5 تا 10 میلیون افزایش قیمت خودرو

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو گفت: قیمت پژو 207 اتوماتیک مدل 1401 در تیرماه حدود 28 هزار تومان حدود 567 میلیون تومان بود اما امروز همین خودرو با قیمت 33 هزار تومان به فروش می رسد. ، حدود 478 میلیون تومان، زیرا فاکتورینگ عددی این خودرو توسط ходروساز بیشتر است.

به گزارش النا، سعید موتمنی از افزایش 5 تا 10 میلیونی قیمت خودروهای داخلی نسبت به 2 هفته قبل خبر داد و افزود: تولید پراید خودرو متوقف شده و پرایدهای موجود در بازار همچنان پس از تولید 96 هستند؛ اما در حال حاضر شاهد افزایش قیمت خودروهای داخلی هستیم. پراید 131 حدود 187 میلیون تومان، پراید 111 حدود 208 میلیون تومان در بازار; همچنین تیپ دوم 206 2 هفته پیش حدود 298 میلیون تومان بود اما قیمت این خودرو امروز در بازار به حدود 309 میلیون تومان رسیده است.

به کرد آن فیلم کنفی; تیبا صندوق دار حدود 200 میلیون تومان و تیبا هاچ بک 208 میلیون تومان در بازار به فروش می رسد.

وی در پاسخ به این سوال که ایران خط تولید سمند و پژو 405 را متوقف کرده است. توجه: کیفیت این خودروها قابل توجه نبود، در شماره گذاری نیز مشکل داشتند و به همین دلیل از تولید خارج شدند. سازندگان نیز آنها را با خودروهای دیگر جایگزین خواهند کرد. بدون شک این خودروساز شاهد عرضه خودروهای جدید بوده و تولید 2 خودرو را متوقف کرده است.

این گروه فعال با اشاره به کاهش تقاضا برای خرید خودرو گفت: افرادی که نیاز مبرم به خودرو دارند به دنبال خرید هستند اما به طور کلی روندی را در این بازار شاهد نیستیم.

وی با بیان اینکه حذف سامانه یکپارچه فروش خودرو تاثیری بر بازار نخواهد داشت، گفت: محدودیت عرضه باعث ایجاد فاصله بین قیمت خودرو در بازار و کارخانه شده است. به عبارت دیگر، نسبتی بین قیمت خودرو و سطح عرضه وجود دارد. به عنوان مثال فاصله قیمت از کارخانه تا بازار برای پژو 206 تیپ 2 حدود 160 میلیون تومان است.

موتمانی ادامه داد: اگر واردات با تعرفه کمتر مجاز باشد، آثار مثبت آن را در بازار شاهد خواهیم بود و تاکنون جزئیاتی از نحوه واردات خودرو از سوی وزارتخانه اعلام نشده است. اگر جزئیات مشخص باشد می توانم نشان دهم که یک خودروی 10000 دلاری با چه قیمتی به دست مصرف کننده نهایی در ایران می رسد.

رئیس اتحادیه فروشندگان و نمایشگاه داران خودرو در پاسخ به این سوال که آیا روند افزایش قیمت خودرو در هفته های آینده ادامه خواهد داشت؟ گفت: بازار خودرو نیز تابع عرضه و تقاضا است. اگر سطح عرضه پاسخگوی تقاضا بود، فاصله قیمت محصولات خودروسازان از کارخانه تا بازار حداقل 10 درصد بود نه 100 درصد.

این فعال توضیح داد: خودرو کالایی مصرفی است که امروزه به کالای سرمایه ای تبدیل شده است. ایران برای چند روز تولید پژو 206 را متوقف کرد و این مشکل در بازار تاثیرگذار بود و شاهد افزایش قیمت آن در بازار بودیم.

موتمنی با اشاره به افت قیمت خودروهایی که در 2 ماه گذشته افزایش تولید داشته اند، افزود: قیمت پژو 207 اتوماتیک در سال 1401 حدود 567 میلیون تومان به قیمت 28 هزار تومان بوده که به دلیل فاکتور به فروش می رسد. تعداد این خودرو توسط سازنده خودرو افزایش یافته است.

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

تماس با ما