FBI در تحقیقات اسناد محرمانه به املاک ترامپ در فلوریدا حمله کرد

افراد مطلع روز دوشنبه گفتند که اف‌بی‌آی املاک مار-آ-لاگو دونالد ترامپ را به عنوان بخشی از تحقیق در مورد اینکه آیا او اسناد طبقه‌بندی شده از کاخ سفید به محل اقامتش در فلوریدا برده است یا خیر، بازرسی کرد، اقدامی که بیانگر تشدید شدید و بی‌سابقه قانون است. بررسی های اجرایی رئیس جمهور سابق

ترامپ، با افشای این جستجو در بیانیه‌ای طولانی، تاکید کرد که ماموران گاوصندوقی را در خانه او باز کرده‌اند و کار آنها را یک «حمله اعلام‌نشده» توصیف کرد که او آن را به «سوء رفتار دادستانی» تشبیه کرد.

این جست و جو، تحقیقات چند ماهه را تشدید می کند که چگونه اسناد طبقه بندی شده در بیش از دوازده جعبه واقع در مار-آ-لاگو در اوایل سال جاری به پایان رسید. این در بحبوحه تحقیقات هیئت منصفه بزرگ جداگانه در مورد تلاش‌ها برای لغو نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 رخ می‌دهد و به خطر قانونی احتمالی ترامپ می‌افزاید زیرا او زمینه را برای یک نامزدی دیگر فراهم می‌کند.

خطوط جنگی آشنا که در دوره چهار ساله ریاست جمهوری تحت سایه تحقیقات FBI و کنگره شکل گرفت، به سرعت دوباره دوشنبه شب شکل گرفت. ترامپ و متحدانش به دنبال این بودند که جستجو را به عنوان سلاحی برای سیستم عدالت کیفری و تلاشی دموکرات‌ها برای جلوگیری از کسب یک دوره دیگر در سال 2024 – حتی اگر کاخ سفید بایدن اعلام کرد که هیچ اطلاع قبلی در مورد آن نداشته است. رئیس فعلی FBI، کریستوفر رای، پنج سال پیش توسط ترامپ منصوب شد و به عنوان یک مقام عالی رتبه در وزارت دادگستری تحت رهبری جمهوری خواهان خدمت کرد.

ترامپ نوشت: «این روزها برای ملت ما تاریک است، زیرا خانه زیبای من، Mar-A-Lago در پالم بیچ، فلوریدا، در حال حاضر تحت محاصره، یورش و اشغال گروه بزرگی از ماموران FBI است. هرگز چنین چیزی برای رئیس جمهور ایالات متحده اتفاق نیفتاده بود.»

ترامپ در بیانیه خود گفت: «پس از کار و همکاری با سازمان‌های دولتی مربوطه، این یورش از پیش اعلام نشده به خانه من ضروری و مناسب نبود.»

دنا آیورسون، سخنگوی وزارت دادگستری، از اظهار نظر در مورد جستجو، از جمله اینکه آیا مریک گارلند، دادستان کل شخصاً مجوز آن را داده است، خودداری کرد.

ترامپ درباره مبنای این جست و جو توضیح بیشتری ارائه نکرد، اما وزارت دادگستری در حال بررسی سوء استفاده احتمالی با اطلاعات طبقه بندی شده است، پس از اینکه اداره ملی بایگانی و سوابق آمریکا اعلام کرد که 15 جعبه پرونده حاوی اطلاعات طبقه بندی شده را در اوایل این سال از Mar-a-Lago بازیابی کرده است. سال آرشیو ملی گفت که ترامپ باید این مطالب را پس از ترک سمت خود تحویل می داد و از وزارت دادگستری خواست تا در مورد آن تحقیق کند.

قوانین فدرال متعددی بر رسیدگی به سوابق طبقه بندی شده و اسناد حساس دولتی حاکم است، از جمله قوانینی که حذف چنین مطالبی و نگهداری آن در مکان های غیرمجاز را جرم می دانند. اگرچه حکم بازرسی نشان نمی‌دهد که اتهامات جنایی نزدیک یا حتی مورد انتظار است، مقامات فدرال که به دنبال دستیابی به آن هستند، باید ابتدا به قاضی نشان دهند که علت احتمالی وقوع جرم را دارند.

دو نفر آشنا با این موضوع که به شرط ناشناس ماندن صحبت کردند تا در مورد تحقیقات در حال انجام صحبت کنند، گفتند که جستجو در اوایل روز دوشنبه انجام شد و مربوط به تحقیقات سوابق بود. ماموران همچنین به دنبال این بودند که ببینند آیا ترامپ سوابق ریاست جمهوری اضافی یا اسناد طبقه بندی شده ای در این املاک دارد یا خیر.

ترامپ قبلاً گفته بود که سوابق ریاست جمهوری “در یک فرآیند معمولی و معمولی” تحویل داده شده است. پسر او اریک دوشنبه شب در شبکه فاکس نیوز گفت که او روز را با پدرش گذرانده است و جست و جو انجام شد زیرا “آرشیو ملی می خواست تایید کند که آیا دونالد ترامپ اسنادی در اختیار دارد یا نه.”

اریک ترامپ در پاسخ به این سوال که چگونه این اسناد در مار-آلاگو به پایان رسید، گفت این جعبه ها از جمله اقلامی بودند که در طی «شش ساعت» در روز تحلیف، زمانی که بایدن ها آماده انتقال به ساختمان بودند، از کاخ سفید خارج شدند.

اریک ترامپ گفت: پدرم همیشه بریده های مطبوعاتی را نگه می داشت. وقتی از کاخ سفید نقل مکان کرد، جعبه‌هایی داشت.»

ترامپ کمی قبل از ساعت 8 شب از برج ترامپ در شهر نیویورک بیرون آمد و قبل از اینکه با یک خودروی شاسی بلند رانده شود برای تماشاگران دست تکان داد.

ترامپ در اولین اظهارات عمومی خود پس از انتشار اخبار جستجو، در طول یک سالن تلویزیونی به نمایندگی از لئورا لوی، جمهوری‌خواه کانکتیکات که او در انتخابات مقدماتی سنای آمریکا در روز سه‌شنبه برای انتخاب یک رقیب انتخابات عمومی در برابر دموکرات ایالات متحده حمایت کرده بود، هیچ اشاره‌ای به آن نکرد. سن ریچارد بلومنتال ترامپ اواخر هفته گذشته از لوی حمایت عمومی کرد و روز دوشنبه او را بهترین گزینه برای «جایگزینی شوخی سناتور کانکتیکات» خواند.

اما در پستی که دوشنبه شب در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرد، او بسیار بی‌حفاظ بود و این جستجو را «سلاح‌سازی سیستم عدالت و حمله دموکرات‌های چپ رادیکال» خواند که به‌شدت نمی‌خواهند من برای ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۲۴ نامزد شوم.

سایر جمهوری خواهان این پیام را تکرار کردند. رونا مک دانیل، رئیس کمیته ملی حزب جمهوری خواه، این جستجو را “ظالمانه” محکوم کرد و گفت که دلیلی برای حضور رای دهندگان در ماه نوامبر بود.

فرماندار فلوریدا ران دیسانتیس، یک جمهوری‌خواه که به عنوان نامزد احتمالی ریاست‌جمهوری 2024 در نظر گرفته می‌شود، در بیانیه‌ای در توییتر گفت که این «تشدید سلاح‌سازی» سازمان‌های دولتی ایالات متحده است. کوین مک کارتی، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا در توییتی گفت که وزارت دادگستری “به وضعیت غیرقابل تحملی از سیاسی سازی تسلیحاتی رسیده است” و گفت که اگر جمهوری خواهان کنترل مجلس نمایندگان آمریکا را به دست آورند، در این وزارتخانه تحقیق خواهند کرد.

اینکه ترامپ درگیر تحقیق در مورد مدیریت اطلاعات محرمانه می‌شود، با توجه به اینکه چگونه در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 تلاش کرد از تحقیقات FBI در مورد رقیب دموکرات خود، هیلاری کلینتون، در مورد سوء استفاده از اطلاعات طبقه‌بندی شده از طریق یک خصوصی خصوصی سوءاستفاده کند، بسیار قابل توجه است. سرور ایمیلی که او به عنوان وزیر امور خارجه از آن استفاده می کرد. جیمز کومی، مدیر وقت FBI، به این نتیجه رسید که کلینتون اطلاعات طبقه بندی شده را ارسال کرده و دریافت کرده است، اما FBI اتهامات جنایی را توصیه نمی کند، زیرا تشخیص داد که کلینتون قصد نقض قانون را ندارد.

ترامپ این تصمیم را مورد انتقاد قرار داد و سپس انتقادات خود را از اف بی آی تشدید کرد، زیرا ماموران شروع به تحقیق در مورد اینکه آیا کمپین انتخاباتی او با روسیه تبانی کرده است تا به انتخابات 2016 منجر شود. او کومی را در جریان این تحقیقات برکنار کرد و اگرچه ماه‌ها بعد وی ری را منصوب کرد، اما بارها از او به عنوان رئیس جمهور انتقاد کرد.

توماس شوارتز، استاد تاریخ دانشگاه واندربیلت که در مورد ریاست جمهوری مطالعه و می نویسد، گفت که هیچ سابقه ای وجود ندارد که رئیس جمهور سابق با حمله FBI روبرو شود – حتی به واترگیت بازگردد. شوارتز خاطرنشان کرد که رئیس جمهور ریچارد نیکسون در زمان استعفای خود در سال 1974 اجازه نداشت نوارها یا سایر مواد را از کاخ سفید بردارد و بسیاری از مقالات وی سال ها قبل از انتقال به کتابخانه ریاست جمهوری او در کالیفرنیا در واشنگتن باقی ماندند.

شوارتز، نویسنده کتاب «هنری کیسینجر و قدرت آمریکایی: بیوگرافی سیاسی» می گوید: «این متفاوت است و نشان می دهد که دوره ترامپ چقدر منحصر به فرد بوده است. “چقدر رفتارش خیلی غیرعادی بود.”

این تحقیقات به سختی تنها دردسر حقوقی ترامپ است. یک تحقیق جداگانه مربوط به تلاش‌های ترامپ و متحدانش برای لغو نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ – که منجر به ژانویه ۲۰۲۰ شد. 6، 2021، شورش در ساختمان کنگره ایالات متحده – همچنین در واشنگتن تشدید شده است. چندین مقام سابق کاخ سفید احضاریه هیئت منصفه را دریافت کرده اند.

و یک دادستان منطقه ای در شهرستان فولتون، جورجیا، در حال بررسی این موضوع است که آیا ترامپ و همکاران نزدیکش به دنبال مداخله در انتخابات آن ایالت بودند که توسط جو بایدن دموکرات پیروز شد یا خیر.

(AP)

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

تماس با ما