COP27: هفته دوم با تمرکز بر آب، زنان و مذاکرات بیشتر در مورد “خسارت و آسیب” آغاز می شود.

هیچ چیز در مورد ما، بدون ما، “ عایشه نجیب، مدافع یونیسف گفت اخبار سازمان ملل روز دوشنبه در حالی که او در حال نقاشی یکی از آثار هنری رنگارنگ مشترک بود که در غرفه اختصاصی جوانان کنفرانس به نمایش گذاشته شده بود که نقش زنان را در کنش اقلیمی به تصویر می کشید.

از نظر این فعال جوان اقلیم، زنان و دختران جوان با همه تنوع‌شان قرن‌هاست که رهبری جنبش آب و هوا را بر عهده داشته‌اند، بنابراین نباید آنها را کنار گذاشت.

او گفت: “آنها باید مالکان مشترک و دستور کار روند آب و هوا باشند، اما اکنون اینطور نیست، جنسیت هنوز در اتاق های مذاکره مورد بحث است.”

آیشکا نجیب، مدافع جوانان یونیسف، یک اثر هنری مشترک در غرفه جوانان نقاشی می کند.

آیشکا نجیب، مدافع جوانان یونیسف، یک اثر هنری مشترک در غرفه جوانان نقاشی می کند.

در واقع، زنان و دختران هنگام تلاش برای انطباق با تغییرات اقلیمی با موانع بیشتری روبرو هستند، آنها از عواقب اقتصادی بیشتری رنج می‌برند، باید مراقبت‌های بدون مزد و کارهای خانگی را در زمان وقوع بلایا تحمل کنند، و علاوه بر همه اینها، آنها در برابر خشونت بالقوه آسیب‌پذیرتر هستند. ناشی از بحران

اما همانطور که زنان سازمان ملل گفته است، زنان قربانی نیستند و شواهد نشان می‌دهد که نمایندگی آنها در پارلمان‌های ملی می‌تواند کشورها را به اتخاذ سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تر تغییر اقلیم سوق دهد.

«زنان و دختران رهبران ضروری، مؤثر و قدرتمند برای رسیدگی به بحران آب و هوا هستند. امینه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در رویدادی با تمرکز بر زنان در آفریقا گفت، اما آنها با دسترسی محدود به خدمات آموزشی و فناوری لازم برای سازگاری مؤثر با تأثیرات تغییرات آب و هوایی، تا حد زیادی کم‌ارزش و دست کم گرفته می‌شوند.

او تاکید کرد: “یک راه حل بسیار ساده و موثر وجود دارد – قرار دادن زنان و دختران در رهبری.”

مری رابینسون، رئیس جمهور سابق ایرلند و یکی از اعضای The Elders در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد پیشگیری از درگیری و میانجیگری سخنرانی می کند.  (12 ژوئن 2019)

“قوی مثل قاصدک”

مری رابینسون – اولین رئیس جمهور زن ایرلند، کمیساریای عالی سابق حقوق بشر سازمان ملل و عضو موسس “The Elders” گروهی از رهبران برجسته که برای مقابله با برخی از سخت ترین مشکلات جهان کار می کنند – همچنین تأکید کرد که COP27 باید رهبری را به رسمیت بشناسد. از زنان و دختران

ما مشکلات موجود در زمین را درک می کنیم. ما با آنها همدلی بسیار بیشتری داریم، و درک بسیار بیشتری از واقعی بودن آنها داریم، و اینکه چقدر شکاف جنسیتی این مشکلات باید در نظر گرفته شود.” اخبار سازمان ملل.

خانم. رابینسون توضیح داد که در کنار سایر رهبران زن، جنبشی را برای تشویق اقدامات اقلیمی با رویکرد فمینیستی آغاز کرده است.

نماد آنها قاصدک است.

«قاصدک تنها علف هرزی است که در هر هفت قاره می روید. خیلی مقاومه، نمیتونی از شر لعنتی خلاص بشی. شاعران در مورد آن می نویسند… بنابراین، ما می خواهیم پیام فوریت را منتشر کنیم. و ما به ویژه از دولت ها می خواهیم که گوش فرا دهند. بسیاری از مشاغل مترقی به اندازه من فوریت دارند.”

کمیساریای عالی سابق یکی از امضاکنندگان سند جدیدی است که بیش از 200 تن از بزرگ‌ترین تجارت‌ها و اعضای برجسته جامعه مدنی جهان را امضا کرده‌اند و از دولت‌ها می‌خواهد برنامه‌های آب و هوایی خود را با هدف 1.5 درجه سانتی‌گراد تعیین‌شده توسط توافق‌نامه پاریس هماهنگ کنند.

«این دولت‌ها هستند که قدم نمی‌گذارند. این COP اجراست و آنها اجرا نمی کنند.”

زنان در مرکز مذاکرات

در همین حال، لوسی انتونگال، کارشناس آب و هوا و جنسیت کنیایی از NGO Actionaid، به خبرنگاران گفت که در حالی که او همیشه توسط توانایی جوامع برای مقابله در کشور خود مسحور شده است، آنها دیگر نمی توانند زندگی کنند.

«اولویت مادران آب است و چون شوهرانشان خانه را ترک کرده اند به دنبال مراتع جدید هستند. آنها دخترانشان را از مدرسه بیرون می آورند تا کیلومترها پیاده روی کنند تا آب بیاورند. در نهایت، آنها باید تحت ختنه زنان قرار بگیرند تا ازدواج کنند. این به این دلیل است که خانواده نمی توانند دهان اضافی را تغذیه کنند.” او در یک کنفرانس مطبوعاتی توضیح داد.

گزارش جدیدی از سازمان غیردولتی نشان می‌دهد که چگونه تلفات و خسارات فزاینده ناشی از تأثیرات آب‌وهوایی پیامدهای مخربی بر زنان و دختران از جمله افزایش خطر خشونت جنسی و خانوادگی در آنها دارد.

«این یک بحران فراموش شده است. اما اگر تصمیم بگیریم آن را نادیده بگیریم، به دختران می گوییم که رهبران جهان دیگر به آینده خود اهمیت نمی دهند. رهبران باید صدای دختران و زنان جنوب جهانی را که از طریق واقعیت های بحران آب و هوایی زندگی می کنند، در قلب مذاکرات COP27 نگه دارند، زیرا آنها بهترین افراد برای ارائه راه حل هستند.

دختری با ظرف آب در منطقه آفار در اتیوپی راه می رود.

“برای آب، اکنون یا هرگز”

همانطور که خانم نتونگل گفت، زنان در حال حاضر مجبورند برای یافتن آب بیشتر و بیشتر سفر کنند و موضوع اصلی روز دوشنبه در COP27 را لمس کنند.

تغییرات آب و هوایی ناشی از انسان نه تنها منجر به تغییرات قابل توجهی در چرخه آب جهانی می شود که این مایع گرانبها را به دلیل خشکسالی و تبخیر سریع کمیاب می کند، بلکه باعث افزایش دفعات بارندگی های شدید و همچنین سرعت بخشیدن به ذوب یخچال ها می شود.

این اثرات به ویژه در کشورهای در حال توسعه احساس می شود. به عنوان مثال، در گزارش جدیدی که توسط سازمان جهانی هواشناسی سازمان ملل (WMO) منتشر شده است، به عنوان مثال، تنها در سال 2021، در مجموع بیش از 100 رویداد خطر طبیعی در آسیا رخ داده است که 80 درصد آنها سیل و طوفان بوده است.

این آژانس همچنین سناریوی نگران‌کننده‌ای از آینده این قاره ترسیم کرده است، زیرا یخچال‌های هیمالیا و فلات تبت – منابع اصلی آب شیرین برای بیش از یک میلیارد نفر – به سرعت عقب‌نشینی می‌کنند.

«برای آب، اکنون یا هرگز. آب موضوعی است که ما در انرژی، امنیت غذایی، سلامت، اقتصاد و همکاری های بین المللی می یابیم… ما واقعاً باید رفتار، نگرش، اعمالمان، حکومتمان و شیوه سازماندهی خود را پیرامون آب تغییر دهیم.” فرستاده ای از هلند، یکی از کشورهایی که کنفرانس آینده آب سازمان ملل را رهبری می کند، برای مارس 2023 تعیین شده است.

برای اینکه بخشی از راه حل باشد، ریاست COP27 در روز دوشنبه اقدام به سازگاری با آب و ابتکار تاب آوری (AWARe) را برای فشار برای سرمایه گذاری در آب و سازگاری برای آسیب پذیرترین جوامع و اکوسیستم ها در آفریقا راه اندازی کرد.

این برنامه روی کاهش تلفات آب کار خواهد کرد، روش های سیاستی را برای سازگاری پیشنهاد و اجرا می کند و همکاری را ارتقا می دهد.

حدود 40 درصد از مردم جهان تحت تأثیر کمبود آب هستند. همانطور که دبیرکل سازمان ملل در اوایل سال جاری اشاره کرد، 80 درصد فاضلاب بدون تصفیه به محیط زیست تخلیه می شود و بیش از 90 درصد بلایا مربوط به آب است.

طوفان کتسانا در یک روز در تایلند بارندگی یک ماهه را کاهش داد.

به روز رسانی مذاکرات

با آغاز دومین و آخرین هفته COP27، سیمون استیل، دبیر اجرایی تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد، به مذاکره کنندگان یادآوری کرد که مردم و کره زمین برای ارائه به این فرآیند متکی هستند.

بیایید از زمان باقی مانده در مصر برای ساختن پل های مورد نیاز برای پیشرفت در 1.5 استفاده کنیم. [degrees Celsius]، سازگاری، مالی و ضرر و زیان.”

سامح شکری، رئیس COP27، طی یک به‌روزرسانی غیررسمی، گفت که در حالی که مذاکره‌کنندگان کار بر روی برخی موضوعات را به پایان رسانده‌اند «هنوز کار زیادی در پیش است».

او در جلسه عمومی گفت: «اگر می‌خواهیم به نتایج معنادار و ملموسی برسیم که بتوانیم به آن افتخار کنیم، اکنون باید دنده‌ها را تغییر دهیم و بحث‌های فنی را با تعامل سیاسی در سطح بالا تکمیل کنیم».

آقای. شکری افزود که احزاب در حال حاضر برای بحث در مورد مسائل مربوط به کاهش، سازگاری، ضرر و زیان، جنسیت و کشاورزی “به زمان بیشتری نیاز دارند” و او از همیاران خواست تا به آنها کمک کنند.

رئیس COP مطمئن به نظر می رسید که یک سند نتیجه به موقع ارائه خواهد شد.

وی گفت: “من انتظار دارم تا عصر چهارشنبه 16 نوامبر که متن نهایی نهایی ارائه می شود، تعداد کمی از موضوعات باز بماند.”

بعداً در همان روز، سفیر وائل ابولقامگد، نماینده ویژه برای COP27، مجدداً تأکید کرد که ریاست جمهوری اطمینان دارد که مذاکرات تا روز جمعه به پایان خواهد رسید.

آقای دکتر در پاسخ به سوالات خبرنگاران ابوالغمغد از آغاز مجدد گفتگوهای آب و هوایی چین و آمریکا که در نشست گروه 20 در بالی، اندونزی اعلام شد، استقبال کرد.

جامعه مدنی می خواهد تاکتیک های انحرافی را متوقف کنید

ریچل کلیتوس، از اتحادیه غیردولتی دانشمندان نگران، طی یک کنفرانس مطبوعاتی تکرار کرد که ایجاد تسهیلات تامین مالی ضرر و زیان با سرمایه‌ای که حداکثر تا سال 2024 شروع به جریان می‌کند، باید در سند نتیجه گنجانده شود.

او همچنین گفت که G7 ابتکار جهانی بیمه، که در COP27 توسط اعضای این گروه اقتصادی برای تامین بودجه به کشورهایی که از بلایای آب و هوایی رنج می برند، تقویت طرح های حمایت اجتماعی و بیمه خطر آب و هوا راه اندازی شد، دارای برخی “عناصر مفید” است اما جایگزین تسهیلات مالی ضرر و زیان نیست.

او همچنین گفت که این اقدام به عنوان یک “تاکتیک انحرافی” انجام می شود.

“به نظر می رسد که بسیاری از کشورهای ثروتمند از جمله ایالات متحده، فکر می کنند که گرفتن دستور کار در اینجا در COP27 یک پیروزی است. این یک نتیجه نیست که یک برد نیست. و به هر حال، این کاملاً ناشی از تلاش‌های خستگی‌ناپذیر کشورهای آسیب‌پذیر آب‌وهوایی و طرفداران عدالت اقلیمی است، نه اینکه به تلفات عمیق زندگی و معیشت در سراسر جهان که امسال شاهد آن بودیم، اشاره نکنیم.»

رئیس G7 روز دوشنبه در COP27 اعلام کرد که بنگلادش، پاکستان و غنا جزو اولین دریافت کنندگان بودجه از “سپر جهانی” آلمان خواهند بود.

«ترازو کاملاً خاموش است. این کارشناس گفت: کشورها در مقیاس میلیونی پول می گذارند و نیازهایی که پذیرفته اند به میلیاردها و تریلیون ها می رسد.

میخواهی بیشتر بدانی؟ ما را بررسی کنید صفحه رویدادهای ویژه، جایی که می توانید همه پوشش های ما در مورد اجلاس آب و هوای COP27، از جمله داستان ها و ویدیوها، توضیح دهندگان، پادکست ها و خبرنامه روزانه ما را بیابید.

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما