میلیون‌ها کودک افغان در برابر سرخک و فلج اطفال در اولین رانندگی سراسری از سال 2021 تلقیح شدند.

افغانستان 5.36 میلیون کودک 9 تا 59 ماهه را در برابر سرخک واکسینه کرده است، در حالی که 6.1 میلیون نوزاد تا 59 ماهه واکسن خوراکی فلج اطفال را در جریان واکسیناسیون که از 26 نوامبر تا 12 دسامبر برگزار شد، دریافت کرده است.

بر اساس داده های برنامه گسترده وزارت صحت عامه افغانستان در مورد واکسیناسیون، این کمپاین 329 ولسوالی را در تمام 34 ولایت کشور – با 4,341 تیم واکسیناسیون متشکل از چهار عضو در هر تیم، تحت پوشش قرار داد.

لو داپنگ، نماینده سازمان جهانی صحت (WHO) در افغانستان گفت: “دلم را گرم می کند که ما توانستیم کودکان افغان را در برابر سرخک و فلج اطفال در حالی که وارد فصل سخت زمستان در کشور می شویم، محافظت کنیم.”

من از همه کارکنان بهداشتی، شرکا و اهداکنندگانی که این امکان را فراهم کردند تشکر می کنم.

شیوع سرخک

سرخک یک بیماری خطرناک با عوارضی است که می تواند شامل اسهال شدید و کم آبی بدن باشد. پنومونی، عوارض گوش و چشم؛ آنسفالیت یا تورم مغز؛ و مرگ

در سال جاری، شیوع بسیاری در افغانستان گزارش شد که بیشتر در میان کودکان زیر پنج سال بود.

هیچ درمان خاصی برای سرخک وجود ندارد و تنها محافظت قابل اعتماد در برابر سرخک واکسیناسیون است.

وی یادآور شد: در حالی که سرخک بسیار مسری است، یک بیماری قابل پیشگیری نیز می باشد. داپنگ. ما نباید چندین دهه پیشرفتی را که در مصون سازی و حفاظت از کودکان افغان به دست آورده ایم، از دست بدهیم.

نیم قرن حفاظت

تا نوامبر، 5484 مورد تایید شده است که حدود 300 مورد مرگ ناشی از عفونت سرخک بوده است.

قبل از این اقدام سراسری، مجموعه ای از کمپین های ایمن سازی سرخک در 141 منطقه انجام شد که تقریباً سه میلیون کودک را پوشش می داد.

این مقام ارشد سازمان جهانی بهداشت تایید کرد: واکسن سرخک بی خطر است و بیش از 50 سال است که استفاده می شود.

“مزایای واکسیناسیون واضح است، زیرا شواهد نشان می دهد واکسیناسیون سرخک جان بیش از 23 میلیون نفر را در سراسر جهان در طول 20 سال گذشته نجات داده است.”

درباره کمپین

سازمان جهانی بهداشت و صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) از کمپین سرخک در افغانستان با تهیه و تحویل واکسن و توسعه دستورالعمل های ایمن سازی و مواد ارتباطی حمایت کردند.

آژانس‌های سازمان ملل همچنین به ایجاد ظرفیت کارکنان بهداشتی برای مدیریت و اجرای این برنامه کمک کردند و اطمینان حاصل کردند که همه کودکان واجد شرایط از طریق واکسن‌های ایمن و مؤثر برای سرخک و فلج اطفال محافظت می‌شوند.

حمایت مالی توسط Gavi، اتحاد واکسن ارائه شد.

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

تماس با ما