پس از حملات شهرک نشینان، یک شهر فلسطینی از بقای خود می ترسد

هرگاه عزالدین قصراوی، 4 ساله، صدایی در بیرون از خانه خود می شنود، به سمت تلویزیون می دود تا 9 دوربین امنیتی را که والدینش نصب کرده بودند، بررسی کند، از ترس حمله شهرک نشینان یهودی.

خانواده قصراوی می‌گویند که برای دو سال، شهرک‌نشینانی که در دامنه تپه‌ای مجاور زندگی می‌کنند، آنها را به وحشت انداخته‌اند، خانه‌شان را احاطه کرده‌اند، سنگ‌ها و بمب‌های آتش‌زا پرتاب می‌کنند و سعی می‌کنند از دیوار بیرون بالا بروند.

با هر حمله، این خانواده فلسطینی در شهر هوواره در کرانه باختری اشغالی، خانه‌شان را مستحکم می‌کردند – با افزودن دوربین‌ها، موانع فلزی و دیوار بلندتر – در حالی که تعطیلات خانوادگی را به تعویق می‌اندازند و برای هزینه‌های دانشگاه فرزندانشان پس‌انداز می‌کردند.

“اگر امنیت را ببینید، فکر نمی کنید اینجا یک خانه است. لینا قصراوی، مادر عزالدین، 38 ساله، گفت: «این احساس می‌شود که ما در یک زندان زندگی می‌کنیم.

شهرک هوواره با حدود 8000 نفر جمعیت، در تنها جاده اصلی که شمال و جنوب کرانه باختری را به هم متصل می کند، قرار دارد و فلسطینی ها و شهرک نشینان اسرائیلی به طور منظم از آن عبور می کنند. این امر مدت‌هاست که آن را در خط مقدم شهرک‌سازی‌های در حال گسترش اسرائیل در کرانه باختری قرار داده است و هدف حملات و آزار و اذیت مکرر شهرک‌نشینان است.

غرفه در فوریه با افزایش حملات شهرک نشینان و وعده دولت راستگرای اسرائیل برای اعمال کنترل بیشتر بر کرانه باختری اشغالی، خشونت به سطوح جدیدی رسید و ساکنان هوواره را تحت تأثیر قرار داد و آنها را برای امنیت خود ترساند.

در آن روز، دو شهرک نشین در حین عبور از هوارا توسط یک مرد مسلح فلسطینی مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و کشته شدند که باعث شد صدها اسرائیلی خشمگین از شهرک های دامنه تپه به شهرک و روستاهای مجاور حمله کنند، سنگ پرتاب کنند و خانه ها، مشاغل و وسایل نقلیه را به آتش بکشند. . . در پی این حمله که در آن یک مرد فلسطینی کشته شد، وزیر دارایی اسرائیل، بزالل اسموتریچ که خود شهرک نشین بود، خواستار «پاک کردن» هوارا توسط دولت شد.

اکنون صدها سرباز اسرائیلی در خیابان‌های این کشور مستقر شده‌اند و گهگاه راه‌ها و تقاطع‌ها را می‌بندند، کسب‌وکارها در امتداد جاده اصلی را مجبور به بستن و تصرف پشت بام‌ها و کل ساختمان‌ها می‌کنند.

هفته‌ها پس از خشم، شهر همچنان در حال تعمیر است، با وسایل نقلیه سوخته پارک شده در برخی از زمین‌ها و ساختمان‌های آسیب دیده آتش‌سوزی در جاده اصلی. ارتش اسرائیل که گفت نیروهایش برای کاهش تنش و جلوگیری از خشونت در آنجا حضور دارند، مشخص نکرد که چه تعداد سرباز در هواره دارد.

اگرچه هوارا کوچک است، اما به عنوان یک مرکز اقتصادی برای این بخش از کرانه باختری عمل کرده است. مردم روستاهای فلسطینی اطراف و حتی اسرائیلی‌ها از شهرک‌های اطراف به اینجا آمده‌اند تا از مغازه‌های اطراف شهر خرید کنند و وسایل نقلیه خود را برای تعمیر به مغازه‌های مکانیکی که در مسیر جاده اصلی قرار دارند، بیاورند.

فراس دمایدی، 36 ساله، که صاحب یک سوپرمارکت است، گفت: اما اکنون، با وجود سربازان در همه جا، تفنگ های آماده، فلسطینی ها از آمدن خودداری کرده اند.

او گفت: «ارتش آن را از یک مرکز اقتصادی بزرگ به یک شهر ارواح تبدیل کرده است. آنها ما را از نظر اقتصادی خراب کرده اند.

در گذشته، بسیاری از فلسطینیان در این منطقه برای امرار معاش، به کشت محصولاتی مانند زیتون و خرما و جستجوی علوفه برای سبزیجات وحشی، به زمین های اطراف هوواره تکیه می کردند. اما پس از اشغال کرانه باختری اسراییل در سال 1967 و در دهه‌های پس از آن، زمین‌های کشاورزی آن‌ها با گسترش شهرک‌سازی‌ها در این منطقه و تقسیم و تقسیم اراضی کرانه باختری که ساکنان امیدوارند روزی به یک کشور فلسطینی تبدیل شود، به‌طور فزاینده‌ای از محدودیت خارج شده است.

یکی از این شهرک‌های رو به رشد، یتظار است، یک شهرک مذهبی که بخشی از آن در زمین‌های خصوصی فلسطینی ساخته شده است، که بر روی تپه‌های بالای هوارا قرار دارد و اکنون در چند قدمی شهر قرار دارد. برخی از ساکنان آنجا پیروان دو خاخام افراطی هستند که یکی از آنها، خاخام اسحاق شاپیرا، کتابی را در سال 2009 منتشر کرد که در آن توجیه مذهبی برای کشتن غیریهودیان که تهدیدی برای یهودیان هستند، ارائه کرد.

ساکنان هوارا می گویند که بیشتر مهاجمان در فوریه. 26 نفر از یتظار آمدند که مرزهای در حال گسترش آن از بالکن خانواده قصراوی قابل مشاهده است.

هیلل و یاگل یانیف، دو برادر و طلاب حوزه علمیه که کشته شدن آنها باعث خشونت شد، در هار براچا، یک شهرک یهودی در تپه های بالای نابلس زندگی می کردند.

خشونت ها بین شهرک نشینان و فلسطینی ها در کرانه باختری اشغالی در سال جاری افزایش یافته است.

از ژانویه از 1 تا 13 مارس، سازمان ملل 219 حمله مربوط به شهرک نشینان را ثبت کرد که منجر به کشته شدن چهار فلسطینی و همچنین جراحت یا آسیب به اموال فلسطینی شد که بیش از دو برابر تعداد در مدت مشابه سال گذشته است. نیروهای اسرائیلی در این مدت بیش از 70 فلسطینی را در کرانه باختری به شهادت رساندند.

سازمان ملل گفت که حملات فلسطینی ها به شهرک نشینان نیز در آن دوره بیش از دو برابر شده است و در سال جاری 20 مورد، منجر به کشته شدن 12 شهرک نشین و یک شهرک نشین خارجی شده است.

دولت اسرائیل قول حمایت بیشتر از شهرک‌های یهودی در کرانه باختری را داده است، که اکثر کشورهای جهان آن را بر اساس قوانین بین‌المللی غیرقانونی می‌دانند، اما طی 40 سال گذشته به طور پیوسته گسترش یافته‌اند. آقای. اسموتریچ، وزیر دارایی که خواستار حذف هوارا شد، از جمله رهبران دولت اسرائیل است که از الحاق نهایی کرانه باختری حمایت می کند و معتقد است که هر بخش از اسرائیل و سرزمین های اشغالی توسط خداوند به یهودیان وعده داده شده است.

دادگاه کیفری بین‌المللی، اقدام یک قدرت اشغالگر که جمعیت خود را به سرزمین‌های اشغالی منتقل می‌کند، به عنوان جنایت جنگی طبقه‌بندی می‌کند. فلسطینی ها می گویند که حملات مکرر شهرک نشینان با هدف بیرون راندن آنها از سرزمینشان است.

بر اساس گزارش صلح ناو، یک گروه اسرائیلی که بر فعالیت های شهرک سازی نظارت می کند، در سال 2021، تعداد شهرک نشینان اسرائیلی در کرانه باختری بیش از 465000 نفر بود. این در مقایسه با کمی بیش از 200000 در سال 2001 است.

ساکنان هوارا می گویند که در برابر حملات بیشتر آسیب پذیر هستند، زیرا شهرک نشینان زیادی پس از حملات فوریه و مارس دستگیر نشدند، در حالی که فلسطینی ها می گویند عدم پاسخگویی عمومی است.

در بالکن ها و پشت بام ها در سراسر هوارا، ساکنان سطل های سنگ را برای دفع حملات جمع آوری کرده اند و می گویند که به سربازان برای محافظت از آنها اعتماد ندارند. Huwara، مانند برخی دیگر از شهرهای فلسطین، گروه‌های نگهبانی محله‌ای ایجاد کرده است تا از مناره‌های مساجد محلی درباره مشکلات احتمالی هشدار دهند.

خانم می‌گوید: «آنها قبلاً به ما حمله کرده‌اند، اما چیزی شبیه این نبود. قصراوی، مادر چهار فرزند و مدیر مدرسه، به یاد شب فوریه. 26. «فکر کردم می خواهند ما را سلاخی کنند و زنده زنده بسوزانند». گروه های حقوق بشر برخی از حملات به خانه قصراوی ها را مستند کرده اند.

نوال دمایدی، 70 ساله، در آپارتمانی بالای سوپر مارکت پسرش در هوارا زندگی می کند. فیلم دوربین امنیتی از بازار در فوریه 26 شهرک نشینان را نشان می دهد که تخته ها و کوزه های پلاستیکی را روی درب ورودی ساختمان انباشته کرده و آنها را به آتش می کشند. پشت سر آنها، چراغ های آبی و قرمز یک خودروی پلیس اسرائیل دیده می شود، اما مقامات مداخله نکردند زیرا شهرک نشینان به آتش فزاینده تغذیه می کردند.

پسرش از بالکن جلویی به آنچه که می‌گوید شواهدی دال بر کمک نیروهای اسرائیلی به شهرک‌نشینان است اشاره کرد: گاز اشک‌آور و نارنجک‌های شوک‌کننده با نوشته‌های عبری.

او در روزهای پس از حمله به پلیس شکایت کرد. هنوز چیزی از آن به دست نیامده است.

آقای قاضی و جلاد یکی هستند. دمایدی گفت.

ارتش اسرائیل گفت که تحقیق درباره واکنش ارتش به فوریه. 26 حمله به این نتیجه رسیدند که تعداد سربازان کافی در منطقه برای جلوگیری از “شورش های خشونت آمیز” وجود ندارد. این سازمان افزود که در مورد اعزام سریع‌تر نیروهای کمکی «در صورت مشکوک شدن به تکرار چنین حادثه شدید» درس‌هایی آموخته است.

اما ساکنان گفتند که سربازان و پلیس مرزی نه تنها برای کمک به آنها مداخله نکردند، بلکه زمانی که در پاسخ به شهرک نشینان سنگ و سایر گلوله ها را پرتاب کردند، نیروهای اسرائیلی با نارنجک های شوکر، گاز اشک آور و در برخی موارد به فلسطینی ها شلیک کردند. مهمات جنگی

در Zaatara، یکی از روستاهای دیگر در فوریه مورد حمله قرار گرفت. 26، سامح الاقطش، پدر پنج فرزند، و سایر ساکنان سعی کردند از شهرک نشینانی که سنگ پرتاب می کردند و به زور وارد روستا می شدند جلوگیری کنند. ساکنان گفتند که پشت سر آنها سربازان اسرائیلی بودند. تیراندازی بلند شد و آقای. الاقطش از ناحیه شکم مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

از آنجا که شهرک نشینان و نیروهای اسرائیلی تنها جاده زعتارا را مسدود کرده بودند، خانواده او مجبور شدند او را با یک کامیون از مسیرهای کوهستانی ببرند. او در راه جان باخت. سازمان ملل گفت که او یا توسط شهرک نشینان یا نیروهای اسرائیلی کشته شده است.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که در مورد آقای اسراییل تحقیق نخواهد کرد. کشتن الاقطش. ارتش سوالاتی را به پلیس ارجاع داد و پلیس تأیید کرد که تحقیقات در مورد مرگ او آغاز شده است.

در حال حاضر، ساکنان هواره می گویند که در ترس از حملات بیشتر زندگی می کنند. یکی از چیزهایی که آنها را ناآرام کرد، یک موزیک ویدیو با آهنگی بر اساس یک آهنگ پاپ مذهبی محبوب یهودی بود که در روزهای پس از فوریه شروع به پخش آنلاین و در گروه‌های مهاجرنشین WhatsApp کرد. 26 حمله

“چه کسی اکنون در آتش می رود؟ Huwara،” اشعار رفت.

«خانه‌ها و اتومبیل‌ها نیز – هوارا.

«اخراج سالمندان، زنان و دختران از آنجا.

“سوزش تمام شب.”

هیبا یازبک، میرا نووک سوگند گبی سوبلمن گزارش کمک کرد

Hayden Phillips

عاشق قهوه بی عذرخواهی یک تمرین‌کننده اینترنتی متواضع. دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما