چین داده هایی را منتشر می کند که DNA سگ راکون را در بازار ووهان نشان می دهد

دانشمندان دولت چین روز چهارشنبه مطالعه‌ای را که مدت‌ها منتظرش بودیم درباره بازاری در شهر ووهان منتشر کردند و اذعان کردند که حیوانات مستعد ابتلا به ویروس کرونا در زمان ظهور ویروس در آنجا بودند. اما دانشمندان همچنین گفتند که هنوز مشخص نیست که این همه گیری چگونه آغاز شده است.

این مطالعه که در ژورنال نیچر منتشر شد، بر روی سواب‌های برداشته‌شده از سطوح در اوایل سال 2020 در بازار عمده‌فروشی غذاهای دریایی Huanan متمرکز بود، بازاری بزرگ که بسیاری از اولین بیماران شناخته شده کووید در آن کار می‌کردند یا خرید می‌کردند. دانشمندان چینی نسخه اولیه تجزیه و تحلیل ژنتیکی خود از این نمونه ها را در فوریه 2022 منتشر کرده بودند، اما در آن زمان احتمال ابتلا به عفونت حیوانات در بازار را کم اهمیت جلوه دادند.

دانشمندان، که بسیاری از آنها به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های چین وابسته هستند، همچنین می خواستند داده های خود را در یک مجله معتبر منتشر کنند. مدیران پایگاه داده ماه گذشته گفتند و به عنوان بخشی از این فرآیند، دانشمندان داده های توالی ژنتیکی بیشتری را در یک پایگاه داده بزرگ بین المللی آپلود کردند.

چند هفته پس از انتشار داده‌ها، تیمی از دانشمندان بین‌المللی که در حال مطالعه منشأ همه‌گیری بودند، گفتند که به صورت تصادفی به دنباله‌های آن پی برده‌اند. آنها دریافتند که نمونه‌های مثبت آزمایش کرونا حاوی مواد ژنتیکی متعلق به حیوانات است، از جمله مقادیر زیادی که با سگ راکون، پستاندار کرکی که برای خز و گوشت فروخته می‌شود و می‌تواند ویروس کرونا را منتشر کند، مناسب است.

آن تجزیه و تحلیل، موضوع گزارشی که در اواخر ماه مارس به صورت آنلاین منتشر شد، ثابت نکرد که خود سگ راکون آلوده شده است یا اینکه حیوانات ویروس را به مردم داده اند. اما مشخص شد که سگ‌های راکون امضاهای ژنتیکی خود را در همان مکانی که مواد ژنتیکی از ویروس باقی مانده بود قرار می‌دهند.

بسیاری از ویروس شناسان گفتند که سناریو با سناریویی مطابقت دارد که در آن ویروس از یک حیوان وحشی غیرقانونی در بازار به مردم سرایت کرده است.

به نظر می رسد که تجزیه و تحلیل تیم بین المللی انتشار مطالعه دانشمندان چینی در مورد همین داده ها را سرعت بخشیده است: این مقاله روز چهارشنبه در وب سایت نیچر با یادداشتی منتشر شد که می گفت برای انتشار پذیرفته شده است، اما هنوز “نسخه اولیه” است. و هنوز ویرایش نشده بود

چندین نویسنده مقاله وابسته به CDC چین، ویلیام جی لیو، جورج گائو و گویژن وو، به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

نویسندگان چینی در اولین نسخه از مقاله خود در فوریه 2022 به یافتن ماده ژنتیکی از سگ‌های راکون در سواب‌های بازار که از دیوارها، کف، قفس‌های فلزی و گاری‌ها گرفته شده بود اشاره نکردند. فراتر از آن، آنها گفتند که داده ها به هیچ حیوان آلوده ای اشاره نمی کند.

اما در نسخه روز چهارشنبه کمی بیش از یک سال بعد، آنها نوشتند که این مطالعه “وجود سگ های راکون” و سایر حیوانات مستعد ابتلا به ویروس کرونا در بازار را تایید کرد.

بسیاری از دانشمندان بر این باورند که شواهد موجود حاکی از آن است که آن حیوانات احتمالاً به‌عنوان میزبان‌های واسط ویروس که احتمالاً از خفاش‌ها سرچشمه می‌گیرد، عمل می‌کنند. اما آنها همچنین می گویند که شواهد به طور کامل سناریویی را که در آن مردم ویروس را به حیوانات در بازار داده اند، رد نمی کند.

نویسندگان چینی بر این عدم قطعیت در مطالعه جدید تاکید کردند. آنها همچنین این تصور را مطرح کردند که این ویروس می‌تواند روی بسته‌های مواد غذایی منجمد، که به عنوان محصولات زنجیره سرد نیز شناخته می‌شود، به بازار ووهان منتقل شود. بسیاری از دانشمندان آن سناریو را بسیار بعید می‌دانند، اما چین آن را ترویج کرده است، زیرا به این ایده اعتبار می‌دهد که همه‌گیری می‌توانست در خارج از کشور شروع شده باشد و از طریق غذاهای وارداتی رسیده باشد.

در این مقاله آمده است: «امکان ورود احتمالی ویروس به بازار از طریق انسان‌های آلوده یا محصولات زنجیره سرماخوردگی را نمی‌توان رد کرد.»

دانشمندان خارجی در مصاحبه‌های روز چهارشنبه گفتند، این مطالعه شامل چندین یافته غیرمحتمل دیگر نیز بود. به عنوان مثال، این سواب حاوی مواد ژنتیکی از تعدادی از حیوانات است که تقریباً مطمئناً در بازار وجود نداشتند، از جمله پانداها، شامپانزه‌ها و موش‌های مول.

آلیس هیوز، دانشیار دانشگاه هنگ کنگ که بر زیست شناسی حفاظتی متمرکز است، گفت که گنجاندن این حیوانات نشان می دهد که نویسندگان مواد ژنتیکی را به اشتباه دسته بندی کرده اند یا اینکه نمونه ها در طول توالی یابی در آزمایشگاه آلوده شده اند.

“بزرگترین دارایی این مقاله این واقعیت است که مجموعه ای از داده ها را برای سایر دانشمندان منتشر می کند تا با دقت و مسئولیت بیشتری تجزیه و تحلیل کنند.” هیوز گفت. “با توجه به اشتباهات فاحش در این تحلیل، تجزیه و تحلیل به گونه ای انجام نشده است که به اندازه کافی دقیق باشد تا به هیچ یک از نتایج اطمینان داشته باشیم.”

سخنگوی مجله در پاسخ به این سوال که فرآیند بررسی همتایان Nature چگونه با یافته‌های گونه‌ها برخورد کرده است، خاطرنشان کرد که نویسندگان هشداری را درج کرده‌اند که فهرست گونه‌های شناسایی‌شده در بازار “قطعی” نیست و نیاز به تجزیه و تحلیل بیشتری است.

برای دانشمندان بین‌المللی که ماه گذشته برای اولین بار از یافتن نشانه‌هایی از سگ‌های راکون در سواب‌های کووید مثبت خبر دادند، آخرین مطالعه نیچر تعدادی سوال مهم را درباره روش‌های مورد استفاده تیم چینی برای تجزیه و تحلیل توالی‌ها بی‌پاسخ گذاشت.

الکساندر کریتس کریستوف، فوق دکتری سابق، گفت: با این حال، این نشریه و همچنین نسخه قبلی آن که هفته گذشته توسط دانشمندان چینی به صورت آنلاین منتشر شد، داده‌های مهم جدیدی از جمله تعداد سواب‌های برداشته‌شده از هر غرفه در بازار را ارائه کرد. محقق و زیست شناس محاسباتی در دانشگاه جان هاپکینز که به رهبری تجزیه و تحلیل تیم بین المللی کمک کرد.

با این اطلاعات، دکتر. کریتس کریستوف گفت که او و همکارانش توانستند یک یافته مهم را تأیید کنند: سواب‌هایی که از گوشه‌ای از بازار فروش حیوانات وحشی گرفته شده بود، احتمال مثبت شدن آزمایش ویروس را داشتند، نتیجه‌ای که صرفاً توسط محققان چینی قابل توضیح نیست. او گفت که نمونه های بیشتری از آن گوشه گرفت.

دکتر “این یک مجموعه داده بسیار چشمگیر است و اهمیت آن بسیار بالاست.” Crits-Christoph در مورد نمونه های بازار گفت. و به همین دلیل، فکر می‌کنم چیز خوبی است که این داده‌ها در پرونده علمی منتشر شده است، حتی اگر من با هر تفسیری موافق نباشم.

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما