کارشناس حقوق مداخله در تحقیقات انفجار بیروت را محکوم کرد

مارگارت ساترثویت، گزارشگر ویژه، نگرانی شدید خود را نسبت به مداخله در تحقیقات، از جمله تهدیدات علیه قاضی تارک بیتار، که از فوریه 2021 رهبری این روند را بر عهده داشت، ابراز کرد.

«قضات باید هرگز تهدید یا تحت تعقیب کیفری یا انضباطی قرار نگیرید او گفت: صرفاً برای انجام کارشان.

عدالت به تعویق افتاد

بیش از 200 نفر در نتیجه انفجاری که در بندر بیروت رخ داد و خسارات زیادی به شهر وارد کرد و مواد شیمیایی خطرناکی در جو منتشر شد، جان خود را از دست دادند.

7000 نفر دیگر مجروح شدند و حدود 300000 نفر آواره شدند.

ام‌اس. ساترثویت، که مأموریتش از استقلال قضات و وکلا حمایت می کند، تأخیرهای ناروا را محکوم کرد که مانع اجرای عدالت برای افراد آسیب دیده از فاجعه شده است.

من عمیقاً از گزارش هایی مبنی بر اینکه مقامات سابق ایالتی و سایرینی که در این پرونده دخیل بوده اند، به طور غیر صادقانه ناراحت هستم. به دادرسی اعاده دادرسی متوسل شد و سایر اقدامات چالش برانگیز متوجه قضات تحقیقی که برای بررسی پرونده منصوب شده اند.”

وی افزود: «این امر منجر به تعویض قاضی تحقیق در فوریه 2021 و همچنین تعلیق چندین تحقیق در ماه‌های اخیر شده است.»

موانع و تهدیدات

این کارشناس حقوق بشر به گزارش ها اشاره کرد که از زمانی که انفجار برای بررسی به شورای قضایی لبنان ارجاع شده است، مقامات درخواست لغو مصونیت پارلمانی را رد کرد و اجازه می دهد از مقامات امنیتی بازجویی شود.

او گفت که دولت لبنان نیز چنین کرده است در اجرای حکم بازداشت وزرای سابق ناکام ماند. این در حالی است که قاضی بی تار با موانع و تهدیدهای فزاینده ای روبه رو بوده و تا امروز هیچکس محاکمه نشده است.

طبق گزارش رسانه ها، قاضی در 23 ژانویه اعلام کرد که تحقیقات پس از وقفه 13 ماهه از سر گرفته خواهد شد.

دو روز بعد، او به چندین جرم از جمله «غصب قدرت» متهم شد و ممنوع الخروج شد.

تلاش برای بی اعتبار کردن

خانم بی‌طار گفت: «تعدادی درخواست‌ها به قصد حذف قاضی بی‌طار از پرونده ارائه شده است و کمپین‌هایی در تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی برای بی‌اعتبار کردن وی در جریان است». ساترثویت، با اشاره به اینکه قاضی چنین کرده است گزارش شده است که تهدید به مرگ معتبری دریافت کرده است و در حال حاضر تحت حفاظت نظامی است.

او گفت: «قاضی بیطار باید از امنیت لازم برای انجام کار خود برخوردار باشد. من از مقامات لبنان می‌خواهم که اطمینان حاصل کنند که این تهدیدات بررسی می‌شوند و قاضی، همکاران و خانواده‌اش به اندازه کافی محافظت می‌شوند.»

ام‌اس. ساترثویت گفت که قربانیان و خانواده هایشان بیش از دو سال است که به دنبال عدالت بوده اند.

حفظ استقلال قضایی

او از مقامات خواست تا اقدام فوری برای حفاظت از استقلال و یکپارچگی تحقیقات انجام دهید و اطمینان حاصل شود که مسئولین انفجار می توانند پاسخگو باشند.

این کارشناس سازمان ملل گفت: «کسانی که تحت تأثیر این انفجار قرار گرفته اند، از حق اساسی برای حمایت از قانون و درمان مؤثر برخوردارند». این تنها در صورتی امکان پذیر است که استقلال قوه قضائیه حفظ شود.»

درباره گزارشگران ویژه سازمان ملل

گزارشگران ویژه و سایر کارشناسان مستقل توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو برای نظارت و گزارش در مورد موقعیت های خاص کشور یا موضوعات موضوعی منصوب می شوند.

آنها کارمندان سازمان ملل نیستند و برای کارشان پولی دریافت نمی کنند.

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما