کارشناسان حقوق بشر از ایران می خواهند که به “آزار و اذیت سیستماتیک” اقلیت های مذهبی پایان دهد

کارشناسان گفتند که از افزایش دستگیری‌های خودسرانه و ناپدید شدن اجباری اعضای بهائیت و همچنین تخریب یا مصادره اموال آنها عمیقاً نگران هستند، “در حالی که همه نشانه‌های سیاست آزار و اذیت سیستماتیک را دارد”.

آنها افزودند که این اعمال منزوی نبودند، اما بخشی از یک سیاست گسترده تر برای هدف قرار دادن هر عقیده یا عمل مذهبی مخالف بوداز جمله نوکیشان مسیحی، دراویش گنابادی و ملحدین.

درخواست اقدام

“جامعه جهانی نمی تواند ساکت بماند در این بیانیه آمده است: در حالی که مقامات ایرانی از اتهامات گسترده و مبهم امنیت ملی و جاسوسی برای ساکت کردن اقلیت های مذهبی یا افرادی با عقاید مخالف استفاده می کنند، آنها را از خانه هایشان بیرون می کنند و عملا آنها را مجبور به آوارگی داخلی می کنند.

به گفته کارشناسان، جامعه بهایی یکی از شدیدترین اقلیت های مذهبی در ایران است که مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. این ایمان در قرن نوزدهم توسط اشرافی به نام بهاءالله پایه گذاری شد که پیروانش او را پیامبر می دانند.

کارشناسان سازمان ملل گفتند امسال شاهد یک افزایش چشمگیر دستگیری بهائیان و همچنین هدف قرار دادن آنها. در ماه آوریل، آنها گزارش هایی دریافت کردند که بیش از 1000 عضو در انتظار زندان بودند، پس از دستگیری و جلسات اولیه آنها.

یورش و دستگیری

از ماه جولای، نیروهای امنیتی این کار را انجام داده اند به خانه های بیش از 35 بهایی در شهرهای مختلف یورش بردند در سراسر ایران چندین نفر نیز دستگیر شده اند، از جمله سه رهبر سابق، که بعداً به «مدیریت غیرقانونی» متهم شدند. [Bahá’í] مدیریت» که 10 سال حبس دارد.

یکی از رهبران، عفیف نعیمی بود بیش از یک ماه به زور ناپدید شد، تا اینکه سرنوشت و محل نگهداری وی فاش شد.

در این ماه، ماموران امنیتی و اطلاعاتی با خشونت حداقل هشت خانه را تخریب کرد خانواده های بهایی در استان مازندران 20 هکتار از اراضی آنها را مصادره کردند. افرادی که سعی در به چالش کشیدن عملیات داشتند دستگیر شدند.

کارشناسان قبلاً در مورد وضعیت اقلیت بهائی به مقامات ایرانی نامه نوشته اند و پیام فوریه 2021 خود را یادآوری کرده اند که باعث نگرانی در مورد نقض سیستماتیک حقوق مالکیت و مسکن شده است.

“عدم تحمل تحریم شده توسط دولت”

اضافه کردند که بیش از 90 دانشجوی بهایی از ثبت نام در دانشگاه ها منع شده اند امسال تا اینجای کار ماه گذشته، وزارت آموزش و پرورش اعضای جامعه را به دست داشتن در جاسوسی، تبلیغ آموزه های بهائی و نفوذ به مؤسسات آموزشی متهم کرد.

کارشناسان مستقل حقوق به شدت نگران استفاده از مقررات قانون جزا هستند افراد را به دلیل وابستگی مذهبی تحت تعقیب قرار دهید و بر اساس ادعاهایی مبنی بر اظهار نظری انتقادی یا موهن نسبت به اسلام.

کارشناسان همچنین بارها نگرانی هایی را در مورد این موضوع مطرح کرده اند جرم انگاری توهین به مقدسات بر اساس قانون مجازات، که برخلاف قوانین بین المللی حقوق بشر، مجازات های شدیدی مانند حبس ابد و مجازات اعدام را در پی دارد.

آنها گفتند: «چنین عدم تسامح مورد تایید دولت، افراط گرایی و خشونت را تقویت می کند. ما از مقامات ایرانی می خواهیم که توهین به مقدسات را جرم زدایی کرده و گام های معناداری برای تضمین حق آزادی مذهب یا عقیده بردارید و آزادی عقیده و بیان بدون تبعیض».

درباره کارشناسان سازمان ملل

کارشناسانی که این بیانیه را صادر کردند، جواد رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران هستند. Fernand de Varennes، گزارشگر ویژه در مورد مسائل اقلیت ها، و اعضای گروه کاری ناپدید شدن اجباری یا غیرارادی.

کارشناسان دستورات خود را از شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو دریافت می کنند و به صورت داوطلبانه کار می کنند.

آنها نه کارمند سازمان ملل هستند و نه برای کارشان حقوق می گیرند.

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

تماس با ما