شرق و غرب تاکید داشتم و اکنون نیز به همین باور هستم.

موسویان در ادامه به بیان ۱۲ واقعیت پس از انقلاب برای درک دیدگاه رهبری ایران در مورد چرخش به شرق پرداخت و گفت:

1- چین و روسیه پس از انقلاب با برنامه هسته ای ایران مخالفتی نداشتند و حتی توان هسته ای ایران را به عنوان عامل بازدارنده در برابر حملات نظامی دشمن تحمل کردند. اما آمریکا و غرب در چهل سال گذشته با تمام قوا با استفاده از فناوری هسته ای ایران مخالفت کرده اند و اکنون نیز در حد توان بازدارنده با ظرفیت هسته ای ایران مخالف هستند.

2- چین و روسیه در زمینه تسلیحات متعارف با ایران همکاری کرده اند اما آمریکا و غرب با دفاع قدرتمند ایران مخالفت کرده اند.

3- چین و روسیه بعد از انقلاب به دنبال جدایی ایران نبودند، اما آمریکا و متحدانش در منطقه همان خط جدایی ایران را دنبال کردند.

4- چین و روسیه تحریم های اقتصادی علیه ایران اعمال نکرده اند، اما غرب تحریم های اقتصادی علیه ایران اعمال کرده است.

5- چین و روسیه در برخی موارد از حق رای در شورای امنیت سازمان ملل به نفع ایران استفاده کردند، در حالی که آمریکا عمدتاً از حق رای به نفع اسرائیل و علیه فلسطین استفاده کرد.

6- چین و روسیه شبکه تبلیغاتی جهانی علیه ایران را هدایت نمی کنند، در حالی که آمریکا و غرب با همکاری گروه های پیشرو متحد هستند. شبکه ها تبلیغات بزرگی علیه ایران دارند.

7- روسیه و چین در مبارزه با تروریسم داعش و القاعده جدی هستند، اما آمریکا و اروپا استانداردهای دوگانه دارند چرا که در سوریه برای سرنگونی اسد با تروریست ها همکاری کردند و اکنون نیز با سازمان تروریستی منافقین همکاری می کنند. که 17000 ایرانی بی گناه را به خون کشیده اند. همکاری می کنند. آمریکا حتی سردار سلیمانی را نیز به وحشت انداخت، زیرا او فرمانده مبارزه با داعش در منطقه و جهان بود.

8- چین و روسیه مانند ایران خواهان چندجانبه گرایی در جهان هستند و آمریکا به دنبال یکجانبه گرایی در نظم جهانی است.

9- چین و روسیه به دنبال توازن قوا بین قدرتمندترین کشورهای منطقه هستند، در حالی که آمریکا و غرب به دنبال تسلط اسرائیل بر منطقه هستند.

10- چین و روسیه به دنبال تغییر رژیم در ایران نیستند، در حالی که «تغییر رژیم» در ایران مرکز ثقل سیاست آمریکا در 40 سال گذشته بوده است.

11- چین و روسیه در مورد حقوق بشر و دموکراسی استاندارد دوگانه ندارند، اما آمریکا و غرب در مورد حقوق بشر و دموکراسی معیار دارند. علی کیشورهای دشمن از ابزار استفاده می کنند. آمریکا و غرب از دیکتاتوری شاه در ایران و مبارک در مصر حمایت می کنند و از جنایات اسرائیل علیه فلسطین حمایت می کنند. مثال ها واضح است

12- غرب برای تخریب ارزش های اسلامی خط حمله فرهنگی را دنبال می کند. اگرچه ایدئولوژی کمونیسم نیز همین مسیر را دارد. اما تهران متقاعد شده است که روسیه و چین دیگر از ایدئولوژی کمونیستی پیروی نمی کنند.

وی گفت: در این راستا ایران در حال گسترش روابط خود با قدرت های بلوک شرق به ویژه چین و روسیه است. آقای رئیسی در سال گذشته سه بار با پوتین دیدار کرد و رئیس جمهور نیز در دیدار با پوتین به وی گفت: در مورد اوکراین، اگر شما ابتکار عمل نمی کردید، طرف مقابل باعث جنگ می شد. ابتکار خودش.”

موسویان درباره دشواری های پیش روی برنامه آقای رئیسی در نگاه به شرق گفت: «بازگشت به شرق» و «اقتصاد مقاومتی» دو محور اصلی سیاست های دولت آقای رئیسی برای مقابله با تحریم ها و فشارهای آمریکاست. دولت آقای رئیس جمهور نمی خواست اقتصاد کیشور را نابود کند. با توجه به جنگ در اوکراین، قیمت نفت افزایش چشمگیری داشت، به طوری که اماکن ایران نسبت به سال قبل 580 درصد افزایش قیمت را اعلام کردند.

هدف آقای رئیسی مقابله با فساد و تورم و مافیای داخلی است. این در حالی است که با وجود افزایش واردات نفت، فساد و تورم همچنان در اختیار آنهاست. طبق آمار رسمی دولت، قیمت مواد غذایی در سال گذشته 80 درصد افزایش یافته است. آقای رئیس جمهور رشد اقتصادی را 8 درصد دانستند در حالی که صندوق بین المللی پول رشد 3 درصدی را پیش بینی کرد.

این دیپلمات با بیان اینکه موفقیت دولت آقای رئیس جمهور در دو موضوع «اقتصاد مقاومتی» و «چرخش به شرق» حداقل به سه عامل احیای توافقنامه، بهبود روابط با همسایگان و پذیرش بستگی دارد. سیاست ها و اقدامات کارآمد و مؤثر این عوامل در برخورد با فساد داخلی هستند.

این سه عامل منجر به کاهش تنش با غرب و رونق اقتصادی می شود. در غیر این صورت، علیرغم وجود اقیانوسی عاری از تحریم و رقابت با برخی از قدرت های منطقه ای مانند عربستان، همزمان با رقابت با غرب و فساد گسترده در داخل؛ فرصتی برای بهبود شرایط اقتصادی وجود نخواهد داشت. به هر حال در اقتصاد جهانی تولید ناخالص داخلی آمریکا 23 تریلیون دلار و ایران 250 میلیارد دلار است و اکثر کشورها به ایران رابطه اقتصادی با آمریکا نمی دهند.

وی خاطرنشان کرد که دولت آقای رئیس جمهور برای تصمیم گیری در مورد مسائل مهم سیاست خارجی با چالش های داخلی جدی مواجه نخواهد شد. در دولت قبل همیشه در گفتگو با دوستان منطقه خلیج فارس به من می گفتند که آقای روحانی و ظریف گزینه ای ندارند و قدرت در اختیار رهبری و ارتش است.

اگر در گذشته مشکل آنها این بود، اکنون چنین نظارتی برای بحث و توافق با آقایان رئیس جمهور و امیر عبداللهیان وجود ندارد، بنابراین دولت آقای رئیس جمهور فرصتی طلایی برای قدرت های جهانی است تا توافق را نهایی کنند. دولت. یعنی قدرت های جهانی تلاش خواهند کرد به یک توافق پایدار برسند.

اگر برجام احیا شود و آمریکا برای بار دوم تقلب کند و از برجام خارج شود، ایران برای بار سوم به برجام بازنخواهد گشت. اما ایران به این پیمان پایبند نخواهد بود و به دنبال بمب هسته ای نیز نخواهد بود. اگر آمریکا و قدرت های جهانی بخواهند از آن سوء استفاده کنند و پرونده ایران را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهند، ایران از این معاهده خارج می شود. اگر آمریکا به ایران حمله کند، ایران با ساختن بمب اتمی پاسخ خواهد داد.

ترامپ از برجام خارج شد و صدها میلیارد دلار به ایران تحمیل کرد، اما نتیجه این شد که ایران به یک «کشور هسته‌ای» تبدیل شد. سعی نکنید این تجربه را تکرار کنید. ثانیاً کشورهای عرب شورای همکاری خلیج فارس باید با ایران گفت‌وگو کنند تا تنش‌ها و دشمنی‌های 40 سال گذشته پایان یابد و مسیر صلح، همکاری و دوستی پایدار ایران و اعراب فراهم شود.

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

تماس با ما