همه چیز درباره پادشاه چارلز سوم بریتانیای مدرن

پس از مرگ ملکه الیزابت دوم در اسکاتلند در روز پنجشنبه، بریتانیا به سرعت شرایط را برای جانشینی پسر بزرگش چارلز فراهم کرد و امروز چارلز سوم رسماً عنوان پادشاه بریتانیا را به خود اختصاص داد. طبق اعلام رسمی کاخ باکینگهام، چارلز لقب رسمی شاه چارلز سوم و همسرش کامیلا نیز عنوان همسر ملکه را در کنار خود خواهد داشت. چارلز سوم پدربزرگ 73 ساله پنج نوه است و به عنوان پادشاه بریتانیای کبیر و 14 قلمرو کشورهای مشترک المنافع به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

همه چیز درباره پادشاه چارلز سوم بریتانیای مدرن

بیوگرافی شاه چارلز سوم

چارلز سومین فرزند الیزابت و پسرش شاهزاده فیلیپ است که در 14 نوامبر 1948 به دنیا آمد، در حالی که اولین فرزند این زوج یک پسر بود. او در ساعت 9:14 شب در کاخ باکینگهام لندن به دنیا آمد و حدود یک ماه بعد توسط اسقف اعظم کانتربری که قدیمی ترین کلیسای انگلستان است به عنوان چارلز فیلیپ آرتور جورج غسل تعمید یافت. شاهزاده جوآن به جای آموزش در خانه در کاخ باکینگهام، مانند پدرش به مدرسه گوردون استون رفت، که یک مدرسه شبانه روزی در شرق اسکاتلند است.

همه چیز درباره پادشاه چارلز سوم بریتانیای مدرن

بعدها در سال 1967 تحصیل در رشته تاریخ را در دانشگاه کمبریج آغاز کرد. شاه چارلز سوم اکنون 73 ساله است و به این ترتیب او مسن ترین فرد خانواده سلطنتی بریتانیا در زمان تاجگذاری است، کسی که طولانی ترین انتظار را برای رسیدن به تاج و تخت بریتانیا در تاریخ خاندان سلطنتی این کشور تجربه کرده است. در سال های اخیر، با بدتر شدن وضعیت جسمانی مادرش، چارلز بیشتر در مراسم عمومی شرکت می کرد و برخی از وظایف مادرش را بر عهده گرفت. در 25 سالگی، در فوریه 1952، مادرش ملکه و رهبر بریتانیا شد. چارلز در روزی که به مقام ملکه بریتانیا رسید، سه ساله بود و به عنوان جانشین وی انتخاب شد.

همه چیز درباره پادشاه چارلز سوم بریتانیای مدرن

طبق اعلام کاخ باکینگهام، چارلز از این پس با نام شاه چارلز سوم شناخته می شود و شاه چارلز نخواهد بود. او همچنین دارای عناوین دیگری مانند رئیس کلیسای انگلستان و کشورهای مشترک المنافع خواهد بود. چارلز قبل از مرگ مادرش عنوان شاهزاده ولز را داشت. در 20 سالگی، در 1 ژوئیه 1969، چارلز در مراسمی در قلعه Caernarfon در ولز به عنوان شاهزاده ولز انتخاب شد. او قبل از این مراسم مدتی را صرف یادگیری زبان ولزی کرد و در سال 2019 پنجاهمین سالگرد شاهزاده شدن ولز را به همراه ملکه جشن گرفت، جایی که این مراسم توسط بنیادهای خیریه ولز برگزار شد.

قبل از اینکه چارلز به سلطنت برسد، پسرش ویلیام لقب دوک کمبریج را داشت و اکنون ویلیام ولیعهد خواهد شد و لقب دوک کورنوال را به خود اختصاص خواهد داد. این لقب توسط پادشاه ادوارد سوم در سال 1337 ایجاد شد و پسر ارشد فرمانروای وقت بریتانیا به شمار می رود، عنوانی که تا زمان مرگ ملکه در اختیار چارلز بود. در اولین سخنرانی با عنوان پادشاه جدید بریتانیا، چارلز روز جمعه اعلام کرد که ویلیام و همسرش، کاترین، شاهزاده و پرنسس ولز خواهند بود.

همه چیز درباره پادشاه چارلز سوم بریتانیای مدرن

женщина знашауйи شاه چارلز سوم

چارلز از اواخر دهه 1970 به عنوان ولیعهد بریتانیا خدمت می کرد و 30 ساله بود که در سال 1981 با دایانا اسپنسر، پرستار 19 ساله، در عروسی که نزدیک به 800 میلیون نفر در سراسر جهان تماشا کردند، ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دو پسر به نام‌های پرنس ویلیام، متولد 21 ژوئن 1982، و شاهزاده هری، متولد 15 سپتامبر 1984، قبل از طلاق رسمی در سال 1992 بود. شایعات در مورد رابطه شاهزاده چارلز و نامزد قبلی او کامیلا پارکر بولز قبل از طلاق از دایانا وجود داشت و پس از طلاق و مرگ دایانا ادامه یافت.

همه چیز درباره پادشاه چارلز سوم بریتانیای مدرن

چارلز در سال 2005 پس از طلاق از همسر اولش پرنسس دایانا در سال 1996 با کامیلا پارکر بولز ازدواج کرد و یک سال بعد دایانا در یک تصادف رانندگی در پاریس کشته شد که جهان را شوکه کرد. زمانی که چارلز و کامیلا با هم ازدواج کردند، اعلام شد که کامیلا در صورت پادشاه شدن همسرش، عنوان ملکه را نخواهد داشت، بلکه به دلیل نگاه کلی به همسران مدرن، عنوان “پرنسس همسر” یا “همسر پرنسس” به او داده می شود. در آن روزها چارلز چندان مناسب نبود.

همه چیز درباره پادشاه چارلز سوم بریتانیای مدرن

اما ملکه الیزابت در هفتادمین سالگرد رسیدن به مقام ملکه اوایل سال جاری اعلام کرد که پس از به قدرت رسیدن چارلز بر تاج و تخت بریتانیا، عنوان همسرش «همسر ملکه» یا «همسر ملکه» خواهد بود. کامیلا قبلا به عنوان دوشس کورنوال شناخته می شد. شاه چارلز سوم در طول زندگی خود با رسوایی های متعددی به خصوص پس از مرگ پرنسس دایانا در یک سانحه رانندگی در سال 1996 و همچنین معاشرت ها و اشتباهات جنجالی خود که گاه مرتکب می شد، مواجه شد.

چارلز اول و دوم چه کسانی بودند؟

چارلز اول پس از پدرش جیمز اول در سال 1625 به پادشاهی رسید. در زمان حکومت، شورش به پا شد و به جنگ های داخلی در انگلستان منجر شد. او با یک کاتولیک ازدواج کرد که مورد اعتراض اکثر پروتستان های انگلیسی قرار گرفت و زمانی که چارلز اول با مخالفت های زیادی مواجه شد، چندین بار مجلس را تعطیل کرد. در جریان جنگ های داخلی در مجلس شکست خورد و به جرم خیانت به زندان افتاد. شاه چارلز اول از همکاری امتناع ورزید و به همین دلیل در سال 1649 در لندن اعدام شد که در آن انگلستان به عنوان جمهوری نامیده شد و برای مدت کوتاهی به رهبری الیور کرامول اداره می شد.

پس از مرگ او اسکاتلندی ها پسرش چارلز دوم را به این مکان دعوت کردند و در آنجا خود را شاه نامید. پارلز دوم در سال 1651 در اسکون تاجگذاری کرد که منجر به واکنش نیروهای نظامی انگلیس و حمله اسکاتلند شد. چارلز دوم به فرانسه فرار کرد و دولت انگلستان اعلام کرد که انگلستان و اسکاتلند متحد می شوند و منافع مشترکی را تشکیل می دهند، اتحادیه ای که در سال 1652 شکل گرفت. چارلز دوم 9 سال بعد را در تبعید گذراند و در سال 1660 پس از مرگش، کرامول بار دیگر به لندن دعوت شد و تاج و تخت بریتانیا را پس گرفت. او هنوز در فکر انتقام بود، بنابراین همه کسانی را که به اعدام پدرش رای داده بودند اعدام کرد و حتی تشییع جنازه را از قبر بیرون آوردند و به دار آویختند. در پایان سلطنت چارلز دوم، اختلافات مذهبی در انگلستان رخ داد و او در سال 1685 بدون داشتن فرزند یا جانشین درگذشت.

همه چیز درباره پادشاه چارلز سوم بریتانیای مدرن

فعالیت های شاه چارلز سوم چیست؟

چارلز به دلیل فعالیت های اجتماعی و خیریه اش شناخته شده است. او حامی یا مدیر بیش از 400 سازمان است که در حوزه خلیج، اپرا و نظامی فعالیت می کنند. حفاظت از طبیعت و محیط زیست نیز یکی از دغدغه های اصلی چارلز سام است، حتی قبل از اینکه بحث تغییر اقلیم در کانون توجه رسانه های امروزی قرار گیرد. او همیشه طرفدار استفاده از وسایل نقلیه برقی بوده و مانند مادرش فعالیت های زیادی در زمینه درختکاری داشته است. وی جوایز نقدی را برای نوآوری های فناوری و علمی مهم دانست، زیرا این نوآوری ها می تواند میزان انتشار دی اکسید کربن و اثرات آن بر شرایط آب و هوایی را کاهش دهد. او همچنین یک مزرعه ارگانیک را مدیریت می کند و محصولات خود را به مغازه های انگلیسی می فرستد.

پادشاه مدرن بریتانیا همچنین به دلیل حمایت از فعالیت های خیریه شناخته شده است. این بنیاد خیریه که تراست نام دارد به هزاران جوان بریتانیایی که در زمان بحران بیکاری در انگلستان تأسیس شده است، مهارت های کاری را آموزش می دهد. چارلز همچنین به معماری، هنر خاورمیانه و درمان های جایگزین علاقه دارد. چارلز نویسنده ای توانا نیز هست و نامه هایی که برای اماکن و مقامات دولت انگلیس می فرستاد به دلیل شیوه نگارش خاص او بسیار معروف است. از چارلز به عنوان مردی حساس یاد می شود که علاقه زیادی به باغبانی دارد. او در نقاشی و رنگ آمیزی نیز مهارت زیادی دارد. او در اواخر دهه 1960 در کالج ترینیتی کمبریج باستان شناسی، مردم شناسی و تاریخ تحصیل کرد، قبل از اینکه به عنوان خلبان به نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا بپیوندد.

همه چیز درباره پادشاه چارلز سوم بریتانیای مدرن

بعد از مرگ ملکه الیزابت دوم چه اتفاقی می افتد؟

پادشاه چارلز سوم روز پنجشنبه در سن 96 سالگی در کنار مادرش در کاخ باالمورال اسکاتلند بود. او روز جمعه به لندن بازگشت تا بر روند آماده سازی کاخ باکینگهام برای تشییع جنازه ملکه نظارت کند و با لیز تورز، نخست وزیر جدید بریتانیا دیدار کند. دو فرزند او، ویلیام و هری نیز در حال حاضر در بریتانیا هستند. شاهزاده هری با همسر و فرزندانش در کالیفرنیا زندگی می کند.

پس از مرگ ملکه الیزابت، چارلز بیانیه ای را در مورد درگذشت “مادر عزیز” خود منتشر کرد و از مردم بریتانیا و جهان برای حمایت و پیام های تسلیت تشکر کرد. گفت خانواده تا مدتی عزادار می شوند و تغییر می کنند. او روز شنبه در نشستی در کاخ سنت جیمز لندن رسماً به عنوان پادشاه جدید بریتانیا انتخاب شد و سوگند یاد کرد.

بیشتر بخوانید:

تصاویری متفاوت از ملکه الیزابت در دوران جنگ; راننده کامیون، کارگر ساختمانی و گروهبان افتخاری

10 بار ملکه انگلیس پروتکل سلطنتی را زیر پا گذاشت

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما