نقد و بررسی “دشت ها”: جاده ای به جایی

اکثر فیلم‌های «دشت‌ها» از یک موقعیت ثابت در داخل یک ماشین، تقریباً از نقطه‌نظر یک مسافر در وسط صندلی عقب فیلم‌برداری می‌شوند. وقتی فیلم باز می شود، ماشین در یک روز بارانی در یک مجتمع اداری پارک می شود. راننده ای وارد می شود. طی سه ساعت آینده، بینندگان پیچیدگی‌های رفت‌وآمد عصرگاهی او را می‌آموزند – ترافیک اغلب سنگین هنگام رانندگی به سمت شمال در جاده بلک برن یا کاهش سرعتی که ممکن است هنگام خروج از سمت چپ برای ورود به بزرگراه با آن مواجه شود.

بزرگراه او را به شمال غرب از حومه شهر به سمت مرکز ملبورن، استرالیا می برد، اگرچه فیلم هرگز او را در حال رسیدن به مقصد نشان نمی دهد. “دشت” گزیده ای از 11 رفت و آمد، نه همیشه از ابتدای مسیر است. رانندگی همیشه حوالی ساعت 5 بعدازظهر انجام می شود، با قضاوت از ساعت ماشین، و ارتفاع خورشید نشان دهنده فصل است. راننده، اندرو، به طور دوره ای به رادیو گوش می دهد یا تماس تلفنی برقرار می کند. از آنجایی که او از هدفون استفاده می کند، ما نمی توانیم چیز زیادی از طرف مقابل بشنویم.

گهگاه تغییراتی وجود دارد، زمانی که اندرو کمی بیشتر از نیمه راه می ایستد تا بنزین بگیرد. بعضی روزها او به دیوید، همکارش در یک مرکز حقوقی کمک می‌کند. در طول یکی از این سواری‌ها، از گفتگوی مردان می‌آموزیم که ماشین‌ها را عوض کرده‌ایم – اندرو هیوندای قبلی خود را با یک هیوندای جدید جایگزین کرده است. (از روی صندلی عقب، تشخیص آن سخت است.)

اینکه دیوید در واقع کارگردان فیلم، دیوید ایستیل است، اشاره می کند که «دشت» یک مستند مستقیم نیست. ایستیل بر اساس سواری های خودش با اندرو راکوفسکی، که نسخه ای از خودش را نیز بازی می کند، فیلمنامه شلوغی نوشت. گفتگوهای طولانی آنها به روابط، پیری و مرگ مربوط می شود. طرفداران فیلم‌های ساختاری، «جین دیلمن» و نقشه‌های گوگل چیزهای زیادی را می‌یابند، حتی اگر عناصر روایی – و گاه برش‌هایی از تصاویر گرفته‌شده در منطقه‌ای دورافتاده‌تر در ویکتوریا غربی – سخت‌گیری و خستگی هدفمند فیلم را بر هم بزنند.

دشت ها
درجه بندی نشده. مدت زمان: 3 ساعت. در Mubi تماشا کنید.

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

تماس با ما