چه رکودی؟ برخی از اقتصاددانان احتمال بازگشت رشد را می بینند.

بسیاری از اقتصاددانان و سرمایه گذاران روایت روشنی از ورود به سال 2023 داشتند: فدرال رزرو ماه ها صرف افزایش سریع هزینه های استقراض در تلاش برای مهار تورم کرده بود و انتظار می رفت که این حرکت ها رشد و بازار کار را به قدری کند کند که اقتصاد در وضعیت مطلوبی قرار گیرد. خطر سقوط در رکود

اما فراخوان های رکود اکنون در حال بازنگری است.

کارفرمایان بیش از نیم میلیون شغل در ژانویه ایجاد کردند، بازار مسکن نشانه هایی از ثبات یا حتی افزایش دوباره را نشان می دهد، و بسیاری از اقتصاددانان وال استریت احتمال رکود در سال جاری را کاهش داده اند. تحلیلگران پس از ماه‌ها پرسیدن اینکه آیا فدرال رزرو می‌تواند یک فرود نرم را انجام دهد که در آن اقتصاد کند می‌شود اما به رکودی کبود نمی‌افتد، تحلیلگران این احتمال را مطرح می‌کنند که اصلاً فرود نیاید – این رشد به سادگی متوقف می‌شود.

همه نقاط داده‌ای آفتابی به نظر نمی‌رسند: تولید همچنان ضعیف است، هزینه‌های مصرف‌کننده کاهش یافته است و برخی تحلیل‌گران هنوز فکر می‌کنند که یک رکود خفیف در سال جاری همچنان محتمل است. اما به اندازه کافی غافلگیرکننده وجود داشته است که به ادامه حرکت اشاره می کند که به نظر می رسد خود مقامات فدرال رزرو شانس بیشتری برای اجتناب از رکود دردناک کشور می بینند. این انعطاف پذیری حتی می تواند یک مشکل باشد.

در حالی که یک فرود ملایم یک توسعه خوشایند خواهد بود، اقتصاددانان شروع به این سوال کرده‌اند که آیا رشد و بازار کار برای کاهش نرخ تورم به اندازه‌ای که بانک‌های مرکزی امیدوار هستند، گرم خواهد بود یا خیر – در نهایت فدرال رزرو را مجبور می‌کند تا واکنش تهاجمی‌تری نشان دهد.

آجی راجادیاکشا، رئیس تحقیقات جهانی در بارکلیز گفت: «آنها باید نگران این باشند که بازار کار آمریکا چقدر قوی است. تا کنون، اقتصاد ایالات متحده به طور غیرمنتظره ای انعطاف پذیر بوده است.

فدرال رزرو نرخ بهره را از نزدیک به صفر در اوایل سال گذشته به بالای 4.5 درصد در هفته گذشته افزایش داده است که سریع ترین مجموعه تعدیل سیاست ها در دهه های اخیر است. این هزینه‌های وام‌گیری بالاتر به وام‌های خودرو و وام‌های مسکن گران‌تر تبدیل شده است، و برای مدتی به نظر می‌رسید که به وضوح سرعت اقتصاد را کند می‌کنند.

اما از آنجایی که بانک مرکزی به سمت نرخ معتدل‌تری حرکت کرده است – سرعت افزایش خود را ابتدا در دسامبر و سپس دوباره در این ماه کاهش داد – بازارها آرام شده‌اند. به عنوان مثال، نرخ های وام مسکن اندکی کاهش یافته است.

این در اقتصاد خود را نشان می دهد. درخواست های وام مسکن به سرعت در حال افزایش بوده است، اما به طور کلی آنها دوباره افزایش یافته اند. فروش خانه های جدید اکنون در همان سطح قبل از همه گیری است. قیمت خودروهای فرسوده رو به کاهش بوده است، اما در سطح عمده فروشی شروع به افزایش کرده است – که برخی از اقتصاددانان آن را پاسخی به تقاضای بازگشتی برای آن خودروها می دانند.

و در حالی که خرده فروشی و سایر معیارهای مخارج خانوار در حال کاهش است، طبق داده های اخیر، چندین نیروی نوپا می توانند به تقویت تقاضای مصرف کننده در سال 2023 کمک کنند – با پیامدهای بالقوه بزرگ برای نبرد فدرال رزرو با تورم.

دریافت کنندگان تامین اجتماعی به تازگی تعدیل قابل توجهی در هزینه زندگی خود در اولین چک سال 2023 دریافت کردند و پول بیشتری را در جیب آمریکایی های مسن تر گذاشت. بیش از دوازده ایالت، از جمله ویرجینیا، کالیفرنیا، نیویورک و ماساچوست، اواخر سال گذشته تخفیف های مالیاتی یا چک های محرک ارسال کردند. و در حالی که آمریکایی‌ها از پس‌اندازهای اضافی که در طول همه‌گیری اولیه جمع‌آوری شده بود، تلاش می‌کردند، بسیاری از آنها هنوز مقداری بالشتک باقی مانده‌اند.

علاوه بر همه اینها، پس از گذشت بیش از یک سال که تورم قدرت مصرف مصرف کننده را کاهش داد، بالاخره افزایش دستمزدها با برخی اقدامات در ماه های اخیر از تغییرات قیمت ها پیشی گرفت. و با ادامه استخدام کارفرمایان، آمریکایی‌های بیشتری چک حقوق دریافت می‌کنند که به نوبه خود می‌توانند آن را خرج کنند.

کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو روز چهارشنبه گفت: «این گونه افزایش‌های شغلی به این معناست که درآمد نیروی کار نیز قوی خواهد بود و مخارج مصرف‌کننده را تقویت می‌کند، که می‌تواند فشار صعودی را بر تورم در ماه‌های آینده حفظ کند.»

هیچ تضمینی وجود ندارد که این عوامل برای خنثی کردن مقدار زیادی از تعدیل سیاستی که فدرال رزرو در سال گذشته انجام داده است کافی باشد. شرکت های فناوری از قبل شروع به اخراج کارگران کرده اند. مصرف‌کنندگان کم‌درآمد نسبت به افراد با درآمد بالاتر، بافرهای پس‌انداز خود را سریع‌تر از بین می‌برند و امکانات کمتری برای خرید در اختیارشان می‌گذارد.

نلا ریچاردسون، اقتصاددان ارشد در شرکت حقوق و دستمزد و داده ADP گفت: «من فکر نمی‌کنم که ما دوباره شتاب کنیم. شما می توانید یک بازار کار قوی و رشد اقتصادی کند داشته باشید.

اما این احتمال که اقتصاد به اندازه‌ای که انتظار می‌رود رشد نکند، خطری برای فدرال رزرو است.

تورم در ماه های اخیر کاهش یافته است، تا حدی به این دلیل که قیمت خودروهای دست دوم و برخی از محصولات خرده فروشی به طور کامل کاهش یافته است و از افزایش کلی قیمت ها کم شده است.

به گفته عمر شریف، بنیانگذار Inflation Insights، اگر فروشندگان خودرو و فروشگاه‌های خرده‌فروشی مانند Walmart و Target احساس کنند که می‌توانند با تثبیت تقاضا، کاهش قیمت‌ها را متوقف کنند و از طریق موجودی‌های متورم کار کنند، می‌تواند از کاهش مداوم تورم جلوگیری کند.

او گفت: “نگرانی اکنون این است که شما به موقعیتی تغییر مکان داده اید که فشار نزولی از بین می رود.” دستمزدها همچنان از خرید کالاهای بیشتر حمایت می کند.

جروم اچ پاول، رئیس فدرال رزرو، هفته گذشته طی یک کنفرانس خبری اذعان کرد که برخی از کشش های تورم ناشی از کالاها می تواند “گذرا” باشد، به این معنی که از بین خواهد رفت. به این دلیل است که تا حدودی چرا بانک‌های مرکزی از نزدیک آنچه را که در بخش‌های دیگر، به‌ویژه خدمات اتفاق می‌افتد، رصد می‌کنند.

به نظر می رسد یکی از هزینه های اصلی خدمات – اجاره – امسال کاهش یابد. اما هم میزان و هم زمان آن بسیار نامشخص است: برخی از اقتصاددانان فکر می‌کنند که افزایش اجاره بها در داده‌های رسمی تورم در ماه‌های آینده کند می‌شود، در حالی که برخی دیگر انتظار دارند این تغییر خیلی دیرتر اتفاق بیفتد.

لائل برینارد، نایب رئیس فدرال رزرو، در سخنرانی اخیر خود پیشنهاد کرد که تورم اجاره بها ممکن است تا سه ماهه سوم سال 2023 کاهش نیابد که از جولای تا سپتامبر ادامه دارد.

انتظار می‌رود مسیر قیمت‌های خدمات دیگر، از مراقبت از کودک گرفته تا وعده‌های غذایی رستوران، به آنچه در بازار کار اتفاق می‌افتد بستگی داشته باشد. دستمزدها معمولاً یک هزینه عمده برای شرکت‌های خدماتی است، و اگر دستمزدها به سرعت افزایش یابد، مشاغل ممکن است هزینه بیشتری را دریافت کنند. کارگرانی که حقوق بیشتری را به خانه می‌برند، ممکن است بتوانند از طریق افزایش هزینه‌ها، هزینه خود را ادامه دهند.

مطمئناً، تورم و رشد دستمزدها در ماه‌های اخیر حتی با استخدام بسیار قوی کاهش یافته است. مقامات فدرال رزرو این را پذیرفته اند و به صراحت اعلام کرده اند که به جای افزایش مشخص بیکاری، بر آنچه در تورم اتفاق می افتد تمرکز کرده اند.

اما چندین نفر ابراز تردید کرده‌اند که تعدیل دستمزدها و قیمت‌ها می‌تواند با تقاضای نیروی کار بسیار قوی و نرخ بیکاری 3.4 درصد ادامه یابد، که پایین‌ترین میزان از سال 1969 است. و با توجه به اینکه کاهش تورم امروز تا حدی ناشی از کاهش قیمت محصولات است که انتظار نمی رود به طور نامحدود ادامه یابد، کاهش سرعت قیمت خدمات بسیار مهم است.

وی افزود: بخش خدمات واقعاً به جز خدمات مسکن، هنوز کاهش تورمی را نشان نمی دهد. پاول این هفته گفت.

سوالی که برای فدرال رزرو وجود دارد این است که برای اطمینان از اینکه اقتصاد و تورم به سرعت پایدار باز می گردند، چقدر به تعدیل سیاست بیشتری نیاز است. بانك مركزي پيش بيني كرده است كه دو ربع واحد ديگر افزايش دهد.

جان سی ویلیامز، رئیس بانک فدرال رزرو نیویورک، روز چهارشنبه اشاره کرد که حرکت های یک چهارم واحدی احتمالاً معمول باقی می ماند، اما او پیشنهاد کرد که در صورت افزایش تقاضا و افزایش قیمت، ممکن است نرخ ها بیشتر تعدیل شوند.

«تقاضا در اقتصاد ما در حال حاضر بسیار قوی‌تر از آن چیزی است که در شرایط عادی و پیش از همه‌گیری انتظار می‌رود. ویلیامز گفت و این را به حمایت مالی، بازار کار قوی و عوامل دیگر نسبت داد. اینکه نرخ ها چقدر باید بالا برود تا “به اندازه کافی محدود کننده باشد، باید تحت تاثیر آن قرار گیرد.”

اگرچه بسیاری از رهبران کسب‌وکار همچنان با احتیاط مشتریان را زیر نظر دارند، برخی از آنها معتقدند که موانع رشد در حال محو شدن هستند. S&P 500 به طور کلی در شش ماه گذشته در حال بهبود بوده است، نشانه ای از اینکه سرمایه گذاران چشم انداز آفتابی تری را در افق می بینند.

رایان مارشال، مدیر اجرایی گروه سازنده خانه Pulte، هفته گذشته در یک تماس درآمدی پیشنهاد کرد که بازار مسکن به طرز محسوسی در حال بهبود است.

او گفت: «علیرغم فضای نرخ بالاتر که بر گفتگوهای ملی حاکم بود، با پیشرفت سه ماهه چهارم شاهد بهبود تقاضای خریداران بودیم و می‌توان تأیید کرد که این قدرت تا ماه ژانویه ادامه دارد.»

و دیوید بی. بوریت، مدیر اجرایی US Steel، در تماس اخیر با درآمد خود گفت که انتظار دارد با از بین رفتن بادهای مخالف رشد، قیمت ها در بلندمدت پایدار و بالاتر باشند.

او گفت: “ما در این دوره انتقالی با عدم اطمینان زیادی قرار داریم، و صادقانه بگویم، من فکر می کنم بسیاری از مردم فکر می کنند که فدرال رزرو در این فرود نرم کار بسیار بهتری از آنچه انتظار می رفت انجام می دهد.”

نیل دوتا، رئیس اقتصاد ایالات متحده در رنسانس ماکرو، گفت که نشانه‌های شتاب مجدد در اقتصاد «غیرقابل انکار» است و در نتیجه تورم می‌تواند در سطوح بالای غیرعادی گیر کند و فدرال رزرو را مجبور کند نرخ‌های بهره را برای مدت طولانی‌تری بالا نگه دارد. انتظار می رود.

او گفت: مدتی است که نرخ ها را افزایش داده اند. تنها چیزی که باید برای آن نشان دهند نرخ بیکاری 3.4 درصدی است.

Charlie Owens

تحلیلگر هاردکور طرفدار عمومی فرهنگ پاپ. خالق مادام العمر تنظیم کننده. اهل سفر. متخصص وب متعهد

Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکورdigital currency channelGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency tutorial
تماس با ما