چگونه آتش سوزی باتری دوچرخه الکترونیکی به یک بحران مرگبار در شهر نیویورک تبدیل شد؟

دوست دخترش به او گفت اسکوتر برقی را نخر.

اما آلفونسو ویلا مونوز کنجکاو شد. او در آگوست گذشته در یک بودگا بروکلین کار می کرد که یک تحویل دهنده گفت که کسی را می شناسد که یکی را به قیمت 700 دلار می فروشد. آقای. مونوز گفت بله.

اسکوتر قرمز گیلاسی با شماره 7 در جلو بود. زیر صندلی یک باتری لیتیوم یون بسیار بزرگ قرار داشت. زمانی که نیاز به شارژ داشت، آقای. مونوز باتری را از روروک مخصوص بچه ها خارج می کرد و با هر دو دست آن را به آپارتمان طبقه سوم زوج در کالج پوینت، کوئینز می برد.

یک ماه بعد، باتری در اتاق نشیمن منفجر شد و شعله های آتشی که آپارتمان را فرا گرفت. آقای. مونوز برای دختر 8 ساله خود استفانی که خواب بود فریاد زد. او نتوانست دیوار دود سیاه را بشکند تا به او برسد. استفانی بر اثر استنشاق دود جان خود را از دست داد.

آقای آقای می‌گوید: «مثل این است که شما مرگ و ویرانی را به خانه‌تان وارد می‌کنید، و نه تنها برای شما، برای همه اطرافیانتان. مونوز، 36 ساله، برای پاک کردن اشک، عینک خود را در می آورد. “شما می توانید همه چیز را از دست بدهید.”

دوچرخه‌های الکترونیکی و اسکوترهای الکترونیکی در سال‌های اخیر خیابان‌های شهر نیویورک را سیل کرده‌اند و کارگران تحویل‌دهنده و مسافران به‌عنوان یک راه جدید اقتصادی و کارآمد برای رفت‌وآمد مورد استقبال قرار گرفته‌اند. اما حتی با افزایش محبوبیت این دستگاه‌ها و تقریباً همه‌گیر شدن آن‌ها، باتری‌های درون آن‌ها شهر نیویورک را به کانونی برای نوع جدیدی از آتش وحشیانه و سریع تبدیل کرده است.

لورا کاوانا، کمیسر آتش نشانی شهر، هشدار داد که این آتش سوزی ها “بی نظیر خطرناک هستند”. با اخطار کم یا بدون هشدار، باتری ها می توانند مشتعل شوند و چند ثانیه برای فرار مردم باقی بماند. تنها در سه سال، آتش‌سوزی‌های باتری‌های لیتیومی آتش‌سوزی‌های الکتریکی را متوقف کرده و از شعله‌های آتش‌سوزی ناشی از پخت و پز و دود کردن برای علل اصلی آتش‌سوزی‌های کشنده در شهر پیشی گرفته است.

دلایل افزایش این آتش سوزی ها بی شمار است. آنها شامل فقدان مقررات و تست ایمنی برای دستگاه‌های شخصی، شیوه‌های شارژ خطرناک (مانند استفاده از تجهیزات نامتناسب یا شارژ بیش از حد) و فقدان مناطق شارژ مطمئن در شهری پرجمعیت با ساختمان‌های مسکونی متعدد، جایی که بیشتر آتش‌سوزی‌ها شروع می‌شود، می‌شود.

اما برای نیویورکی‌هایی که به دوچرخه‌های الکترونیکی و سایر دستگاه‌های باتری‌دار برای تحویل کالا یا کسب درآمد دیگر متکی هستند، آتش‌سوزی‌ها بین ثبات مالی و امنیت شخصی یکی را مجبور به انتخاب کرده است.

بر اساس گزارش کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی ایالات متحده، بیش از 200 آتش سوزی یا گرمای بیش از حد در سراسر کشور از 39 ایالت گزارش شده است که منجر به مرگ حداقل 19 نفر شده است. اما این سازمان تاکید کرد که این مشکل به ویژه در مناطق پرجمعیت مانند شهر نیویورک حاد است. طبق اعلام آتش نشانی لندن، آتش سوزی باتری های لیتیومی با 57 آتش سوزی دوچرخه برقی و 13 اسکوتر الکترونیکی در سال جاری، سریع ترین خطر آتش سوزی است.

در نیویورک، آتش‌سوزی باتری‌های لیتیومی تا کنون ۱۳ نفر را در سال جاری کشته است، از جمله چهار نفر در آتش‌سوزی که روز سه‌شنبه در یک فروشگاه دوچرخه‌های الکترونیکی در محله چینی آغاز شد. از سال 2021 در مجموع 23 نفر بر اثر آتش سوزی باتری جان خود را از دست داده اند. در سال جاری تاکنون 108 مورد آتش سوزی رخ داده است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته 98 مورد آتش سوزی بوده است.

در طول همه‌گیری، زمانی که حمل‌ونقل عمومی به خطر افتاد و تقاضا برای تحویل غذا افزایش یافت، عرضه آماده دوچرخه‌های الکترونیکی و اسکوترهای الکترونیکی ارزان‌قیمت کیفیتی مشکوک در سرتاسر شهر ظاهر شد.

نیویورکی هایی که به دنبال معاملات خوب بودند، افزایش یافتند. با توجه به اینکه بسیاری از ساکنان در محله های تنگ زندگی می کنند، آنها باتری های خود را در آپارتمان های خود شارژ می کنند.

اما به محض اینکه باتری لیتیومی بیش از حد داغ شود یا خراب شود، همه شرط ها خاموش می شوند. سرعت و تاثیر آتش سوزی باتری های لیتیومی آنها را به ویژه زمانی که افراد نزدیک به هم زندگی می کنند خطرناک می کند.

این موضوع باعث شده تا صاحبخانه‌های بیشتری دوچرخه‌های الکترونیکی و سایر وسایل حمل‌ونقل الکترونیکی را ممنوع کنند، در حالی که رهبران نیویورک برای جلوگیری از آتش‌سوزی در چندین جبهه تلاش کرده‌اند. در ماه سپتامبر، نیویورک اولین شهری در کشور خواهد بود که فروش دوچرخه های الکترونیکی و سایر وسایل حمل و نقل الکترونیکی را که استانداردهای ایمنی شناخته شده را رعایت نمی کنند، ممنوع می کند.

مقامات شهر و آتش نشانی همچنین بر نظارت بیشتر ایالتی و فدرال بر دستگاه ها فشار آورده اند، ایستگاه های شارژ باتری غیرقانونی را تعطیل کرده اند، با برنامه های تحویل غذا برای آموزش کارگران کار کرده اند و پیام های خدمات عمومی را نشان می دهند. باتری های در حال انفجار.

کمیسر کاوانا گفت: “من در کوتاه مدت نگرانی های بسیار بسیار جدی دارم.” این دستگاه‌ها اکنون اینجا هستند و تعداد زیادی از آنها وجود دارد.»

در مارس 2019، Citi Bike، برنامه محبوب اشتراک‌گذاری دوچرخه، دوچرخه‌های الکترونیکی خود را با پدال در انبار خود در بروکلین شارژ می‌کرد که آتش‌سوزی رخ داد.

با صدای بلندی مثل شلیک تپانچه شروع شد. سپس شعله های آتش با جرقه های کرومی رنگی که بیرون می زدند و هجوم گرما می آمد. یکی از شاهدان در گزارش مارشال آتش نشانی می گوید: “در یک لحظه، باتری ها مانند یک اثر دومینو از راست به چپ شروع به انفجار یک به یک در شعله های آتش کردند.” “در عرض 10 ثانیه، کل ردیف بالا تبدیل به یک جهنم کوچک شد.”

اگرچه آتش سوزی دوچرخه های الکترونیکی به یک مشکل تبدیل شده بود، اما مسئولان آتش نشانی سال ها از خطرات باتری های لیتیومی آگاه بودند. آنها در ابتدا بر روی باتری های بسیار تنظیم شده در سیستم های ذخیره انرژی تمرکز کردند که برق پشتیبان را برای ساختمان ها نگه می دارد.

لئو ساببارائو، که تا سال 2019 به عنوان مهندس حفاظت از آتش در این بخش کار می کرد، به یاد می آورد که در آن زمان صحبت هایی در مورد اینکه آیا شهر باید اجازه دهد یک سیستم ذخیره باتری در زیر یک مسیر مترو مرتفع قرار گیرد یا خیر، وجود داشت. ماموران آتش نشانی به سرعت به آن پایان دادند.

او گفت: «تکنولوژی خیلی سریع به جلو حرکت می‌کرد و ما سعی می‌کردیم به قوانین پایبند باشیم. ساببارائو، که در کالج عدالت کیفری جان جی سخنرانی می کند.

پس از آتش سوزی دوچرخه سیتی، ایمنی باتری در اولویت برنامه اشتراک دوچرخه قرار گرفت. فقط از باتری‌هایی استفاده می‌کند که استانداردهای ایمنی را تأیید کرده‌اند و دارای سنسورهای داخلی برای نظارت بر وضعیت آن‌ها در زمان واقعی و همچنین سوئیچ خاموش شدن هستند. در انبار، هر باتری در یک قفسه با تقسیم کننده های بتن نسوز بررسی و شارژ می شود. از زمان اضافه شدن این پروتکل ها، هیچ آتش سوزی عمده ای در باتری سیتی بایک رخ نداده است.

مقامات آتش نشانی همچنین قوانین آتش نشانی شهری را مورد بازنگری قرار دادند، که اکنون ساختمان ها را ملزم می کند تا اقدامات ایمنی را مانند اتاق شارژ اختصاصی با آبپاش، زمانی که بیش از پنج دوچرخه الکترونیکی در حال شارژ هستند، ارائه دهند.

اما کد آتش نشانی استفاده انفرادی از دوچرخه های الکترونیکی را پوشش نمی دهد و بازرسان آتش نشانی برای بررسی تخلفات ایمنی بدون حکم وارد خانه های خصوصی نمی شوند. بنابراین هیچ حفاظتی برای جلوگیری از اتفاقاتی که برای خوسوه مندز رخ داد وجود ندارد.

آقای. مندز، یک کارگر تحویل، در سال 2021، یک باتری دوچرخه الکترونیکی را برای شارژ کردن کنار تختش در آپارتمانش در برونکس وصل کرده بود. او از خواب بیدار شد و دید که “دود می اندازد” و سپس مانند آتش بازی منفجر شد. آقای. مندز و خانواده اش به سرعت از در بیرون رفتند و شعله های آتش آنها را تعقیب کردند. آقای دکتر گفت: خدا را شکر که توانستیم زنده بیرون بیاییم. مندز، 31 ساله، یک مهاجر مکزیکی که از ناحیه کمر و دست هایش سوخته است.

پس از آتش سوزی، آقای خانواده مندز به ساختمان دیگری در شمال منهتن نقل مکان کردند. در اوایل امسال، این ساختمان دوچرخه های الکترونیکی را ممنوع کرد، اما خود باتری ها را ممنوع نکرد، که بزرگترین خطر را ایجاد می کند. پس آقای مندز دوچرخه برقی خود را در خیابان پارک کرد و باتری ها را به طبقه بالا برد تا شارژ شود.

باتری‌های لیتیومی که از سال 1991 به صورت تجاری مورد استفاده قرار گرفته‌اند، سابقه آتش‌سوزی در رایانه‌های نوت‌بوک دل، گوشی‌های هوشمند سامسونگ و هاوربرد داشته‌اند که منجر به فراخوان‌های زیادی شده است.

آدام باروی، مهندس حفاظت آتش که متخصص در باتری های لیتیومی برای موسسه تحقیقات ایمنی آتش نشانی در مؤسسه تحقیقاتی UL است، گفت: اما پس از سال ها تحقیق برای “مهندسی خطرات”، باتری های لیتیومی به طور کلی ایمن تر شده اند.

در داخل یک باتری لیتیومی، تعدادی سلول کوچک در کنار هم قرار گرفته اند. هنگامی که از باتری استفاده می شود، یون های لیتیوم بین الکترودهای داخل هر سلول حرکت می کنند و جریان الکتریکی ایجاد می کنند. این خطر زمانی اتفاق می‌افتد که یک سلول به «فرار حرارتی» می‌رود، یک واکنش زنجیره‌ای که در آن گرما به سرعت ایجاد می‌شود و خطر آتش‌سوزی و گاهی اوقات انفجار را ایجاد می‌کند. یک سلول را می توان با شارژ بیش از حد، نقص تولید یا حتی گرمای یک سلول مجاور در بسته باتری که در حال حاضر در حالت فرار حرارتی قرار دارد، به سمت فرار حرارتی فرستاد.

اما فشار بازار بر تولیدکنندگان برای افزودن انرژی بیشتر به باتری‌ها وجود دارد که می‌تواند محدودیت‌های ایمنی را افزایش دهد. باتری های دوچرخه های الکترونیکی انرژی بسیار بیشتری نسبت به تلفن های همراه دارند و در نتیجه در آتش سوزی مخرب ترند.

نیکیل گوپتا، استاد مهندسی مکانیک و هوافضا در دانشکده مهندسی تاندون دانشگاه نیویورک، می گوید: «مشکل این است که ما در تلاش هستیم تا انرژی زیادی از این باتری ها خارج کنیم و این آنها را خطرناک تر می کند.

باتری های قوی تر تنها بخشی از دلیل آتش گرفتن بسیاری از دوچرخه های الکترونیکی و اسکوترهای الکترونیکی هستند. خودروهای برقی و سیستم‌های ذخیره‌سازی انرژی، که به طور فزاینده‌ای برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی به کار گرفته می‌شوند، به انرژی بسیار بیشتری نیاز دارند و در عین حال آتش‌سوزی کمتری دارند.

به گفته کارشناسان ایمنی باتری و آتش‌سوزی، تفاوت این است که این صنایع کاملاً تحت نظارت هستند و باید چندین لایه آزمایش را پشت سر بگذارند تا نشان دهند محصولات آنها ایمن هستند. تا همین اواخر، دوچرخه های الکترونیکی و اسکوترهای الکترونیکی مورد بررسی دقیق قرار نگرفته بودند.

ویکتوریا هاچیسون، مدیر پروژه تحقیقاتی ارشد در بنیاد تحقیقات حفاظت در برابر آتش، گفت فقدان مقررات ایمنی و الزامات آزمایش اجازه داده است دستگاه‌های ارزان‌تر و با کیفیت پایین‌تر و باتری‌هایی با ایمنی مشکوک وارد بازار شوند. او گفت: «این واقعاً ریشه مشکل است.

این محصولات با منشا مشکوک شکایت قربانیان را نیز دشوار می کند. به گفته وکلا و کارشناسان آتش نشانی، باتری ها اغلب در آتش سوزی از بین می روند، و حتی زمانی که می توان آنها را بازیابی کرد، ممکن است فاقد علائم شناسایی برای ردیابی به یک سازنده یا توزیع کننده خاص باشد که می تواند از نظر قانونی مسئول شناخته شود.

کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی نظارت خود را بر دستگاه های حمل و نقل الکترونیکی افزایش داده است و از شرکت ها خواسته است که “از استانداردهای ایمنی داوطلبانه تثبیت شده پیروی کنند یا با اقدامات اجرایی احتمالی روبرو شوند.” و قانونگذاران نیویورک، از جمله سناتور چاک شومر، یک استاندارد ایمنی فدرال برای باتری های لیتیومی مورد استفاده در این دستگاه ها پیشنهاد کرده اند.

Ash Lovell، مدیر سیاست دوچرخه برقی و مدیر کمپین PeopleForBikes، انجمن تجارت ملی تولیدکنندگان دوچرخه، که خواستار قوانین ایمنی بیشتر شده است، گفت که باتری های با کیفیت پایین منعکس کننده صنعت کلی دوچرخه های الکترونیکی نیستند. او گفت که اکثر اعضای آنها دوچرخه های الکترونیکی را در اروپا می فروشند و قبلاً قوانین ایمنی قوی را در آنجا رعایت کرده اند.

وقتی آقای Muñoz اسکوتر الکترونیکی قرمز را از bodega به خانه آورد، این اسکوتر با هیچ گواهی ایمنی همراه نبود. نمی دانست نگران باشد.

او در سال 2013 با دوست دخترش ماریلو تورس در یک مهمانی در پارک سان ست بروکلین ملاقات کرد. او بیش از حد مشروب نوشید و ژاکت و کارت شناسایی خود را گذاشت. آنها را برگرداند. آنها با هم به خانه رفتند و سال بعد استفانی به دنیا آمد.

آنها او را به زبان اسپانیایی «گاتیتو»، بچه گربه، صدا می کردند، زیرا در جوانی صداهای میو می کرد. او قلب بزرگی برای همه موجودات داشت، حتی تمساح ها و رتیل ها. خانم جفرسون جیمنز، 19 ساله، گفت: «او چیز عجیبی می‌خواهد و آن را مال خودش می‌کند. پایان تورس

آقای. مونوز گفت که او اسکوتر الکترونیکی را خریده است، بنابراین آقای. خیمنز می توانست سوار آن شود. او همچنین از آن برای کسب درآمد اضافی از تحویل سفارشات Grubhub استفاده کرد.

اما بعد مشکل شروع شد. آقای. مونوز یک روز سوار آن بود که باتری آن تمام شد. او مجبور شد اسکوتر را به خانه هل دهد. به خودش گفت: «می‌ریزمش تو آشغال. وقتی باتری را به برق وصل می کرد، شارژ نمی شد.

همکار او در بودگا یک شارژر دیگر و سپس یک شارژر دیگر آورد تا اینکه بالاخره یکی کار کرد. آن شب آقای مونوز شارژر و باتری را به آپارتمانش آورد و به خواب رفت. چند ساعت بعد، او از خواب بیدار شد تا سیگار بکشد “مثل تاریک ترین چیزی که تا به حال دیده اید.”

با سوختگی شدید در صورت، بازوها و دستان، آقای. مونوز دو ماه را در بیمارستان گذراند. او آنجا بود که فهمید علت تمام بدبختی ها و ویرانی ها باتری بوده است.

ام‌اس. تورس گفت اسکوتر الکترونیکی که او هرگز نمی خواست، بخشی از وجود من را شکسته است.

سوزان سی بیچی تحقیقات انجام داد.

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

تماس با ما